b_Newsناصر ملک مطیعی هم ورزشکار بود و هم دبیر ورزش

محمد نصیری: سهراب مرادی پول خوبی گرفته است!

تاریخ: 1396/10/22
زمان: 14: 06
نوع: گفتگو
در پنجاهمین سالروز درگذشت جهان پهلوان در زورخانه ای در اصفهان با حضور محمد نصیری، از ناصر ملک مطیعی نیز تجلیل شد.

حامد جیرودی/ پنجاهمین سالروز درگذشت جهان پهلوان غلامرضا تختی در حالی روز هفدهم دی برگزار شد که همزمان در زورخانه ای در اصفهان و به همین مناسبت، از ناصر ملک مطیعی بازیگر قدیمی و پیشکسوت سینما که در جوانی معلم ورزش بوده است نیز تجلیل شد. در این مراسم، محمد نصیری قهرمان سابق وزنه برداری المپیک و جهان نیز حضور داشت. موضوعی که باعث شد تا به سراغ نصیری برویم و با وی صحبت کنیم. نصیری در گفت و گویی که با «گل» داشت، به مرور خاطرات گذشته پرداخت و درباره اتفاقات وزنه برداری هم صحبت کرد.

 

محمد آقا برای مراسم آقا تختی به ابن بابویه نرفته بودید؟

نه من با ناصرخان ملک مطیعی اصفهان بودم.

 

برای همان مراسم زورخانه؟

بله، آقای هدایت یکی از بزرگان ورزش اصفهان است که من و ناصر و تعدادی دیگر از دوستان را به اصفهان دعوت کرده بود و مراسم یادبود تختی را آنجا برگزار کردیم.

 

حضور ملک مطیعی در این مراسم خیلی جالب توجه بود.

به هر حال، ناصر خودش هم ورزشکار بوده و هم دبیر ورزش، بعد هم که وارد هنرپیشگی شد. ما با هم همیشه در ارتباط بودیم و در المپیک ها، اولین کسی بود که پیش ما می آمد و تشویق مان می کرد.

 

ارتباط شما با تختی چطور بود؟

ما با تختی رفیق بودیم. او مرد بود. یک ورزشکار بزرگ که همه احترام او را داشتند. تختی یک پهلوان بود که افتخار هم می آفرید. در همین مراسم ناصر به این موضوع اشاره داشت که وقتی تختی از دنیا رفت، به ابن بابویه رفته بوده اما هیچ کسی دور و بر او نبوده و همه فقط برای تختی به آنجا رفته بودند.

 

خودتان هم خاطره ای از تختی دارید؟

خاطره که زیاد است و احتمالا آن را تعریف کرده ام. ما در المپیک 1964 کنار هم بودیم و هم رکابش بودم. تختی در آن سال در چهارمین المپیکش شرکت می کرد اما مدال نگرفت و حتی پرچم ایران را هم به او نداده بودند که باعث شده بود خیلی ناراحت شود. با این حال، مردم باز هم خیلی دوستش داشتند و احترامش می کردند.

 

این اواخر اذیتش می کردند؟

اذیت که نمی کردند اما می دانم که پرچم را به او ندادند و آقای شاهمیر رییس فدراسیون شنا در آن موقع، پرچمدار شده بود که همه از این موضوع ناراحت شده بودند.

 

این موضوع هم که تختی خودکشی کرد یا کشته شد همیشه مورد بحث بوده اما به نظر می رسد این که چطور زندگی کرده مهم تر از نوع مرگش باشد.

بله همین طور است. من هم با شما هم عقیده ام. او مرام و معرفت پهلوانی و جوانمردی داشت اما در مورد مرگ او من فکر می کنم که تختی صددرصد خودکشی کرد. بالاخره بعضی از آدم ها در لحظه ای از زندگی شان به این نتیجه می رسند که دیگر نمی توانند زندگی کنند.

 

از بحث تختی که خارج شویم، شما هفته پیش هم به اتفاق قهرمانان وزنه برداری دیداری با علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی داشتید.

بله همین طور است. رییس مجلس می خواستند از تیم ملی وزنه برداری که برای اولین بار به قهرمانی جهان رسیده تقدیر کند که من هم به همراه این تیم رفته بودم. این اتفاقات قشنگ است و این که مسوولان به فکر ورزشکاران باشند، ارزش دارد.

 

درباره رفتن بیرانوند از سرمربیگری تیم ملی و آمدن برخواه چه نظری دارید؟

این تصمیمی بوده که از سوی آقای مرادی رییس فدراسیون وزنه برداری و شورای فنی گرفته شده است و ما امیدواریم که تیم ملی بتواند به مسیر خودش ادامه دهد.

 

با بهداد سلیمی درباره این که قصد داشت وزنه برداری را کنار بگذارد، صحبت کرده اید؟

صحبت که نه. بالاخره هر ورزشکاری خودش تصمیم می گیرد که خداحافظی کند یا نه و این که دوره اش به پایان رسیده یا نه اما بهداد جزو ورزشکارانی است که تا به حال افتخارات زیادی را به دست آورده و امیدوارم باز هم شاهد موفقیت های او باشیم.

 

درباره این صحبت سهراب مرادی که گفته نه شغلی دارد و نه خانه، چه نظری دارید؟

این که ورزشکاران ما دنبال پول باشند، حق شان است اما من فکر می کنم به سهراب رسیدگی شده است. من وقتی با آقای سعید آذری مدیرعامل ذوب آهن صحبت می کردم، می گفت قبل از المپیک 20 میلیون به سهراب پول داده و بعد از قهرمانی اش در المپیک هم 170 میلیون دیگر به او داده است. در جاهای دیگر هم که از او تقدیر کرده اند. پس پول خوبی گرفته و بحث این که شغلی ندارد، مساله دیگری است که باید مسوولان به آن رسیدگی کنند.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.