b_Newsگزینه وزارت یا کاندیدای بسکتبالی؟

جنازه بسکتبال را چه کسی تحویل می گیرد

تاریخ: 1396/10/22
زمان: 14: 19
نوع: گزارش
انتخابات فدراسیون بسکتبال در حالی امروز برگزار می شود که در این مجمع هم یک رقیب از سوی وزارت ورزش وجود دارد.

هدیه خطیبی/ کمتر کسی فکر می کرد، دوره چهار ساله ریاست محمود مشحون که از سال 81 راس هرم آسمانخراش ها را از آن خود کرده بود، تکمیل نشود و او پس از سه دوره کامل ریاست بر این رشته، دوره چهارم را نصف و نیمه به پایان برساند. اما به هر حال پیرمرد بازنشسته آموزش و پرورش سر تسلیم به قانون ممنوعیت کار بازنشسته ها و دو شغله ها فرود آورد و سوم آذر استعفای اجباری داد.

وزارت ورزش و جوانان هم بعد از چند روز تعلل بالاخره نصرا... پریچهره را جای او معرفی کرد تا او که اتفاقا سودای ریاست نیز به سرش زده بود اما متوقفش کردند، مقدمات انتخابات امروز را مهیا کند.

 

بسکتبال با چه کسی شش تایی می شود؟

بسکتبال از سال 1324 تاسیس شده که پس از انقلاب تاکنون پنج رییس داشته است. علی مقدسیان، ناصر بیگلری، مهرداد آگین، علی غضنفری و محمود مشحون (3 دوره و دو سال) مسیر این رشته را مشخص کردند تا امروز که آسمانخراش ها منتظر شش تایی شدن هستند.

بسکتبال نخستین رشته تیمی ایران بود که بعد از انقلاب راهی المپیک شد و جلوتر از سایر رشته های توپ و توری جام جهانی را تجربه کرد و به نوعی فهرست افتخاراتش را در تمامی رده های سنی در آسیا تکمیل کرد. تمام این اتفاقات در دوره مشحون رخ داد تا او به استناد تکه کلام همیشگی اش جایزه اسکار بگیرد.

اما پایان مرد مازنی در فدراسیون بسکتبال به همین اندازه شیرین نبود.در سال های اخیر رشته ای که دورانی سرآمد تمام رشته های تیمی و توپ و توری بود با تکیه به مقام های گذشته اش در باد غرور کاذب، آینده را از دست داد! مسیر افت و سراشیبی آنقدر با سرعت بسکتبال را بلعید که خود مشحون هم آن را باور نمی کرد و عناوین پایین تر از قهرمانی حتی در آسیا به عادت بسکتبال تبدیل شد! در این بین ستاره ها دلزده شدند، مربیان ناراضی بودند و روسای هیات ها از بی پولی گله می کردند و حامیان مالی یکی یکی قهر کردند و رفتند...

این ها را گفتیم تا شاید نیاز ضروری به هوای تازه در بسکتبال و حساسیت انتخاب امروز اعضای مجمع فدراسیون بسکتبال بهتر قابل درک باشد. بسکتبالی که روزگاری با مشحون همه چیز داشت و امروز با اصرار بیهوده ماندن خود او هیچ ندارد!

 

نبرد بسکتبال و وزارت!

اما 24 نفر برای حضور در مجمع انتخاباتی فدراسیون بسکتبال ثبت نام کردند که از میان آنها ۱۵ نفر صلاحیت شان برای حضور در مجمع امروز تایید شد. رضا مهندسی، جواد داوری، بهروز منتقمی، سیدمهرداد هاشمی، رمضانعلی دولو، مهرداد آگین، مازیار ناظمی، سیدحسن طباطبایی، کرم ا... علیمرادی، رضا درویش، رامین طباطبایی، حسن میرزاآقابیک، داریوش سلیمی و محمد رضاعلی نفرات تایید شده هستند و جز علیپور که اعلام انصراف کرده باقی در مجمع انتخاباتی شرکت خواهند کرد.

شاید جالب باشد که بدانید انتخابات امروز صجنه نبرد گزینه بسکتبالی با گزینه وزارت خواهد بود.از بین 14 کاندیدای باقی مانده طبق پیش بینی ها بیشتر کاندیداها به نفع دیگری یا به صورت آزاد انصراف می دهند یا اصلا به مجمع نمی آیند.در نهایت چند گزینه باقی می مانند که شاید تعدادشان بیشتر از 4 یا 5 نفر نباشد و رقابت اصلی بین دو و یا سه نفر خواهد بود.آنها به احتمال قوی رضا مهندسی، سیدحسن طباطبایی و شاید رامین طباطبایی و بهروز منتقمی باشند که البته منابع غیر رسمی از اینکه منتقمی هم قصد انصراف دارد، صحبت کردند.

رضا مهندسی کاندیدای بسکتبالی است که سابقه کار در دوران غضنفری (رییس فدراسیون بسکتبال پیش از مشحون) و اوایل دوره مشحون را دارد اما به سبب برخی اختلاف سلیقه ها با مشحون کم کم از فضای کاری این رشته دور شد. او که یک مدیر اقتصادی است و منابع مالی خوبی برای بازگشت خوشبختی به بسکتبال معرفی کرده در دوره گذشته انتخابات رقیب مشحون بود و بدون تبلیغ یا تلاش ویژه هفت رای در قبال 23 رای مشحون آورد.

سیدحسن طباطبایی رییس مجموعه ورزشی آزادی با تجربه سرپرستی وزنه برداری و کاراته مورد حمایت وزارت ورزش است و در مصاحبه هایش از برنامه های زیادی برای احیای بسکتبال سخن گفته بود. اما شاید حمایت مشحون از او به سبب اینکه روسای هیات ها به دلیل مشکلات عدیده شان دل خوشی از رییس سابق ندارند، کار او را برای امروز کمی دشوار کند.طباطبایی در میزبانی آسیا چلنج کمک ویژه ای به فدراسیون مشحون کرد و طبیعی است که رییس سابق فدراسیون از بین رقیب دوره گذشته و رامین طباطبایی، گزینه ای مثل حسن طباطبایی را ترجیح دهد و فعالیت هایی را برای او صورت دهد.

نباید در این بین از رامین طباطبایی هم غافل شد.او هم کارمند وزارت ورزش (مدیرکل دفتر استعدادیابی وزارت ورزش و جوانان) است اما شنیده شده از اقبال کمتری نسبت به طباطبایی برخوردار است. کار او هم از زمان ضیافت برج میلاد با کاندیداها کمی گره خورد و برخی دنبال بهانه جویی از دیگر پست او یعنی قائم مقامی دبیرکل ستاد ملی مبارزه با دوپینگ بودند اما مورد رسمی و با مدرک پیدا نکردند.

باید دید تا حوالی ظهر امروز پرنده اقبال روی شانه چه کسی می نشیند و آخرین انتخابات فدراسیون های ورزشی پیش از انتخابات مهم و حساس تر کمیته ملی المپیک مثل برخی از انتخابات های گذشته دستخوش حواشی می شود یا صندلی ریاست خیلی آرام به سمت رییس منتخب مجمع می چرخد؟!

بسکتبال در روزهایی که رشته های درجه دو و یا حتی درجه سه رشد و گسترش قابل توجهی پیدا کردند و سرشان را بالا گرفتند، آنقدر زخم خورده و تنش نحیف شده که بی شباهت با جنازه ای بی جان نیست. این رشته امروز با انتخاب گزینه اصلح می تواند التیام پیدا کند و به جاده اصلی بازگردد یا سقوط عمیق تری به ته دره داشته باشد؛ به طوری که بقایای آن هم دیگر قابل شناسایی نباشد!بر چسب خبر :


توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.