b_Newsبرایم هزینه شده تا به اینجا رسیده ام

فردین معصومی: رسول خادم جدی است چون تمرین شوخی بردار نیست

تاریخ: 1396/10/24
زمان: 11: 40
نوع: گفتگو
یکی از مربیانی که به تازگی به کادر فنی تیم ملی کشتی آزاد اضافه شده است، فردین معصومی است.

حامد جیرودی/ یکی از مربیانی که به تازگی به کادر فنی تیم ملی کشتی آزاد اضافه شده است، فردین معصومی است. کشتی‌گیر ماسالی که در مسابقات جهانی ۲۰۰۶ گوانگجو چین به نایب‌قهرمانی و در ۲۰۰۹ هرنینگ به مدال برنز وزن ۱۲۰ کیلوگرم رسید و چهار مدال طلای قهرمانی آسیا و یک نقره و یک برنز بازی‌های آسیایی را هم در کارنامه خود دارد. معصومی از سال ۱۳۹۳ سرمربیگری تیم ملی کشتی ساحلی ایران را بر عهده داشت و تا سال ۲۰۱۷ توانست به سه عنوان قهرمانی جهان دست پیدا کند. او در گفت و گویی که با «گل» داشت، به این موضوع اشاره کرد که می خواهد تجربیات خود در تیم ملی را به کشتی گیران جوان منتقل کند.

 

به سلامتی به کادر فنی تیم ملی کشتی آزاد اضافه شدید؟

بله چند روزی است که آمده ام و این اولین اردویی است که در کنار تیم ملی هستم. آقای رسول خادم هم تقسیم کار کرده و وظایف هر کدام از مربیان مشخص است و امیدوارم که بتوانم به تیم ملی کمک کنم.

 

قرار است شما با کشتی گیران سنگین وزن کار کنید؟

بله من با سنگین وزن ها کار می کنم.

 

با کمیل قاسمی، یدا... محبی و ...

بله با کمیل و یدا... و امین طاهری نژاد و چند کشتی گیر سنگین وزن دیگر.

 

در حال حاضر وضعیت تیم ملی به چه صورت است؟

خدا را شکر شرایط تیم ملی خوب است و به امید خدا روز به روز هم بهتر خواهد شد. البته فشار کار زیاد است و ما باید تمرینات ویژه ای را انجام دهیم.

 

این اولین تیمی است که به طور جدی مربیگری آن را بر عهده گرفته اید؟

نه من سه سال هم سرمربی تیم ملی کشتی ساحلی ایران بودم و توانستیم در رده های نوجوانان، جوانان و بزرگسالان به عنوان قهرمانی جهان دست پیدا کنیم.

 

الان وضعیت ملی پوشان را چگونه ارزیابی می کنید؟

همان طور که گفتم این اولین اردویی است که من در آن شرکت دارم اما طبیعی است که کشتی گیران از شرایط آرمانی به دور باشند و زمان می برد تا به وضعیت ایده آل برسند.

 

با ملی پوشان که صحبت می کنیم، به سختی و البته لذتبخش بودن کار با رسول خادم اشاره می کنند؟

کار مربیگری باید همین طور باشد. من هم خودم این طوری هستم. در بیرون از تشک با همه شوخی می کنم و می گویم و می خندم اما در زمان تمرین جدی هستم. چون تمرین و مسابقه شوخی بردار نیست و به همین خاطر آقا رسول هم خیلی جدی کارش را انجام می دهد.

 

خادم در حال حاضر هم رییس فدراسیون است، هم مسوول فنی تیم ملی. این دو مسوولیت مهم، خللی در کارش ایجاد نمی کند؟

فکر نمی کنم که این طور باشد. آقای خادم همیشه قبل از تمرین و جلوتر از بقیه می آید و نفر آخر هم می رود و حتی در زمان سرد کردن بدن های بچه ها هم در تمرین می ماند و بر کار ملی پوشان هم نظارت می کند. درباره حوزه ریاست فدراسیون هم اطلاعات زیادی ندارم اما می دانم که توانایی های آقای خادم زیاد است و حتما می تواند دو کار را با هم انجام دهد که تاکنون مشکلی به وجود نیامده است.

 

تیم ملی در مسابقات جهانی پاریس نتیجه نگرفت اما حالا فکر می کنید که بتواند در مسابقات جام جهانی دوباره به مقام قهرمانی برسد؟

به نظر من نباید نتایج مسابقات جهانی را به گردن کادر فنی بیندازیم. چون هیچ کم کاری صورت نگرفته است. در آن زمان تیم ملی تصمیم گرفت تا ملی پوشان بر اساس مسابقات انتخابی که انجام شد، برای مسابقات جهانی انتخاب شوند و 90 درصد تیم هم نفرات برگزیده انتخابی بودند و تیم جوانی راهی مسابقات شد. در حال حاضر هم تیم ملی پوست اندازی کرده و کشتی گیران جوان و خوبی در اردو حضور دارند. تیم ما، فرانسه و اوکراین نیست و همیشه یکی از قدرت های کشتی بوده و در حال حاضر هم قهرمانی در مسابقات جام جهانی دور از دسترس نخواهد بود.

 

ما به غیر از جام جهانی، بازی های آسیایی 2018 جاکارتا را هم در پیش داریم. فکر می کنید در آن مسابقات چه عملکردی داشته باشیم؟

همیشه این طور بوده که رشته هایی مانند کشتی و وزنه برداری جور کاروان ایران را کشیده اند و بیش از 50 درصد مدال ها را به دست آورده اند. حالا هم فکر می کنم که همین طور باشد و باز هم مدال های خوبی را کسب کنیم. خود من دو بار در بازی های آسیایی 2006 دوحه و 2010 گوانگجو حاضر بودم و دو مدال نقره و برنز به دست آوردم.

 

شما خودتان یکی از کشتی گیران خوب تیم ملی بودید. حالا به عنوان مربی می خواهید چه کار کنید؟

برای من فردین معصومی هزینه شده تا به اینجا رسیده ام. به اندازه خودم کشتی گرفتم و مدال های خوبی را هم گرفتم اما حالا باید تجربیاتم را هم به کشتی گیران جوان منتقل کنم و اطلاعاتم را انتقال دهم و امیدوارم بتوانم این کار را به خوبی انجام دهم.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.