b_Newsدوره یازدهم کمیته المپیک با شناخت رییس اش منتظر تعیین پست های بعدی است

دوئل سئول

تاریخ: 1396/10/25
زمان: 08: 55
نوع: گزارش
یازدهمین انتخابات کمیته ملی المپیک بعد از انقلاب، امروز از ساعت 14 به عنوان دومین نهاد ورزشی کشور اعضای چهار سال آینده اش را با رای 60 عضو مجمع می شناسد.

هدیه خطیبی/ یازدهمین انتخابات کمیته ملی المپیک بعد از انقلاب، امروز از ساعت 14 به عنوان دومین نهاد ورزشی کشور اعضای چهار سال آینده اش را با رای 60 عضو مجمع می شناسد.

انتخابات امروز در واقع حساس ترین انتخابات ورزشی کشور است تا جایی که هر دوره عجیب ترین حواشی را هم به خودش اختصاص می دهد. لابی گری شاید ساده ترین اتفاق بین تمام حواشی این انتخابات باشد.

 

پایان فشار بر کمیته المپیک

امروز کمیته ملی المپیک رییس و دستیارانی را می شناسد که 9 ماه بعد از بازی های آسیایی جاکارتا و کمتر از سه سال دیگر المپیک 2020 توکیو را پیش رو دارند.بنابراین تقویم کاری فشرده است و مهم ترین معضل مشکل مالی فدراسیون ها است که امیدوارند بعد از مدت ها اصطکاک محسوس و نامحسوس بین کمیته ملی المپیک و وزارت ورزش این بار با آمدن گزینه بی رقیب دولت در راس هرم کمیته ملی المپیک رابطه خوبی با دولت برقرار شود و موانع بودجه ای که در گذشته به عنوان اهرم فشار علیه کمیته المپیک استفاده می شد، برطرف شود.

 

فال نیک آمدن صالحی امیری

سیدرضا صالحی امیری سیاستمدار و فعال فرهنگی 56 ساله که از افراد نزدیک به حسن روحانی رییس جمهور منتخب کشور است، در دوره نخست ریاست جمهوری روحانی به عنوان سرپرست وزارت ورزش معرفی شد و نتوانست از مجلس رای اعتماد بگیرد، بنابراین به سازمان اسناد و کتابخانه ملی رفت و همچنان مشاور رییس جمهور باقی ماند.سپس در دوره دوم ریاست جمهوری روحانی به عنوان وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی انتخاب شد و بعد از 9 ماه سکان هدایت این نهاد را به عباس صالحی داد.

در کل سوابق و فعالیت های گسترده او از جمله تالیف ها یا عضویت ها در مراکز مختلف اثری از ورزش دیده نمی شود اما به یک باره بنا بر آنچه دستور داده شده بود نام او در بین خبرگان ورزشی قرار گرفت تا اگر راهش برای وزارت ورزش را مجلسی ها در سال 92 مسدود کردند این بار او به راحتی بر مسند ریاست کمیته المپیک بنشیند.

محمود خسروی وفا تنها کسی است که در کنار صالحی امیری کاندیدای ریاست کمیته المپیک شد اما اعلام کرده که در روز مجمع با حضور صالحی امیری انصراف می دهد، بنابراین از حالا تکلیف این بخش از انتخابات امروز در حقیقت بدون هیچ رای گیری و به خواست دولت مشخص است. هر چند بستن راه گزینه های با سابقه ای مثل مصطفی هاشمی طبا و یا نیاوردن اسم افرادی مثل بهرام افشارزاده در بین خبرگان ورزشی دردناک است اما می توان حضور یکی از نزدیکان رییس جمهور در راس کمیته ملی المپیک برای تزریق خون تازه و داشتن دورانی کم دردسرتر از همیشه با راه باز سرازیر شدن بودجه را به فال نیک گرفت.ضمن اینکه تعریف ها و تمجیدهای زیادی از مدیریت کم حاشیه صالحی امیری در فضاهای دیگر شنیده شده است.

اما کیومرث هاشمی بعد از سال های پر فراز و نشیب که بیشتر به دست و پنجه نرم کردن با مشکلات زیاد مالی گذشت همان طور که گفته بود کاندیدا نشد و احتمالا راهش به سمت سازمان آستان قدس رضوی می رود. جایی که ابراهیم رییسی که قبلا مورد حمایت او قرار گرفته بود، منتظرش است.

حسین شاه‌حسینی (58 تا 59)، مصطفی داوودی (59 تا 63)، غفوری‌فرد (63 تا 65)، سیدمصطفی هاشمی‌طبا (65 تا 67)، عیسی کلانتری (67 تا 71)، حسین محلوجی (71 تا 75)، هاشمی‌طبا (75 تا 79)، هاشمی‌طبا (79 تا 83)، رضا قراخانلو (83 تا 87)، محمد علی‌آبادی (87 تا 92) و کیومرث هاشمی (92 تا 96) لیست روسای قبل از صالحی امیری را تشکیل می‌دهند. (با حساب سه دوره ریاست هاشمی طبا امروز رییس دهم رسما اعلام می شود.)

 

اصل انتخابات و رقابت اینجاست

انتخابات کمیته المپیک اما بخش های جذاب و هیجان انگیزی هم دارد و همه چیز از قبل چیده نشده است! بعد از ریاست، مهم ترین پست دبیرکلی است جایی که پنج نامزد (محمد درخشان، مهدی علی‌نژاد، علی مرادی، شاهرخ شهنازی و محمدصادق فرجی) حضور دارند.گفته می شود رقابت اصلی بین شاهرخ شهنازی دبیر کل کنونی کمیته المپیک و مهدی علی نژاد رییس موفق فدراسیون ووشو خواهد بود.هر چند که در تمامی پست ها لابی گری های پشت پرده صورت گرفته و برای تعیین رای ها فعالیت های زیادی صورت دادند اما تا روز قبل از انتخابات مشخص نبود که از بین این دو گزینه کدام یک اقبال بیشتری دارند؟! این در حالی است که برای شاهرخ شهنازی سنگ اندازی های زیادی با بهانه های مختلف داشتند اما گویا او موانع را برطرف کرد تا در انتخابات بماند.

در پست نایب رییسی اوضاع کمی متفاوت است و گزینه جدی و دارای شانس بیشتر تا حدود زیادی مشخص است و برایش به اجماع آرا رسیدند. او فضل ا... باقرزاده رییس فدراسیون شمشیربازی است که عضو هیات اجرایی کمیته و رییس آکادمی ملی المپیک است.در کنار باقرزاده برای کاندیداتوری این پست رباب شهریان، محمود خسروی‌وفا، هاشم اسکندری، طاهره طاهریان، غلامرضا نوروزی، حسین بابوئی، علی مرادی، مجید شایسته و هادی ساعی حضور دارند.محمود مشحون از کاندیداتوری در این بخش انصراف داد.

اما میترا نوری، کیکاووس سعیدی و مهدی علی‌نژاد هم کاندیداهای باقی مانده برای خزانه داری هستند که از این جمع هادی ساعی با وجود داشتن شانس خوبی انصراف داد.علی نژاد هم احتمالا کاندیداتوری در این پست را به عنوان آلترناتیو برای زمانی که اگر برای دبیرکلی انتخاب نشود، نگه داشته است. آن طور که از حرف های در گوشی شنیده شده کیکاووس سعیدی انصراف داد.

پرتعداد ترین کاندیدا بخش هیات اجرایی است که باید شش نفر از بین محمد درخشان، محمدعلی صبور، سیدعبدی افتخاری، مجید کیهانی، علیرضا رحیمی، محمدصادق فرجی، زهرا اینچه درگاهی، احمد ضیایی، فضل ا... باقرزاده، مهدی تاج، خسرو قمری، مسعود خلیلی، مجید شایسته، محمد علیپور، محسن رضوانی و علی دادگر انتخاب شوند.

 

پنج وداع قطعی

اعضای کنونی کمیته ملی المپیک که امروز زمان وداع آنها فرا می رسد، رییس کمیته ملی المپیک: مهندس کیومرث هاشمی، دبیرکل: مهندس شاهرخ شهنازی، خزانه دار: فهمیه شباک (سرپرست)، نواب رییس خانم رباب شهریان و دکتر علیرضا دبیر و اعضای هیات اجرایی محمود مشحون، علی کفاشیان، سیدمحمد پولادگر، دکتر فضل ا... باقرزاده، غلامعلی محمدعلیپور و رسول خادم هستند که در این بین خداحافظی کیومرث هاشمی، علیرضا دبیر، سیدمحمد پولادگر، رسول خادم و علی کفاشیان با توجه به اینکه در بین کاندیداها قرار ندارند، قطعی است اما بقیه از ساختمان سئول دل نکندند.

ستاد نظارت بر انتخابات دیرتر از موعد مقرر انتخاب شد و رسول خادم (عضو هیات اجرایی)، محمد پولادگر (عضو هیات اجرایی)، شاهرخ شهنازی (دبیرکل کمیته ملی المپیک)، مهاجری (مدیر حراست کمیته) و پرند عزیزی (مشاور حقوقی کمیته) اعضای آن را تشکیل می‌دهند.

همچنین ابتدا قرار بود انتخابات با اساسنامه جدید برگزار شود اما با توجه به اینکه پیش نویس اساسنامه جدید در هیات وزیران در انتظار تایید به سر می‌برد و پس از آن باید پروسه تایید در مجمع عمومی و تایید نهایی توسط کمیته بین‌المللی المپیک پشت سر گذاشته شود، در نهایت تصمیم گرفته شد انتخابات با اساسنامه فعلی برگزار شود.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.