b_Newsنادیده گرفتن نقش پیمان اکبری

افزایش فشارها بر سرمربی تیم ملی والیبال

تاریخ: 1396/10/26
زمان: 11: 13
نوع: گزارش
کولاکوویچ همچون مربیان پیشین تیم ملی مهر تا اواخر دی را در تعطیلات به سر برد و تقریبا ۸۰ درصد لیگ برتر والیبال را از نزدیک ندید تا رسانه‌ها و اهالی والیبال متفق القول ‌از دور بودن کولاکوویچ شکایت...

فرزاد کفیلی/ سرمربی تیم ملی والیبال بعد از ماه‌ها سرانجام به ایران آمد. ایگور کولاکوویچ همچون مربیان پیشین تیم ملی مهر تا اواخر دی را در تعطیلات به سر برد و تقریبا ۸۰ درصد لیگ برتر والیبال را از نزدیک ندید تا رسانه‌ها و اهالی والیبال متفق القول ‌از دور بودن کولاکوویچ شکایت برند و فدراسیون تازه دست گرفته احمد ضیایی را با این پرسش مواجه کنند که سرمربی تیم ملی با وجود دریافت حقوق برای تمام ماه‌های سال چطور برای ماه‌های متوالی در تهران حضور نمی‌یابد؟

نمونه درست چنین قراردادهایی شامل کارلوس کی‌روش می‌شود که با وجود نبود مسابقه، لیگ را از نزدیک دنبال می‌کند و از طرفی به لیگ‌هایی که بازیکنان ایران در آن حضور دارند سر می‌زند و وضعیت آنها را با دقت دنبال می‌کند. اما شرایط برای سرمربی تیم ملی والیبال تا امروز به گونه‌ای بوده که عنوان مربی پروازی را بر کولاکوویچ گذارده‌اند. پاسخ فدراسیون ـ سرپرست و آنالیزور تیم ملی والیبال ـ به این نقدها این بوده که کولاکوویچ فیلم تمام بازی‌های لیگ را دریافت و از نزدیک بازی‌ها را دنبال می‌کند. دلیل قانع‌کننده‌ای به نظر نمی‌رسد. اگر اینگونه بود تمام سرمربیان تیم‌های ملی از دور لیگ‌ را زیر نظر می‌گرفتند و نیاز به حضور فعال در مسابقات نبود. امیر خوش‌خبر سرپرست تیم ملی که حدود یک دهه است این سمت را بر عهده داشته، تلاش کرده موضوع را هوشمندانه پشت‌سر بگذارد. امروز اما باید دید فشار رسانه‌ها بر رییس جدید فدراسیون او را در مقام پاسخگویی حاضر خواهد کرد یا همچون گذشته موضوع با خوش‌خبر حل و فصل می‌شود.

از سویی کنار رفتن پیمان اکبری از هدایت تیم پیکان شرایطی را برای این مربی تیم ملی ایجاد کرده که می‌تواند نقش کامل‌تری در کنار کولاکوویچ ایفا کند و بازی‌های لیگ را تک تک زیر نظر بگیرد. موضوعی که عمیقا می‌تواند والیبال را تحت تاثیر قرار دهد حقوق بسیار پایین مربیان داخلی نسبت به مربیان خارجی است. به طوری که مربیان ایرانی به طور روزانه در ایام اردو مبلغ ناچیزی را دریافت می‌کنند و خبری هم از قرارداد سالانه نیست. احتمالا تا حل نشدن این موضوع نقش مربیان ایرانی در چارچوب تصمیم‌گیری‌ها تغییر نخواهد کرد و ارزش و اعتماد به مربیان ایرانی شاید همان چند هزار تومانی باشد که به صورت روزانه به آنها تعقل می‌گیرد.

حالا یک سال بعد از حضور کولاکوویچ در ایران دیگر فرصتی برای آزمون و خطا باقی نیست و این تشکیل کادر فنی قوی و برنامه مدون خواهد بود که می‌تواند آینده‌ای روشن برای والیبال ما بسازد چراکه با آزموده شدن بازیکنانی چون عبادی‌پور و معنوی‌نژاد در بهترین لیگ‌های جهان یعنی لهستان و ایتالیا سطح توانایی کادر فنی تیم ملی هم در مقایسه با مربیان این کشورها سنجیده خواهد شد.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.