b_Newsاعتراف علی نژاد به شوکه شدن!

چه کسانی بازنده بزرگ انتخابات کمیته المپیک بودند؟

تاریخ: 1396/10/26
زمان: 14: 42
نوع: گزارش
انتخابات کمیته ملی المپیک جدا از اینکه کام خیلی ها را با رای های قاطعانه و یا حتی نزدیک شیرین کرد، برای برخی ها به تلخي گذشت و تبدیل به خاطره سیاهی شد!

نگار رشیدی/ انتخابات کمیته ملی المپیک جدا از اینکه کام خیلی ها را با رای های قاطعانه و یا حتی نزدیک شیرین کرد، برای برخی ها به تلخي گذشت و تبدیل به خاطره سیاهی شد! برخی بازنده های مهم ترین انتخابات ورزشی کشور پیش از مجمع کار را برای خودشان تمام شده می دیدند اما زمان رای گیری معادلات عوض شد.

نگاهی داریم به سرشناس ترین نامزدهایی که از مجمع 58 نفره رای اعتماد نگرفتند و می توان به آنها لقب بازنده بزرگ داد.

 

علی نژاد، صدرنشین ناکامان

از آنجایی که تکلیف ریاست کمیته ملی المپیک مشخص بود و پس از انصراف خسروی وفا، اعضا با قیام شان صالحی امیری را بر مسند نشاندند، انتخاب دبیر کل از حساس ترین بخش های مجمع بود. جایی که شاهرخ شهنازی، مهدی علی نژاد، صادق فرجی و علی مرادی برای آن کاندیدا شده بودند. پیش بینی ها با درصد بالای رای ها به نفع رییس موفق ووشو که می خواست جای شهنازی را بگیرد، بود.

 اما برخلاف انتظارها شهنازی که شایعات مختلفی دورش چیدند، شانه به شانه علی نژاد پیش رفت و با رای مساوی 26 به 26 انتخابات به دور دوم کشید. همین رای مساوی اولین شوک را به علی نژاد وارد کرد. قبلا هم به او گفته شده بود اگر انتخابات به دور دوم برود شانسی ندارد.

علی نژاد در دور دوم شش رای خود را از دست داد تا رقابت بر سر صندلی دبیر کلی را ببازد. او آنقدر از انتخاب شدنش مطمئن بود که بعد از مجمع به خبرنگاران که قصد مصاحبه با او را داشتند اعتراف کرد که در شوک است و نمی تواند صحبت کند! به این ترتیب رییس ووشو را می توان در صدر ناکامان بزرگ انتخابات جای داد. او که برای پست خزانه داری هم ثبت نام کرده بود، از این سمت انصراف داد تا کادر جدید کمیته المپیک بدون او شکل بگیرد.

به طور کلی اما روسای فدراسیون های رزمی (محمد درخشان، صادق فرجی و مهدی علی نژاد) موفق نبودند و نتوانستند در هیچ پستی رای بیاورند. آنها از اقبال کمتری در بین سایر روسا برخوردار هستند.

 

تاج با دبدبه فوتبال، به تنیس باخت!

مهدی تاج رییس فدراسیون فوتبال دومین ناکام بزرگ انتخابات کمیته نامزد حضور در پست هیات اجرایی بود. شاید اگر تاج می دانست که قرار است یکی از ناکام ترین مجمع های انتخاباتی خود را پشت سر بگذارد هیچ وقت راهی ساختمان سئول نمی شد.

از آنجایی که هیات اجرایی بیشترین عضو را در کمیته ملی المپیک دارد، طبیعتا تعداد ثبت نام کنندگان در آن هم بیشتر بود. این رقابت بین علیرضا رحیمی، مجید کیهانی، سیدعبدی افتخاری، محمدعلی صبور، محمد درخشان، مهدی تاج، فضل‌ا... باقرزاده، زهرا اینچه‌درگاهی، صادق فرجی، خسرو قمری، مسعود خلیلی، احمد ضیایی، مجید شایسته، محمد علیپور، محسن رضوانی و علی دادگر برگزار شد. در دور اول انتخابات رحیمی 37 رای، مجید کیهانی 34 رای و محمد علیپور 32 رای گرفتند تا با خیال راحت جایگاه شان را تثبیت کنند. مهدی تاج که در گام نخست 22 رای گرفته بود، در حالی همراه سایر نفرات راهی مرحله دوم شد که حتی یک نفر بیشتر هم به او رای نداد و با کسب دوباره 22 رای در رقابت با افتخاری، دادگر، شایسته، رضوانی و خلیلی از هیات اجرایی دور ماند. در دور دوم افتخاری با 27 رای، دادگر با 26 رای و شایسته با 24 رای به سه عضو دیگر هیات پیوستند تا رییس تنیس با دو رای بیشتر تاج را از گردونه رقابت خارج کند. فوتبال با این همه دبدبه و کبکبه بین فدراسیون های ورزشی گویا خیلی خودی به حساب نمی آید!

 

شوک بزرگ به خسروی وفا

چهار سال پیش محمود خسروی وفا در انتخابات ریاست کمیته ملی المپیک خود را برابر کیومرث هاشمی بازنده دید. او این بار در حالی به میدان رقابت گام نهاد که برای رییسی و نایب رییسی نامزد شده بود.خسروی وفا به حرفش مبنی بر انصراف از ریاست کمیته به سود صالحی امیری عمل کرد اما خبر نداشت که پست نایب رییسی به او روی خوش نشان نمی دهد و تنها 13 نفر به او رای می دهند تا به این ترتیب شخص دیگری بشود دست راست رییس کمیته! به این ترتیب خسروی وفا که به اجبار ریاست فدراسیون جانبازان و معلولان را ترک کرد، حالا فقط ریاست کمیته ملی پارالمپیک را دارد. خسروی وفا می تواند رتبه سوم بازنده ها را به خودش اختصاص دهد.

 

پیام رای های یک رقمی!

در کنار سه بازنده بزرگ بد نیست به شکست های سنگین برخی ها که رای های خیلی کمی داشتند هم بپردازیم.

مثلا علی مرادی رییس فدراسیون وزنه برداری که اصلا مورد اقبال همتاهایش قرار نگرفت. مرادی برای این انتخابات در دو پست دبیرکلی و نایب رییسی کاندیدا شده بود. درباره دبیرکلی با توجه به حضور علی نژاد انتظار نمی رفت مرادی انتخاب شود اما کسب تنها 2 رای کمی جای سوال دارد! مرادی در انتخابات نایب رییسی هم تنها 8 رای آورد تا خیلی زود از این سمت هم دور بماند. اینکه رای های مرادی حتی دو رقمی نشد، پیام های زیادی برای او دارد.

ضمن اینکه صادق فرجی رییس کاراته هم از بین 58 رای برای نایب رییسی فقط 4 رای داشت. در رای گیری نایب رییسی هم رای های یک رقمی به بابویی رییس فدراسیون دانش آموزی (4 رای)، نوروزی رییس پزشکی ورزشی (6 رای) و اسکندری رییس بولینگ و بیلیارد (4رای) تعلق گرفت. این میزان رای نشان دهنده میزان مقبولیت و تلاش افراد با در نظر گرفتن لابی های پشت پرده است.

 

سه بازمانده

به طور کلی 30 نفر برای پست های مختلف کمیته المپیک کاندیدا شده بودند که از بین آنها پنج نفر از اعضای قبلی کمیته المپیک برای ادامه حضور در ساختمان سئول ثبت نام کردند. از این جمع پنج نفره شاهرخ شهنازی در سمت دبیری اش ماند، فضل ا... باقرزاده که در دوره پیش عضو هیات اجرایی بود نایب رییس شد و محمد علیپور دوباره در هیات اجرایی انتخاب شد.

از سوی دیگر محمود مشحون و رباب شهریان دیگر نامزدهای این انتخابات در پست نایب رییسی بودند که مشحون انصراف داد و شهریان هم فقط 17 رای گرفت تا با شکست در انتخابات با ساختمان کمیته خداحافظی کند.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.