b_Newsامیدوارم خیرآبادی مانند نامش منشا خیر و برکت باشد/ جایگاه جام تختی، به خاطر دیپلماسی فدراسیون است

علی اشکانی: باید تندیس طلای محمد بنا ساخته شود !

تاریخ: 1396/10/30
زمان: 14: 00
نوع: گفتگو
در راستای اردوی تیم ملی کشتی فرنگی در ماهشهر، با علی اشکانی هم صحبت شدیم تا در جریان شرایط تیم در آستانه جام تختی قرار بگیریم.

حامد جیرودی/ تیم ملی کشتی فرنگی، این روزها اردوی خود را در ماهشهر برپا کرده تا برای حضور در جام بین المللی تختی آماده کند. رقابت هایی که یکی از مسابقات مورد نظر اتحادیه جهانی کشتی است و برای همین امتیاز آوری در آن از اهمیت زیادی برخوردار است. این موضوع، باعث شد تا به سراغ علی اشکانی سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی برویم و با او درباره این رقابت ها و نیز چهره های جدیدی که به تازگی به مجموعه کشتی فرنگی ایران اضافه شده اند، صحبت کنیم. اشکانی در گفت‌وگویی که با گل داشت، ابراز امیدواری کرد حضور این افراد به موفقیت در المپیک ۲۰۲۰ توکیو منجر شود.

 

در ماهشهر برای مسابقات جام تختی هستید؟

بله، ما برای جام تختی آماده می شویم که دیگر همه علاقه مندان به کشتی و رسانه ها به اهمیت آن آگاه هستند و می دانند که این دوره از مسابقات، با توجه به رنکینگی که در اتحادیه جهانی لحاظ می شود، برای همه شرکت کنندگان مهم است و از لحاظ کیفی و کمی متفاوت از سایر دوره ها خواهد بود.

 

پس همه با انگیزه بالایی در این مسابقات شرکت می کنند؟

بله، با توجه به اینکه قانون خاک به کشتی فرنگی اضافه شده است، ما یک سری از کشتی گیران را داریم که در خاک تبحر دارند. یک سری در ابتدای راه هستند و یک سری دیگر هم ما بین این دو تا هستند که هم جوان اند و هم با تجربه. من مطمئن هستم یک سری کشتی گیران گمنام در این مسابقات به موفقیت می رسند و یک سری چهره هم حذف می شوند.

 

مهم شدن جام تختی به دلیل حضور رسول خادم در هیات رئیسه اتحادیه جهانی و رایزنی های او نیست؟

قطعا به خاطر دیپلماسی قوی است که فدراسیون ما در اتحادیه جهانی دارد. در حال حاضر قزاق ها و ایتالیایی ها در ایران هستند و ژاپنی ها هم می آیند. بعضی از کشورها رابطه سیاسی قوی با ما ندارند اما می خواهند در جام تختی شرکت کنند و این جایگاه کشتی ایران را می رساند. چرا جام پادوینی روسیه جزو رنکینگ نشده و جام تختی شده؟ این جای خوشحالی دارد. ما الان در هر کمیته ای عضو داریم و سری توی سرها داریم و امیدوارم با نتیجه گیری هم کاری کنیم کارستان تا ماندگار شویم.

 

قرار بود سه کشتی گیر ما هم در جام پادوینی شرکت کنند. چه شد؟

قرار بود بروند اما روس ها بد قلق هستند و شرایط صدور روادید برای بچه های ما مهیا نشد. آنها می خواهند همه موفقیت ها برای خودشان باشد و دست شان رو نشود. برای همین با ما همکاری نکردند.

 

از این موضوع که بگذریم، درباره حضور احد پازاج به عنوان مدیر فنی تیم های ملی امید و بزرگسالان چه نظری دارید؟

اگر بخواهیم به گذشته برگردیم، باید بگویم که کمتر کشتی گیری مانند پازاج بوده که در سن ۱۷ سالگی به قهرمانی آسیا رسیده و فنی ترین کشتی گیر آسیا شده است. او در المپیک حق اش مدال بود اما به رژیم صهیونیستی خورد و به نظر من، یکی از استعدادهای کم نظیر کشتی فرنگی ایران بود که اگر در این زمان کشتی می گرفت، پنج شش مدال جهانی و المپیک داشت. در بحث مدیریت هم که شخصی است که ملی فکر می کند. ما با پازاج برای اولین بار  در سال ۲۰۱۴ روی سکوی قهرمانی جهان قرار گرفتیم و این هم قابلیت های مربیگری او را می رساند. او انسانی قابل اعتماد است که اگر چه برخی او را از کشتی دور کردند اما خم به ابرو نیاورد و با ناملایمات ساخت و این پهلوان ویژگی های اخلاقی خوبی دارد که من به عنوان یک شاگرد به آن افتخار می کنم.

 

رسول جزینی هم که به کادر فنی شما اضافه شد.

بله، آقای جزینی جزو مربیانی بود که کارنامه درخشانی در مربیگری تیم ملی داشت و به نظرم حیف بود که از تجربه این دوستان که پنج الی هشت سال در تیم ملی کار کرده بودند، استفاده نشود و برای همین با ایشان صحبت کردم و بعد هم آقای پازاج و خادم موافقت خودشان را اعلام کردند و در خدمت ایشان هستیم.

 

خود جزینی می گفت که با شما در دوران کشتی، هم اتاقی بوده است.

بله ما خاطرات زیادی با هم داریم. هر دوی ما از شهرستان آمده بودیم و یار و غمخوار هم بودیم و حالا هم امیدوارم بتوانیم از این پهلوان بزرگ استفاده کنیم.

 

محمد بنا در مصاحبه های اخیر خود از تیم ملی حمایت های زیادی کرده و جزینی هم می گفت بنا به او گفته حتما به عضویت کادر فنی در بیاید.

من خودم هم زمانی که سرمربی شدم، از همه بزرگان و به خصوص محمد آقای بنا رخصت گرفتم. بنا یک پدر دلسوز برای کشتی است و نشان داده است که صفت های پهلوانی گم نمی شود. یک انسان وارسته و با قلبی پاک که یک روزی تندیس های طلای این بزرگان ساخته شود.

 

فعلا که خانه های کشتی به نام عبدا... موحد و محمد بنا شد.

کار خوب مثل کاشت یک محصول خوب است. اگر خوبی بکاری، خوبی می بینی و اگر بدی بکاری، بدی. این یک کار ارزشمند و بزرگ از طرف آقای خادم بود که خانه های کشتی را به نام این دو بزرگوار کرد.

 

درباره انتخاب جمشید خیرآبادی به عنوان سرمربی تیم امید کشتی فرنگی چه نظری دارید؟

امیدوارم آقای خیرآبادی مانند نامش منشا خیر و برکت باشد و جوانان خوبی را برای کشتی ما به ارمغان بیاورد. هدف همه ما کمک به کشتی است و امیدوارم آقای خیرآبادی هم که یکی از مربیان لژیونر ما بوده و نتایج خوبی هم در آذربایجان به دست آورد، با دانش خوب خود به تیم زیر ۲۳ سال ما کمک کند و به موفقیت برسد.

 

راستی درباره وزن سعید عبدولی که او را در وزن ۸۲ کیلوگرم دعوت کردید، به چه نتیجه ای رسیدید؟ چون سامان برادرش می گفت خودش و سعید به وزن های المپیکی بر می گردند.

ما همه کشتی گیلان را زیر نظر داریم تا بهره لازم را ببریم. سعید، سامان و کرامت عبدولی هم جزو این کشتی گیران هستند و ما به طور جداگانه همه را رصد می کنیم تا تیم خوبی برای المپیک ساخته شود.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.