b_Newsوقتی جیب تکواندو فقط با یک برنز پر می شود و سونامی موج ندارد!

بی باک: بدبیاری تیم ایران را رها نمی کند

تاریخ: 1396/10/30
زمان: 10: 58
نوع: گزارش
قرار گرفتن یک مسابقه سخت با امتیازات ویژه در تقویم فدراسیون جهانی تکواندو، خبر خوشی برای مدعیان تکواندو از جمله تیم ایران بود اما...

نگار رشیدی/ قرار گرفتن یک مسابقه سخت با امتیازات ویژه در تقویم فدراسیون جهانی تکواندو، خبر خوشی برای مدعیان تکواندو از جمله تیم ایران بود. بعد از اتفاقات تلخ المپیک ریو و دور ماندن هوگوپوشان از مدال طلای چهار مرحله مسابقات گرندپری، گرنداسلم میدانی بود که امیدها را زنده کرد تا شاگردان جوان مهدی بی باک با درخشیدن در این میدان خاطرات تلخ گذشته را کمرنگ کنند.

اما در این میدان هم بخت با تکواندوی ایران چندان یار نبود تا از بین 7 نماینده مان (پنج نفر در تیم پسران و دو نفر در تیم دختران) فقط یک برنز برای کشورمان بماند.برنزی که به نام سجاد مردانی خورد.

 

7 نماینده و یک مدال

مسابقات گرنداسلم با جوایز مالی چشمگیرش در چهار وزن المپیکی و در پنج سری برگزار شد.

استارت حذف شدن از گرنداسلم با زهرا پوراسماعیل نماینده وزن 67+ کیلوگرم خورد. او در نخستین مبارزه اش شکست خورد تا خیلی زود با رقابت ها وداع کند.

ابوالفضل یعقوبی و میرهاشم حسینی دیگر نمایندگان ایران بودند که در وزن 68- کیلوگرم روی شیاپ چانگ حاضر شدند. روی سکو نرفتن این دو نفر به جز دور ماندن تیم ایران از مدال، سیل انتقادات به کادر فنی را هم جاری کرد و حتی چند جایگزین هم برای بی باک معرفی شد. در مرحله بعد سجاد مردانی نخستین مدال ایران را کسب کرد. هرچند مدال سجاد هم حرف و حدیث هایی داشت. او که در دومین مسابقه اش برابر نماینده آذربایجان و شاگرد رضا مهماندوست قرار گرفته بود، در حالی برنده اعلام شد و به مرحله بعد رسید که مهماندوست معتقد بود پیروزی حق شاگردش بوده اما به خاطر سجاد از اعتراض به داوری کوتاه آمده! ناهید کیانی هم دیگر نماینده بانوان ایران بود که او هم از مدال دور ماند.

پایان گرنداسلم برای ایران اما اصلا شیرین نبود. فرزان عاشورزاده و ابراهیم صفری آخرین نماینده های ایران بودند که فرزان در مسابقه اول و ابراهیم در مسابقه دوم با رقابت ها خداحافظی کردند. این نتایج که باز هم دور از انتظار بود، دوباره احتمالا آتش منتقدان را تند می کند. مگر اینکه طرح آشتی ملی پولادگر جواب بدهد و فعلا انتقادات در قلاف بماند. هرچند آرش فرهادیان مدیر تیم های ملی بر تشکیل جلسه شورای فنی برای بررسی عملکرد تیم بی باک از ابتدا تاکنون تاکید کرده و همین موضوع گزینه تغییر را بار دیگر روی میز قرار می دهد.

اما باید به این نکته هم توجه داشت که زمان اندکی تا بازی های آسیایی مانده و این مسابقات میدانی نیست که بشود با دور ماندن نمایندگان کشورمان از مدال کنار آمد. بهتر است فدراسیون هم راستا با مدارا با منتقدان فکری هم به حال جاکارتا بکند.

حال امید می رود در بخش مسابقات تیمی، شاگردان خلیفه سکوی خوبی را زیر پا بیاورند.

 

عذرخواهی بی باک از مردم

مهدی بی باک سرمربی تیم ملی تکواندو که با توجه به مصدومیت فرزان عاشورزاده شاید پیش بینی این نتایج را می کرد، درباره مسابقه آخرین نمایندگان ایران در گرنداسلم به «گل» گفت:«آسیب دیدگی شدید فرزان در این مسابقه اذیتش کرد و نتوانست از توانایی های خودش استفاده کند. حریف چینی او خیلی خوب بود. فرزان بعد از 15 روز دوره درمانی که داشت، فقط 10 روز تمرین کرد و نتوانست در این مدت خوب تمرین کند. ما خواستیم شانس مان را امتحان کنیم اما متاسفانه آسیب دیدگی فرزان اجازه نداد. اما ابراهیم صفری با 17 سال سن بازی های خیلی خوبی از خود به نمایش گذاشت و رنک یک 54- کیلوگرم را با اختلاف شکست داد. یا برابر حریف کره ای که تمام رقبایش را با اختلاف شکست داده بود، ابراهیم اگر 10 ثانیه زمان داشت می توانست او را ببرد. روزهای خوبی برای ابراهیم در آینده رقم می خورد. گرنداسلم مسابقه سخت و بزرگی است و بسیاری از قهرمانان جهان و المپیک در این میدان شکست خوردند. با توجه به اینکه بچه ها دارند اعتماد به نفس شان را دوباره به دست می آورند، امیدواریم بتوانیم در مسابقات پیش رو نتایج بهتری بگیریم. از مردم عذرخواهی می کنم که نتوانستیم دل شان را شاد کنیم اما بدبیاری باز هم در گرنداسلم شامل حال ما شد وگرنه مدال های ما می توانست هم بیشتر باشد و هم خوشرنگ تر.»

 

کنار آمدن با انتقادها

او درباره اینکه احتمالا انتقادها دوباره از سر گرفته شود، عنوان داشت:«انتقاد که همیشه بوده و ما هم با آن کنار آمدیم و سعی کردیم خیلی به آن توجه نکنیم. سطح گرنداسلم از المپیک هم بالاتر است. در این مسابقات هم بدشانس بودیم و هم ناداوری گریبان مان را گرفت. باید نسبت به داشته ها و پتانسیل مان انتقاد کنیم اما متاسفانه هیچ کس این چیزها را نمی بیند. ما دو جوان 17 ساله (صفری و حسینی) را داشتیم که واقعا خوش درخشیدند. سجاد مردانی هم خوب بازی کرد. فرزان مصدوم بود و یعقوبی هم شرایط اعزام خوبی نداشت. امیدوارم با همدلی خانواده تکواندو اتفاقات خوبی را رقم بزنیم.»

بی باک درباره شرایط عاشورزاده چنین توضیح داد:«فرزان رو به بهبود بود اما متاسفانه در بازی اول فشار زیادی به پایش آورد و آسیبش بیشتر شد. اگر در 10 تا 20 روز آینده مسابقه ندهد و تمرین نکند کاملا بهبود پیدا می کند.این شرایط برای همه تیم ها پیش می آید. ما باید با اضافه کردن جوان های مان به گرندپری با نفرات بیشتری در مسابقات شرکت کنیم و نتایج بهتری بگیریم و بتوانیم از حداکثر پتانسیل مان استفاده کنیم.»





توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.