b_Newsچینی ها تازگی ها با ما دیگر خوب نیستند و حسادت می کنند/ کسی را بردم که آرزوی مبارزه با او را داشتم

الهه منصوریان: باید از مخمصه رها شوم !

تاریخ: 1396/11/03
زمان: 09: 35
نوع: گفتگو
الهه منصوریان که دومین سال حضورش در لیگ چین را پشت سر می گذارد، امسال رقابت های جذاب و پرهیجانی را به نمایش می گذارد.

نگار رشیدی/ الهه منصوریان که دومین سال حضورش در لیگ چین را پشت سر می گذارد، امسال رقابت های جذاب و پرهیجانی را به نمایش می گذارد. تا جایی که آتش حسادت هم تیمی های چینی اش روشن شده است.

او که چند روزی است به ایران آمده احتمالا شهربانو را هم با خود به چانگ چونگ ببرد تا مثلث خواهران منصوریان یک بار دیگر شکل بگیرد. هرچند شهربانو چندان موافق مبارزه در سرزمین چشم بادامی ها نیست اما الهه معتقد است تنه به تنه شدن شهربانو با چینی ها به او کمک می کند. گفت و گوی الهه با «گل» را در ادامه بخوانید.

 

به نظر می رسد رقابت های امسال نسبت به فصل گذشته برایت جذاب تر است...

بله همینطور است. امسال مسابقات خیلی برایم اهمیت دارد. من طلای بازی های آسیایی جاکارتا را می خواهم و برای همین سخت تلاش می کنم. اگر نتوانم یا احساس کنم حریف چینی بهتر است، اصلا وارد مسابقات نمی شوم. من صددرصد طلا می خواهم و غیر از این باشد قید مسابقه را می زنم. هدف من این است که فقط یک مدال به مدال هایم اضافه کنم. با وجود اینکه بازی های آسیایی جایزه خوبی هم دارد اگر نتوانم انصراف می دهم. دیگر برای ما خوب نیست که به مدالی جز طلا فکر کنیم.

 

هدفت از نظر انگیزه سازی بسیار خوب است اما فکر نمی کنی فشار روانی اذیتت کند؟

اصلا این اتفاق افتاده. در این مدت آنقدر فشار رویم بوده که کاملا احساسش می کنم. من بعد از جهانی بدون استراحت طولانی به چین آمدم و تمام تمریناتم هم پشت سر هم بود. به خاطر همین سخت تلاش می کنم تا از زیر این فشار خارج شوم.

 

در این راه قصد نداری از حضور روانشناس استفاده کنی؟

چرا اتفاقا در این فکر هستم با دکتر اسماعیلی که روانشناس ورزشی هستند صحبت کنم تا یک جورهایی از این مخمصه رها شوم (خنده).

 

انگار دوست داری خودت را در شرایط سخت قرار بدهی؟

بله دیگر... کلا کار راحت را دوست ندارم (خنده).

 

شهربانو را هم که داری به لیگ چین می بری؟

بله می خواهم شهربانو را ببرم تا هم تمرین کنیم و هم برای جاکارتا آماده شود. از آنجایی که شهربانو همسرش را خیلی دوست دارد و در روزهایی که اردوی تیم ملی نیست ترجیح می دهد کنار خانواده باشد، برایش سخت است که به چین بیاید. اما اگر دانشگاه آزاد قبول کند او را می بریم. البته با توجه به اینکه دانشگاه آزاد مسابقه سخت و مهمی ندارد بعید است که با این موضوع موافقت نکند.

 

با آمدن شهربانو و حضور تو و سهیلا امسال چانگ چونگ قهرمان می شود؟

این اتفاق حتما می افتد. مسوولان باشگاه خیلی راغب بودند که شهربانو به تیم بیاید. حتی می خواستند خودشان به ایران بیایند و شهربانو را راضی کنند و قرارداد ببندند.خود شهربانو دوست ندارد بیاید اما از نظر من اتفاق خوبی است. دید شهربانو این است که چینی ها روش بازی اش را ندادند بهتر می تواند نتیجه بگیرد. او در بازی های آسیایی اینچئون هم مسابقه را برده بود اما داورها بازی را به او ندادند. احتمالا هم چینی ها به ایران بیایند و کارها اینجا انجام شود.

 

خودت که امسال به گربه سیاه چینی ها تبدیل شده ای و به کسی هم رحم نمی کنی. کمی از مبارزه ات با قهرمان کیک بوکس جهان بگو.

«وانگ کی هان» که واقعا حریف بسیار معروفی بود و تا پیش از آن خودم آرزو داشتم با او مبارزه کنم. او دوست صمیمی وانگ سو که قهرمان بازی های اینچئون بود، است. یک روز سر تمرین ما آمده بود و من را زیر نظر گرفته بود. من شاید در تمرین خیلی خوب به نظر نیایم اما در مسابقه خیلی خوبم. «کی هان» من را که دید گفت من با او بازی می کنم. هر دو باشگاه هم خیلی دوست داشتند که این مبارزه انجام شود و مشکل تفاوت وزن هم حل شد و با هم مبارزه کردیم. آنها فکر می کردند من را خیلی راحت می زند اما در نهایت شکست خورد. او در بوکس واقعا خیلی خوب است و من هم بوکس خوبی دارم. این پیروزی جزو بهترین بردهای زندگی ام است.

 

حتما تماشاگرها هم استقبال خوبی داشتند.

چون در چین ووشو را خیلی دوست دارند، استقبال خوب است مخصوصا اگر بازی ها با خارجی ها باشد. یکی از دلایل اینکه من در چین ماندگار شدم همین موضوع است. چون فکر می کنم ما در حد چینی ها هستیم و حضور تماشاچی ها هیجان خاصی به مسابقه می دهد.

 

چه خوب می شد این استقبال را در ایران هم شاهد بودیم.

اگر در ایران هم مسابقات در این سطح برگزار شود و پخش تلویزیونی داشته باشیم قطعا استقبال خواهد شد. اما وقتی پخش تلویزیونی نداریم اسپانسر هم نمی آید هزینه کند. سالن و برنامه ریزی خوب برای مسابقه پول می خواهد و اگر شرایط مهیا باشد حتی بازیکن خارجی می توان آورد تا سطح مسابقات بالا برود. خوشبختانه صفر تا سکو که اکران شد، مردم برای اولین بار ورزش را درست دیدند، بنابراین می شود به آینده امیدوار بود.

 

حسادت چینی ها کار دستت ندهد؟

جدیدا خیلی با ما خوب نیستند و حسادت می کنند. چون همه بازی های مهم را ما انجام می دهیم و بازی های سبک به آنها می رسد. مثلا مسابقه به تیم شین پخش تلویزیونی داشت و خیلی دوست داشتند آنها بازی کنند اما نشد.

 

به ایران که آمدی قصد نداری دوباره با مردم به تماشای زندگی ات (فیلم صفر تا سکو) بنشینی؟

اتفاقا پنجشنبه قرار است به شیراز برویم و دیداری با مردم داشته باشیم. من واقعا هیجان و حضور مردم را دوست دارم و دلم برای این فضا تنگ شده است.

 

صفر تا سکو جایزه بهترین مستند ورزشی را هم برد.

من انتظار داشتم در جشنواره های بین المللی جایزه بگیرد. این فیلم عرق ملی را نشان می دهد که باعث افتخار ماست. شاید اگر بیشتر به زندگی ما پرداخته می شد برای کشورهای دیگر جالب تر بود.

 

علی نژاد هم که در فدراسیون ووشو ماندنی شد.

من اولش فکر می کردم اگر دبیرکل کمیته شود در فدراسیون می ماند. هرچند ایشان ساختار فدراسیون را طوری دست کرده اند که اگر می رفتند هم باز ووشو نتیجه می گرفت اما با حضور او قدرتمندتر خواهیم بود. من خیلی خوشحالم که آقای علی نژاد در مجمع رای خوبی گرفت اما خوشحال ترم که نرفت و در ووشو ماند (خنده). من در دیداری که با ایشان داشتم هم گفتم نمی دانم ناراحت می شوید یا نه اما خوشحالم که رای نیاوردید.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.