b_Newsبررسی سقوط آزاد مدعی صعود به جام جهانی از زبان سرمربی و دروازه بان سابق تیم ملی

شوکبال!

تاریخ: 1396/11/04
زمان: 14: 14
نوع: گزارش
تیم ملی هندبال در سومین بازی خود در مرحله دوم گروهی هندبال قهرمانی آسیا عمان را مقتدرانه شکست داد تا بی ارزش ترین پیروزی مقتدرانه خود را رقم بزند.

هدیه خطیبی/ گاهی نمی شود که نمی شود ! گمان می شد، هندبال با روی کار آمدن دوباره علیرضا رحیمی رییس منتخب مجمع و کسی که گزینه دلخواه ستاره ها، اکثریت مربیان و اهالی این رشته است، از دوران افول فاصله می گیرد و بازگشت بروت ماچک به راس تیم ملی هم بیشتر از آنکه  منتقد داشته باشد، در ابتدا طرفدار داشت.به هر حال ماچک ایران را نایب قهرمان بازی های آسیایی کرده بود و شناخت خوبی از بازیکنان داشت.

اما در حالی که تمام پازل های موفقیت از ساز و کار فدراسیون، سرمربی قابل قبول، ستاره های لژیونر گرفته تا دو ماه اردوی اروپا و آسیا و انگیزه کافی برای صعود به جام جهانی و حتی قهرمانی در آسیا کنار هم چیده شده بود، دو باخت، اولی به عربستان که ناباورانه بود و دومی به کره جنوبی آب سردی بر پیکره هندبال ایران ریخت تا تیم ایران که سودای قهرمانی در آسیا داشت نه تنها به مرحله نیمه نهایی نرسد بلکه در حسرت جام جهانی که در آلمان مهد هندبال دنیا برگزار می شود هم بماند!

 

سه عامل شوک شدن هندبال

همیشه تضاد آرا بعد از شکست و ناکامی ایجاد می شود اما می شود عوامل مهم موثر در این نتیجه را در چند مورد خلاصه کرد.کارشناسی که صلاح دید نامش بازگو نشود تا احتمالا مبادا بر آینده کاری اش تاثیر بگذارد سه مورد را از بقیه موارد جدا کرد و آنها را در ردیف اول علل ناکامی بزرگ هندبال ایران برشمرد. اول قرار نداشتن هندبال در بین رشته هایی که وزارت ورزش توجه کافی به آنها دارد، دوم اصرار روی شیوه سنتی اداره فدراسیون و تیم ملی و سوم بزرگنمایی لژیونری چند بازیکن برتر هندبال ایران در لیگ درجه دو کشور اروپایی که محلی از اعراب در بین کشورهای صاحب سبک و مدعی دنیا ندارد؛ در واقع تزریق اعتماد به نفس کاذب!

 

نقدی بر چند جمله آقای رییس

رحیمی رییس فدراسیون هندبال هم که مشخص است از نتیجه کسب شده شوکه است، می گوید:«اصلا فکرنمی کردیم که شرایط اینگونه شود. متاسفانه عملکرد خیلی بدی در دور دوم مسابقات قهرمانی آسیا داشتیم و از این بدتر نمی‌شد! واقعیت این است که همه هرچه در توان داشتند، گذاشتند و همه کار کردند.کمترین پیش‌بینی ما این بود که به نیمه‌نهایی رفته و جواز حضور در مسابقات جهانی را کسب کنیم، اما اینگونه نشد.تیم کنونی بهترین نسل هندبال بود و بعید می‌دانم در آینده چنین نسلی دوباره ظهور کند و چنین نتایج ضعیفی بگیرد.با وجود اینکه به مسابقات جهانی نرفتیم، اما باید این را هم بگویم که هیچ کس در این مسیر کم‌کاری نکرد. از همه مردم، مسوولان و علاقمندان به هندبال عذرخواهی می‌کنم. شرمنده ملت ایران هستیم و امیدوارم ما را به خاطر این نتایج ببخشند.»

رییس فدراسیون هندبال از به کارگیری تمام توان صحبت کرده؛ اگر در حقیقت تمام توان هندبال ایران این بوده پس از اول سنگ بنا اشتباه گذاشته شده و باید تاسف خورد یا انتظاراتی که به اشتباه سر به فلک کشیده را کاملا پایین بیاوریم. آیا تمام توان ما با این همه ادعا این بوده که به عربستان ببازیم؟

و در جای دیگر گفته شده بهترین نسل هندبال را داریم و بعید است در آینده مثل آنها ظهور کند. اگر بهترین نسل را داریم پس ضعف کادر فنی بوده که نتوانسته از آنها استفاده کند و باید درباره اعتماد دوباره به ماچک که روزی به خاطر دستمزد بیشتر هندبال ایران را رها کرد و طبیعی بود که این اتفاق می افتاد، تصمیم گیرندگان را بازخواست کرد! می گویند اگر از فردی متضرر شویم در نوبت اول تقصیر آن شخص بوده اما بار دوم این دیگر تقصیر خود ما است!

 

وزارت نظری روی هندبال ندارد

اما از سوی دیگر کیوان صادقی سرمربی سابق تیم ملی هندبال عقیده دارد چه کاری برای هندبال کردیم که حالا توقع داریم؟ او افزود:«درست است که بهترین مهره ها را داشتیم اما اعتراف کنیم که چه کاشته ایم که بخواهیم برداشت کنیم؟ برنامه ریزی ما درست نبود. یک ماه که حالا می گویند دو ماه تمرین با دو سفر که خودش خستگی ایجاد می کند، با وجود مربی که بازیکنان را می شناسد نمی تواند در قبال برنامه های تیم هایی مثل عربستان و کره جنوبی حرفی برای گفتن داشته باشد! اگر این طور باشد علم تمرین را زیر سوال بردیم.»

صادقی تاکید کرد که وقتی وزارت ورزش نظری روی هندبال ندارد و لیگ یا اسپانسر مناسب نداریم نباید انتظار نتیجه گرفتن هم وجود داشته باشد! او مثالی هم از بازیکنی آورد که در لیگ ایران فرصت بازی به او نرسیده اما در لیگ ترکیه فقط به خاطر سه هزار دلار بازی کرده !

 

رقبا 6 ماه تا دو سال کار کردند ما یک ماه !

سعید برخورداری دروازه بان سابق تیم ملی هم که این دوره ناباورانه به تیم ملی دعوت نشد و پیش از این از عراق و آذربایجان پبشنهاد تابعیت داشت اما به آنها نه گفت و حالا گویا نظرش فرق کرده، به «گل» بعد از این ناکامی بزرگ گفت:«بیشترین چیزی که در حال حاضر در فکر من می گذرد، این است که اگر با این همه بازیکن، لژیونر و ستاره در این دوره نتیجه نگرفتیم و جهانی نشدیم، پس آینده چه می شود؟ ما در رده های پایه هم نتوانستیم نتیجه بگیریم و خیلی نگران هستم.»

او افزود:«من شرایط حرفه ای را در هندبال گذراندم، نمی خواهم نبودم را یک طورهایی جبران کنم. شخص هیچ وقت در یک سیستم اثر گذار نیست. شاید همیشه گفتم اگر بودم به تیم کمک می کردم اما این طور نیست که نبود خودم کنار تیم را در نتیجه دخیل بدانم.ما آماده سازی کافی نداشتیم.دل به این بسته بودیم که بازیکنان ما از اروپا می آیند اما در این بین هماهنگی لازم بود.تمام حریف های ما سرمایه گذاری زیاد با صرف وقت شش ماهه تا دو ساله داشتند و بهترین مربیان اروپا را آوردند. قرارداد مربیان آنها بالای 17 تا 18 هزار دلار است.این نشان می دهد که آنها چقدر مشتاق جهانی شدن بودند.این منطقی نیست که ما با یک ماه اردو به تمام این چیزها برسیم.»

 

بی ارزش ترین برد مقتدرانه!

تیم ملی هندبال ایران در سومین بازی خود در مرحله دوم گروهی هندبال قهرمانی آسیا بعد از دو باخت متوالی به عربستان و کره جنوبی برابر عمان قرار گرفت و این تیم را 40 بر 25 شکست داد. این برد مقتدرانه شاید بی ارزش ترین نتیجه برای تیمی باشد که حالا باید برای مقام های پنجم تا هشتم این مسابقات را ادامه بدهد.