b_Newsشورای فنی باید بروند چون تاریخ مصرف شان تمام شده و خادم را به اشتباه می اندازند

اکبر فلاح: توقع داشتم خادم بگوید بیا حرف هایت را رودررو به خودم بگو اما چیزی نگفت!

تاریخ: 1396/11/07
زمان: 13: 20
نوع: گفتگو
رد پیشنهاد سرمربیگری تیم ملی کشتی آزاد توسط اکبر فلاح، ما را بر آن داشت گفت و گویی با قهرمان سابق کشتی آزاد ایران و جهان داشته باشیم.

حامد جیرودی/ چند روز پیش بود که اکبر فلاح قهرمان سابق کشتی آزاد ایران و جهان به دیدار رسول خادم رییس فدراسیون کشتی و مسوول فنی تیم ملی کشتی آزاد رفت اما پس از این جلسه، خبر رسید که پیشنهاد سرمربیگری تیم ملی کشتی به فلاح مطرح شده ولی او آن را به دلیل نداشتن زمان کافی رد کرده است. این موضوع باعث شد تا به سراغ این پیشکسوت کشتی ایران برویم و با او صحبت کنیم اما فلاح که همیشه حرف های خود را رک و بی پرده بیان می کند، در گفت و گویی که با «گل» داشت، ضمن تکذیب حضورش در تیم ملی، صحبت های بسیار جالبی را مطرح کرد و انتقادهای خود را به سمت شورای فنی کشتی آزاد برد.

 

درباره دیدارتان با رسول خادم صحبت می کنید؟

آقای خادم چند ماه پیش به صورت سر زده به دیدار من در باشگاه پیشکسوتان که در شهرک اکباتان است آمدند و بسیار هم من را خوشحال کردند که در آن ملاقات درباره قدیم و دوستی ها و اردوها صحبت کردیم و اصلا حرفی از کشتی و فدراسیون هم در میان نبود. آن جلسه تمام شد و دوستان به ما پیشنهاد دادند که بازدید آقای خادم را پس بدهیم و ما هم گذاشتیم وقتی برویم که سر او خلوت باشد. چون خادم سرش شلوغ است و شاید برایش مهم نبود که ما در این شرایط بازدیدش را پس بدهیم اما چند تن از دوستان پیشکسوت مانند آقای سیروس پور محبت کردند و به آنجا رفتیم و دقایقی دوباره درباره دوستی ها و گذشته صحبت کردیم و حرفی هم به غیر از این نبود.

 

اما گفته شد که به شما پیشنهاد سرمربیگری تیم ملی کشتی داده شده ولی شما آن را به دلیل نداشتن زمان کافی رد کرده اید.

من هر دفعه که پیشنهاد سرمربیگری تیم های نوجوانان، جوانان و یا امیدها به من می شد، آن را رد می کردم. اینجا هم اصلا این موضوع مطرح نشد که بخواهم آن را رد کنم یا نکنم. اتفاقا من زمانی گذاشتم به دیدار خادم بروم که تمام این کارها انجام شده باشد. هم انتخابات فدراسیون انجام شده باشد و هم سرمربی تیم ملی مشخص شده باشد که خودش شد و هیچ روزنه ای هم برای من نباشد. زمانی که همه چیز بسته باشد تا یک وقت نگویند فلاح برای خودش به فدراسیون رفته بود و از این حرف ها.

 

درباره انتخاب مجدد خادم به عنوان رییس فدراسیون کشتی چه نظری دارید؟

من کاندیداها را دیدم و همه را هم به خوبی می شناسم و فکر می کنم که خادم باز هم یک سر و گردن از همه آنها بالاتر است و اگر من هم می خواستم رای بدهم به او رای می دادم. نه این که خادم ایراد نداشته باشد. اتفاقا این ایرادها دارد بیشتر هم می شود. من خیلی توقع داشتم در همین جلسه ای که با او داشتم، به من بگوید تو که این همه در روزنامه ها صحبت می کنی، بیا حرف هایت را رودررو به خودم بگو اما چیزی نگفت و من هم حرفی نزدم و جلسه هم طوری نبود که بخواهم این حرف ها را بزنم و برای همین حالا دوباره به شما می گویم.

 

انتقادهای تان از خادم مربوط به همان حضور دوباره اش در تیم ملی است؟

من اگر بخواهم آن حرف ها را بگویم که تکراری است اما من حرفم این است که خود ریاست فدراسیون یک دنیا کار است و آدم گاهی مغزش از هم می پاشد! ریاست فدراسیون یک کلاس کاری برای خودش دارد و آدم باید با کت و شلوار بنشیند جای دیگر و مدیریت کند اما خادم پنج قدم که بر می دارد سالن کشتی را می بیند. گاهی باید کمی فاصله باشد. او همه چیز را زیر نظر دارد و هیچ کسی نمی تواند آزادانه کار کند و خادم بر همه چیز تسلط دارد. اینقدر تسلط هم خوب نیست. باید به نیروهایش آزادی عمل بدهد. شش سال است که رییس فدراسیون است. یعنی ما یک سرمربی خوب دیگر نداریم که بخواهد در تیم ملی مربیگری کند؟!

 

یکی از گلایه های عباس جدیدی که کاندیدای ریاست فدراسیون بود هم راجع به ماجرای دوشغله یا چند شغله بودن اعضای فدراسیون کشتی بود.

یعنی چه جور دو شغله ای؟

 

یعنی همین روسای هیات ها و یا خود خادم که هم در هیات رییسه اتحادیه جهانی است، هم رییس فدراسیون است و هم در تیم ملی است.

اگر منظورش شلوغ بودن سر خادم است که ما هم همین را می گوییم اما او با یک زبان دیگر گفته است. در شأن کشتی نیست که همه کارها را یک نفر انجام دهد. خادم فرد قابل اعتمادی است اما باید ضعف هایش را هم قبول کند. او از فدراسیون کشتی هم می رود. مگر رییس فدراسیون بوکس است که بخواهد مادام العمر رییس باشد؟! آدم باید یک چیزهایی را از خودش به یادگار بگذارد. اگر از من سوال می کرد، رک به او می گفتم اما حالا دارم به شما می گویم.

 

فکر می کنید باید به محمد طلایی زمان داده می شد یا یک مربی دیگر را می آوردند؟

موقعی که طلایی را آوردند، شورای فنی گفت که ما بهترین نفر را آورده ایم و اگر به او فرصت نداده اند، ظلم کرده اند و حالا که تیمش نهم شد، باید به او زمان داده می شد شاید امسال تیمش را سوم یا دوم می کرد. اگر خوب نبود، چرا شورای فنی او را آورد و به نظرم باید جوابگو باشند.

 

اما در شورای فنی چهره هایی مانند منصور برزگر و ابراهیم جوادی هستند. یعنی آنها تشخیص اشتباه دادند؟

ببینید هر کسی تاریخ مصرفی دارد. آنها هم اشتباهات شان زیاد شده و باید بروند. برزگر و جوادی برای من قابل احترام هستند اما الان باید بروند چون دارند خادم را به اشتباه می اندازند.

 

کمی هم درباره فعالیت های این روزهای خودتان بگویید.

من بارها گفته ام که تاریخ مصرفم تمام شده و هر وقت هم پیشنهاد بزرگسالان را بدهند، نه می گویم. اما در سه جا به سازندگی مشغول هستم. چند سالی هم هست که می خواهم بروم و توانی برایم باقی نمانده است اما کار این بچه ها را که می بینم، انگیزه می گیرم که ثمره کارم را ببینم. والا دوست دارم بروم یک گوشه ای، یک باغچه ای بگیرم و در آنجا مشغول باشم.

 

مثل محمد بنا که در شهریار با آرامش کار می کند.

من کار خودم را می کنم و حرف خودم را می زنم. در این سال ها، آنقدر تمرینات فشرده و حرفه ای داشته ام که سر درد گاهی ولم نمی کند. داغان شده ایم ام این کوچولوها سر پایم نگه داشته اند. برای همین است که می گویم شورای فنی ول کنند و بروند. 70 سال شان شده. من که جوان ترم می خواهم بروم. شما هم بروید کنار خانواده تان باشید. چقدر می خواهید در کشتی باشید؟

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.