b_Newsفیلم صفر تا سکو نام برازنده ای برای زندگی خواهران منصوریان بود

حسین اوجاقی: پارس جنوبی از استقلال و پرسپولیس هم جلوتر است !

تاریخ: 1396/11/07
زمان: 19: 10
نوع: گفتگو
حسین اوجاقی یکی از بهترین ووشوکاران سابق ایران و جهان که سرمربیگری تیم ووشو پارس جنوبی را بر عهده دارد، این روزها تیمش را در آستانه قهرمانی لیگ برتر می بیند.

حامد جیرودی/ حسین اوجاقی یکی از بهترین ووشوکاران سابق ایران و جهان که سرمربیگری تیم ووشو پارس جنوبی را بر عهده دارد، این روزها تیمش را در آستانه قهرمانی لیگ برتر می بیند و متتعقد است پارس جنوبی جدا از فوتبالش در ووشو هم خوب سرمایه گذاری کرده و کری جالبی برای دو تیم پرطرفدار پایتخت خواند ! او درباره شانسی که اخیرا به ووشو رو کرد هم با «گل» گفتگو کرد.

 

مثل این که امسال هم پارس جنوبی کاندیدای اصلی قهرمانی لیگ ووشو است.

هنوز که مسابقات به پایان نرسیده. لیگ ووشو 14 هفته است که ما در حال حاضر در هفته دهم هستیم. تیم ما برای پنجمین سال است که که در لیگ برتر شرکت دارد که یک سال نایب قهرمان شده و سه سال هم قهرمان شده و امیدوارم باز هم به قهرمانی برسیم.

 

شرایط تیم تان به چه صورت است؟

در خصوص پارس جنوبی باید بگویم که تیم ما از سه دسته بازیکن تشکیل شده. اول قهرمان ها و ملی پوشان هستند و ما از هر پنج سهمیه ای که فدراسیون اجازه می دهد، استفاده می کنیم. مثل محسن محمد سیفی، حمید رضا قلی پور و یوسف صبری. دوم ورزشکارانی که از رده جوانان به بزرگسالان آمده اند و استعدادهای بسیار خوبی هستند و سوم ورزشکاران بومی منطقه مانند عسلویه، جم، برازجان و بوشهر. به هر حال، آقای رضاییان مدیرعامل باشگاهیک مسئولیت اجتماعی هم بر عهده دارد. به این ترتیب دو اتفاق افتاده. یکی این که به مناطق محروم رسیدگی می شود و دیگری اینکه از معضلات اجتماعی جلوگیری می شود و آنها انگیزه دعوت شدن به تیم ملی را هم پیدا می کنند.

 

پس پارس جنوبی به غیر از تیم فوتبالش که شرایط خوبی دارد، در ووشو هم سرمایه گذاری خوبی کرده؟

بله همین طور است. ما کمتر باشگاهی را شاهد هستیم که این طور باشد. شاید پیکان هم تیم فوتبال خوبی دارد هم تیم والیبال خوبی اما بقیه کمتر این طور هستند و پارس جنوبی در این مورد از استقلال و پرسپولیس هم جلوتر است. البته در موفقیت یک تیم عوامل مختلفی دخیل هستند. از تدارکات گرفته تا مربی و بازیکنان که همه زیر مجموعه مدیریت هستند و یکی از دلایل اصلی موفقیت های پارس جنوبی هم حمایت های خوب آقای رضاییان بوده است.

 

شما یکی از بهترین ووشو کاران جهان بودید. الان هم یکی مثل شما در ایران پیدا می شود؟

شما لطف دارید اما بله خیلی ها هستند. ووشوکارانی مثل حمیدرضا قلی پور و محمدسیفی که از آنها نام بردم، خیلی خوب هستند. در تالو هم فرشاد عربی یکی از بهترین هاست.الان هم جوان های خوبی مثل یوسف صبری، میلاد عارفی و عرفان آهنگریان آمده اند.

 

شما در 35 سالگی به علت قانون سقف سنی در ووشو خداحافظی کردید. الان هم این قانون در ووشو هست؟

بله هست اما تا 40 سالگی شده. من الان 42 سال دارم اما پارسال این قانون جدید آمد که تا 40 سالگی می شود مسابقه داد.

 

فکر می کنید تیم ملی ووشو در بازی های آسیایی 2018 جاکارتا چه شرایطی داشته باشد؟

ووشو در بازی های آسیایی دورهه ای اخیر موفق بوده و مانند کشتی و وزنه برداری و تکواندو مدال گرفته است. مطمئنا امسال هم بچه های ما می توانند مدال های خوبی را بگیرند. البته وزن 75 کیلوگرم که ما در بازی های آسیایی 2010 و 2014 در آن توسط قلی پور و حمید لادور مدال گرفتیم، از بازی های آسیایی حذف شده. ما هر چه  به سمت سبک وزن می رویم کارمان سخت تر می شود و تیم های مثل چین، مالزی و اندونزی میزبان مدعی هستند اما در سنگین وزن ما مدعی هستیم و می توانیم به موفقیت برسیم.

 

یکی از اتفاق های چند وقت اخیر این بود که مهدی علی نژاد رئیس فدراسیون ووشو برای سمت دبیرکلی کمیته ملی المپیک کاندیدا شده بود اما رای نیاورد و اهالی ووشو از این اتفاق خوشحال شدند. در این خصوص چه نظری دارید؟

دکتر علی نژاد مدیر موفقی بوده است. او وقتی به ووشو آمد، این رشته در رتبه یازدهم و دوازدهم دنیا بود. ایشان سال 2007 به فدراسیون آمدند و ما سال 2009 نایب قهرمان جهان شدیم. همان طور که می دانید مسابقات جهانی ووشو هر دو سال یک بار برگزار می شود و ما در سال های 2011، 2013 و 2015 هم نایب قهرمان شدیم و در سال 2017 برای اولین بار در بخش ساندا به قهرمانی جهان رسیدیم. به غیر این ما در زمان مدیریت آقای علی نژاد توانستیم کرسی های مختلفی را در فدراسیون جهانی به دست آوریم. خود ایشان عضو هیات رئیسه جهانی است. من عضو کمیته ورزشکاران هستم. خانم نظری عضو کمیته بانوان و آقای حضرتی عضو کمیته سنتی. کمیته پیشنهاداتی را می دهند که در هیات رئیسه مطرح می شود و بعد با رای آوردن تبدیل به قانون می شود. در هر کمیته پنج نفر حضور دارند که هر کدام از یک قاره هستند و این خیلی مهم است که ما چنین جایگاه خوبی در ووشو دنیا داریم. به دلیل این پتانسیل و توانمندی های آقای علی نژاد، او کسی است که می تواند به ورزش ایران کمک کند اما حالا که رای نیاورد، بچه های ووشو خوشحال شدند که در فدراسیون می ماند و این یک توفیق اجباری بود که آن را به فال نیک می گیریم.

 

به کمیته بانوان اشاره کردید. خواهران منصوریان هم در بخش بانوان خیلی موفق بوده اند و فیلم صفر تا سکو هم به معرفی آنها بیشتر کمک کرده است.

بله خواهران منصوریان جزو ستاره های ووشو ایران هستند و فیلم صفر تا سکو هم واقعا نام برازنده ای برای زندگی آنها بود. همه باید بدانند که ورزشکاران در چه شاریطی ستاره می شوند و خودشان را مطرح می کنند؟ این که در یک محیطی قرار داشته باشید که بتوانید امنیت داشته باشید و راحت تمرین کنید، بسیار مهم است و خواهران منصوریان هم باوجود مشکلات، توانستند خودشان را به اوج برسانند و پیشرفت کنند.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.