b_Newsنمی خواهم شعار بدهم؛ باید از جوان ها استفاده کنیم

علی اشکانی: ما قهرمان آسیا بوده ایم، هستیم و خواهیم بود

تاریخ: 1396/11/12
زمان: 07: 56
نوع: گفتگو
تیم ملی کشتی فرنگی بعد از قهرمانی جام تختی، حالا خود را برای حضور در مسابقات قهرمانی آسیا در قرقیزستان آماده می کند.

حامد جیرودی/ تیم ملی کشتی فرنگی این روزها، روزهای شلوغ، پر از مسابقه و تمرین را سپری می کند. این تیم پس از این که به مقام قهرمانی رقابت های بین المللی جام جهان پهلوان تختی دست یافت، حالا خود را برای حضور در مسابقات قهرمانی آسیا در قرقیزستان آماده می کند. مسابقاتی که در نوع خود از اهمیت زیادی برخوردار است و همه علاقمندان به کشتی، امیدوارند تا تیم ملی به عنوان مدعی اصلی قهرمانی آسیا، در مسابقات قرقیزستان هم بدرخشد و جام قهرمانی را از آن خود کند. این موضوع باعث شد تا به سراغ علی اشکانی سرمربی تیم ملی برویم و با او درباره جام تختی و رقابت های پیش رو صحبت کنیم. اشکانی در گفت و گویی که با «گل» داشت، اعلام کرد که باز هم می خواهد جوانگرایی کند و به کشتی گیران جوان میدان بدهد، هر چند که این شاید یک ریسک بزرگ باشد.

تیم ملی کشتی فرنگی در مسابقات جام تختی با نفرات جوانی به میدان رفت و البته به قهرمانی رسید.

در ابتدا می خواهم خدا را شکر کنم که این اتفاق افتاد و تیم ملی در رقابت های جام تختی که بسیار با کیفیت و خوب بود، به مقام قهرمانی دست پیدا کرد اما نکته ای که باز هم من باید در اینجا به آن اشاره کنم این است که تیم ملی کشتی فرنگی، بعد از دوران طلایی که داشت، به یکباره از کشتی گیران با تجربه خالی شد. در آن مقطع مردم می گفتند که چرا به کشتی گیران جوان بها داده نمی شود. من هم از وقتی که آمدم، سعی کردم که به نفرات جوان میدان بدهم و چون روح و قلب مان یکی بود، بسیار امیدوار بودیم که می توانیم به نتیجه برسیم. در این مدت، 50 درصد ترکیب تیم ملی جوان شد و در رقابت های جام تختی هم به جز یوسف قادریان و افشین بیابانگرد، بقیه کشتی گیران از استعدادهای جوانی بودند که چند سال است کارشان را آغاز کرده اند.

 

پس از قهرمانی با این شرایط راضی بودید؟

بله راضی بودم. خیلی از نفرات ما جوان بودند و مسابقات خوبی مثل جام تختی برای شان تازگی داشت. علی حیدری پنج دقیقه از حریف خود جلو بود اما بی تجربگی کار دست او داد. این مسابقات برای داورها هم تازگی داشت. تیم ترکیه به غیر از رضا کایالپ همه کشتی گیران معروف خود را آورده بود اما ما نفرات جوانی داشتیم. مصطفی کاید خورده، ابوالفضل نجفی و ... همه کشتی گیران جوان و با استعداد ما بودند اما قانون کشتی فرنگی جدید شده و باید به بچه ها زمان بدهیم تا خودشان را وفق دهند.

 

مثل این که این قهرمانی در حالی به دست آمد که تعدادی از ملی پوشان هم مریض شده بودند.

تعدادی که باید بگویم 17 نفر به خاطر شرایط آب و هوایی بیمار شدند اما مسوولان ماهشهر سنگ تمام گذاشتند. از دبیر هیات کشتی این شهر تا فرمانداری که خیلی سعی کردند تا میزبانی خوبی داشته باشند. تماشاگران هم که بسیار عالی بودند و از کشتی گیران حمایت خوبی داشتند.

 

کمی هم درباره کشتی گیران طلایی مان بگویید.

بهنام مهدی زاده که با رشادت کشتی گرفت. سامان عزیزی هم بسیار خوب بود و کشتی را در 30 ثانیه آخر برد. محمدعلی گرایی هم که از اول تا آخر سر بود. مهرداد مردانی هم باید در فینال طلا می گرفت اما کم تجربگی کرد و باید پخته تر عمل کند.

 

مسابقات قهرمانی آسیا را چطور می بینید؟

ما در این رقابت ها، کار آسانی نداریم. ما قهرمان آسیا بوده ایم، هستیم و خواهیم بود اما من می خواهم در این رقابت ها هم به کشتی گیران جوان میدان بدهم. این شاید یک ریسک باشد و به عدم نتیجه گیری منجر شود اما می خواهیم ریسک کنیم. من نمی خواهم شعار بدهم و باید کاملا جوان ها را به میدان بفرستیم تا کسب تجربه کنند.

 

جمشید خیرآبادی سرمربی تیم ملی امید هم که برای مسابقات قهرمانی آسیا به کادر فنی تیم ملی اضافه شده.

بله، همین طور است. آقای خیرآبادی از مربیان باتجربه ماست و به هر حال ما برای پیشرفت و موفقیت تیم ملی همه باید دست به دست هم بدهیم تا به امید خدا به موفقیت برسیم.

 

با احد پازاج که صحبت می کردیم، می گفت رسول خادم بیشتر از آزاد به فکر فرنگی است.

واقعا همین طور است. شاید برخی فکر می کنند که چون آقای خادم آزادکار بوده و الان هم مسوولیت تیم ملی کشتی آزاد را دارد، به فکر فرنگی نیست اما این طور نیست و او خیلی مواقع درباره موفقیت و رفع شدن مشکلات تیم ملی کشتی فرنگی تلاش می کند.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.