b_Newsنمی خواستم برگردم، نه انگیزه اش را دارم نه وقتش را، برنامه ای هم برایم ندارند/عربستان بانوان را به ورزشگاه برد اما ما نه

لیلا رجبی: طرفدار پرسپولیسم و دوست دارم از نزدیک مسابقاتش را ببینم

b_News نظری دباره حرف کارشناس یزدی ندارم، هرکسی خودش می داند چطور همسرش را شارژ کند
تاریخ: 1396/11/15
زمان: 17: 05
نوع: گفتگو
لیلا رجبی که بعد از المپیک ریو با دنیای قهرمانی خداحافظی کرد، پنجشنبه راه آفتاب انقلاب را در پیش گرفت تا تماشاگر مسابقه هم تیمی های سابقش باشد.

نگار رشیدی/ نخستین روز از مسابقات قهرمانی آسیا داخل سالن یک تماشاگر ویژه داشت. لیلا رجبی که بعد از المپیک ریو با دنیای قهرمانی خداحافظی کرد و با گذراندن دوره های مربیگری بدنسازی الان به یک مربی خبره تبدیل شده، پنجشنبه راه آفتاب انقلاب را در پیش گرفت تا تماشاگر مسابقه هم تیمی های سابقش باشد.

شاید برای جامعه دوومیدانی دیدن لیلا در دایره پرتاب بسیار جذاب تر بود اما تلاش فدراسیون دوومیدانی برای بازگرداندن او کافی نبود. حتی زمانی که چند وقت پیش خبرهایی مبنی بر تمایل لیلا برای بازگشت شنیده شد هم خبر خوش به خانواده دوومیدانی نرسید و لیلا هر روز در مربیگری پیشرفت کرد.

او در گفت و گویی که با «گل» داشت، به میزبانی ایران از مسابقات نمره قبولی داد و مدال دختران مان را هم با ارزش دانست.

 

مسابقات داخل سالن به میزبانی ایران برگزار شد و شما هم برای دیدن رقابت ها به آفتاب انقلاب رفتید.

بله من روز اول برای تماشای مسابقات آقایان به مسابقه رفتم.

 

میزبانی ایران را چطور دیدید؟

آن چیزی که من دیدم میزبانی بسیار خوب بود. واقعا تلاش کردند که مسابقات را خیلی خوب برگزار کنند.

 

پس با این حساب می توان به میزبانی های آینده ایران امیدوار بود؟

حتما همینطور است چون سالن را خیلی آماده کردند و همه چیز خوب بود. من فکر می کنم برای میزبانی های آینده شانس بیشتری داشته باشیم.

 

به نظر شما نتیجه ای که دختران دوومیدانی کسب کردند چطور بود؟

خیلی خوب بود. سطح مسابقات بالا بود و آنها هم تلاش کردند. مدال هایی که بچه ها گرفتند خیلی خوب بود. حتما که نباید مدال طلا را نتیجه خوبی بدانیم. نمی شود گفت مدال نقره یا برنز نتیجه بدی است.

 

در این دوره همه تیم ها با دونده های خوبی شرکت کردند. فکر می کنید این پتانسیل در دختران ما وجود داشت که روی سکوی نخست بایستند؟

حتما می شد که دختران ایران طلایی شوند. البته این را هم باید در نظر بگیرید بیشتر دخترانی که در این مسابقات شرکت کردند، تجربه اول شان بود. ما نمی توانیم آنها را با ورزشکاران خارجی که در مسابقات زیادی شرکت کردند و تجربه دارند، مقایسه کنیم. دختران ما زیاد به مسابقه اعزام نشدند و این واقعا نتیجه بسیار خوبی است که در اولین تجربه مسابقات آسیایی توانستند انقدر مدال بگیرند. مثلا الناز کمپانی و سپیده توکلی رکورد شکستند که بسیار خوب بود. این نتایج نشان می دهد سطح مسابقات چقدر بالا بود.

 

دختران دوومیدانی بیشتر از هرکس به فکر مدال بودند. به نظر شما این نتایج و مدال ها در بازی های آسیایی هم تکرار شود؟

برای بازی های آسیایی باید برنامه ریزی داشته باشند. اگر فدراسیون بتواند برنامه ریزی درستی داشته باشد و سرمایه گذاری کند، دختران ایران استعداد بالایی دارند و می توانند مثل این مسابقات در جاکارتا هم مدال بگیرند، ولی با برنامه ریزی درست و طولانی مدت. شاید الان نتوانیم با توجه به زمان باقی مانده تا بازی های آسیایی 2018 آنطور که می خواهیم پیش نرویم اما برای چهار سال دیگر حتما می توانیم حرفی برای گفتن داشته باشیم.

 

وقتی به آفتاب انقلاب رفتید دل تان هوای مسابقه نکرد؟

نه این اتفاق نیفتاد.

 

یعنی با دیدن مسابقات دل تان برای رقابت تنگ نشد؟

چرا دلم تنگ شده بود اما وقتش را ندارم که بخواهم در مسابقه شرکت کنم. بالاخره وقتی ورزش حرفه ای داشته باشی تمام روز و ساعتت را باید برای تمرین بگذاری. من هم نه وقتش را دارم و نه انگیزه اش را.

 

اما چند وقت پیش صحبت هایی مبنی بر بازگشت شما مطرح شد.

نه من قصد بازگشت نداشتم.

 

همان صحبت ها اما بچه های دوومیدانی را خیلی خوشحال کرده بود و حتی در حمایت از شما در اینستاگرام هم پست گذاشتند.

من از آنها ممنونم اما یک ورزشکار باید برای بازگشت شرایطش را داشته باشد. خودتان هم گفتید دختران ما بیشتر با تلاش خودشان کار کردند. همانطور که برای آنها برنامه ریزی ندارند برای من هم دیگر ندارند. اینطوری سخت است بدون اینکه چیزی داشته باشی بخواهی برگردی و تمرین کنی. مثلا دارم می بینم مدال هایی که من کسب کردم خیلی ارزش ندارند.

 

شما و همسرتان از ورزش های مختلف دوستان زیادی دارند که بیشتر البته فوتبالی هستند.

نه اینطور هم نمی شود گفت که دوستان زیادی دارم. بالاخره همسر من بوشهری است و یکسری همشهری و دوست بوشهری دارد و به این شکل دوستان و آشناهای ما زیاد هستند.

 

فوتبالی هستید؟

خیلی نه اما طرفدار پرسپولیس هستم.

 

امسال هم که پرسپولیس مدعی اصلی قهرمانی است.

بله پرسپولیس به قهرمانی خیلی نزدیک است.

 

می دانید که این روزها تب ورود بانوان به ورزشگاه داغ است. شما دوست ندارید بازی پرسپولیس را از نزدیک تماشا کنید؟

چرا من هم دوست دارم و امیدوارم این اتفاق به زودی بیفتد تا تمام دختران بتوانند وارد ورزشگاه بشوند. چرا نباید روزی برسد که دخترها نتوانند بازی تیم مورد علاقه شان را از نزدیک ببینند؟ الان در عربستان اجازه دادند که خانم ها به ورزشگاه بروند اما ما هنوز این اجازه را نداریم.

 

شما در کشور خودتان شاهد آزاد بودن ورود بانوان به ورزشگاه بودید. فکر می کنید واقعا باز شدن این راه در ایران نیاز به این همه زمان دارد؟

اولین مشکلی که ما داریم فرهنگ سازی است. بیشتر مشکلی که خانم ها برای حضور در ورزشگاه دارند، آقایان تماشاگر هستند و باید این فرهنگ سازی صورت بگیرد که اتفاقات بین تماشاگران آقا طوری شود که این مشکل زودتر حل شود.

 

شما ویدیوی کارشناس یزدی درباره همسرداری را دیده اید؟

بله دیده ام. نظری در این باره ندارم. هرکسی نظر خودش را دارد که چطور همسرش را شارژ کند.