b_Newsوقتي اهالي سينما به استعداد و پشتكار پژمان جمشيدي بي‌احترامي كردند

چرا مي‌خند؟!

تاریخ: 1396/11/23
زمان: 12: 38
نوع: خبر
شاهین تهرانی

پژمان جمشیدی که با بازی در سریالی با نام خودش، توانست رسما به جمع هنرمندان تلویزیون و سینمای ایران اضافه شود، با بازی کوتاهی در سریال ساختمان پزشکان کار هنری را آغاز کرد و همان جا ثابت کرد که از استعدادهای شگرفی در این زمینه برخوردار است. استعداد عجیبی که دیروز او را تا حد کاندیداتوری سیمرغ بلورین برای نقش مکمل مرد بالا کشید.
جمشیدی از این به بعد بی‌بدیل‌ترین مرد فوتبال ماست. در میان تمام مردان ایرانی تنها یک نفر را سراغ داریم که هم سابقه حضور و گلزنی در تیم ملی را در کارنامه خودش به ثبت رسانده و هم روی فرش قرمز جشنواره سینمایی فجر گام نهاده است و او کسی نیست به جز همین جناب آقای پژمان جمشیدی مدافع ملی پوش اسبق پرسپولیس که به گواه بسیاری از کارشناسان در سینما موفق تر از فوتبال هم بوده است!
در فوتبال ایران فقط با استعدادترین ها این شانس را پیدا می‌کنند که در تیررس دید سرخابی ها قرار بگیرند و اینکه فردی توانسته باشد سال‌ها (دقیقا 5 سال و برای 81 بازی!) در تیمی به بزرگی پرسپولیس به صورت فیکس بازی کند و به تیم ملی هم راه پیدا کند، یعنی دارای استعداد و قابلیت‌های بالایی است که در هزاران فوتبالیست دیگر همدوره او، که رسما و جدا مشغول فوتبال بازی کردن هستند، یافت نشده است. پژمان جمشیدی پیش از آن هم با قبول شدن در معتبرترین دانشگاه فنی کشورمان یعنی صنعتی شریف تهران، هوش و استعداد بالایش را به اثبات رسانده بود و رسیدن به بالاترین سطوح فوتبالی و هنری فقط ادامه آن راه بوده تا اثبات شود پسر پراستعداد فوتبال و هنر ایران سه قله علم و ورزش و هنر را باهم فتح کرده است.
ورزشکاران هنرمند
جمشیدی اولین فوتبالیستی نیست که به دنیای هنر راه یافت. پیش از او فوتباليست‌هایی چون مرحوم عزیز اصلی، مرحوم محراب شاهرخی، مرحوم مجید سبزی، مهدی حیدری، علی انصاریان، آرش برهانی، علی پروین،عابدزاده، زرینچه، آتیلا حجازی، نوازی و... در جلوی دوربین ظاهر شده بودند اما هیچ‌کدام‌شان نتوانستند تا این سطح بالا آمده و به عنوان برترین ها به چشم بیایند.
البته در میان ورزشکاران کشورمان سکوی اول هنری در اختیار او قرار ندارد. رکورد حضور بر روی پرده نقره‌ای سینما از نظر تعداد در اختیار مرحوم رضا بیک ایمانوردی است که 133 فیلم به عنوان بازیگر در کارنامه‌اش دارد و از لحاظ فنی هم مرحوم فردین با کسب جایزه بازیگر نقش اول مرد در سال 1348 برای فیلم سلطان قلب‌ها در اوج است. اما پژمان جمشیدی از هر لحاظ در جدول فوتبالی‌های سینما پیشتاز و صدرنشین است. افتخاری که او را در میان همه جماعت فوتبالی بی‌همتا می‌کند.
غائله اعلام اسامی نامزدها
در حالی که هیات داوران در نشست مطبوعاتی خود و در میان خبرنگاران مختلف به اعلام اسامی مورد نظر خود می‌پرداختند اتفاق عجیبی در سالن افتاد که تعجب بسیاری را به دنبال داشت. پس از آنکه محمدرضا فروتن نام پژمان جمشیدی را به زبان آورد تعدادی از نفرات فرهنگی(!) حاضر در سالن با پوزخند و همهمه خود، با حرکتی که کمتر شاخصه فرهنگی را در خود داشت به حضور پژمان جمشیدی در میان نامزدها واکنش نشان دادند. واکنش زشتی که با تذکر جدی مسوولان برگزاری روبه‌رو شد تا جماعت سینمایی به خودش بیاید و دست و پایش را جمع کند. به راستی جماعتی که تحت عنوان اعضای رسانه‌ای سینمای ایران در آن جلسه حضور داشتند، چگونه به خود اجازه دادند که داوری داوران را به سخره بگیرند؟ پوزخند آنها در حقیقت توهین به داورانی بود که این انتخاب را انجام داده‌اند!
اما این اتفاق زشت و باورنکردنی باعث نشد تا پژمان جمشیدی کام خود را تلخ کند. او در عوض بیشتر لذت برد و فهمید که تبدیل به قطاری در حال حرکت شده که حسادت ها را برمی‌انگیزد و این خود غرورانگیز است. حتی اگر نتواند سیمرغ بلورین را به دست آورد. پژمان بعد از این انتخاب در صفحه اجتماعی خود از صبر و تلاش خود در چهار سال اخیر گفت و اینکه حالا جای مادر را خالی می‌بیند تا در این لحظات غرورآفرین در کنار او باشد.
حمایت بزرگان هنر
واکنش زشت سینمایی‌های کوچک به انتخاب پژمان جمشیدی، پاسخ محکم بزرگ‌ترهای این عرصه را در پی داشت. برای جمشیدی مسلما موثرترین مرهمی که می‌تواند زخم نیش تمسخر حاسدان را کمرنگ‌تر کند، پست‌های حمایتی زیبایی است که از طرف پرویز پرستویی، ویشکا آسایش، محراب و پیمان قاسم خانی، مهراوه شریفی نیا، سپند امیرسلیمانی، محسن کیایی، برزو ارجمند و... در فضای مجازی گذاشته شده‌اند. او در مصاحبه کوتاهی که بعد از این ماجرا داشته، این اتفاق را موتور محرکی برای کار خودش تلقی کرده و گفته که اگر این قبیل برخوردها نبود او خیلی زودتر از اینها کار را رها می‌کرد!
اگر کوچک‌ترها حسادت کردند، بزرگ‌ترها حمایت را در پیش گرفتند تا تفاوت خود و ظرفیت‌شان را با کوچک‌ترها به اثبات برسانند. پرویز پرستویی در پست اینستاگرامی تازه‌اش چنین نوشت:
«پژمان عزیز
به قول خودت
چهار سال فحش
چهار سال تهمت
چهار سال فشار
چهار سال صبر
چهار سال تلاش
و حالا کاندیدا
با تمام وجود بهت تبریک می‌گم
نگران نباش تا بوده همین بوده و خواهد بود
قابل توجه اونهایی که زمان اعلام کاندیدا شدن تو خندیدند
یادمون نره زنده‌یاد فردین هم کشتی‌گیر بود و تبدیل به یک اسطوره بیادماندنی شد حتما لیاقتش رو داشته
زنده یاد عزیزاصلی هم از فوتبال به سینما اومد و در خیلی از فیلم‌ها خوش درخشید و...
مبادا صدای خنده ها، تورو از راهی که پیش گرفتی مایوس کنه تو در تئاتر، تلویزیون، سینما از مردم جواب گرفتی و حتما لیاقتش‌رو داشتی، حالا هم پشتت به همین سرمایه‌های مردمی گرم باشه حرف زیاده...
روح مادرت شاد وآرزوی سرفرازی برایت دارم.
و در آخر به همه عزیزانی که کاندیدا شدن و همه کسانی که امشب سیمرغ خواهند گرفت تبریک می‌گم.
و به اون کسانی که صدای خنده‌شان را در یک رسانه ملی شنیدم می‌خوام بگم ما قراره با هم بخندبم نه به هم.»
فوتبالی‌های خوش قلب!
فوتبالی‌ها هم به این موفقیت بزرگ پژمان واکنش‌های مثبتی نشان داده‌اند. قلب آنها به اندازه همتایان سینمایی‌شان کوچک نبود و از موفقیت همبازی قدیمی‌شان واقعا شادمان شدند. از میان فوتبالی‌هایی که برای جمشیدی پست‌های حمایت‌آمیز گذاشتند می‌توانیم به افشین پیروانی، کریم باقری، محسن مسلمان و... اشاره کنیم.

 بر چسب خبر :


توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.