b_Newsوقتش رسیده نگاه ها به سمت دختران دوومیدانی تغییر کند/حکمتی بود که به مسابقه نرسیدم

مریم طوسی: پخش نشدن مسابقات دختران را می شد، جبران کرد

تاریخ: 1396/11/24
زمان: 10: 32
نوع: گفتگو
مسابقات دوومیدانی قهرمانی آسیا داخل سالن یک غایب بزرگ داشت که با بدشانسی از رقابت ها دور ماند...

نگار رشیدی/ مسابقات دوومیدانی قهرمانی آسیا داخل سالن در حالی به میزبانی ایران برگزار شد که دختران کشورمان توانستند 11 مدال رنگارنگ این رقابت ها را به جیب بزنند. هرچند استارت مسابقات که با بخش بانوان زده شد مشکلاتی داشت، از جمله کار نکردن چندباره دستگاه فتوفینیش که دونده ها را مجبور به دویدن چندباره کرد. با این حال در مجموع میزبانی ایران نمره قبولی گرفت و نظر شرکت کننده ها را جلب کرد. هرچند اگر نقش بانوان دوومیدانی در کلیپ های فدراسیون برای تبلیغ و مراسم اختتامیه پررنگ تر بود، می شد نمره کامل به این میزبانی داد.

در این میان اما این مسابقات یک غایب بزرگ داشت. «دختر باد» که مدت ها تمرین کرد تا روی سکو برود اما مصدومیت بدموقع او را به سکوی تماشاگران فرستاد تا شاهد مدال آوری هم تیمی هایش باشد. طوسی در گفت و گویی که با «گل» داشت غیبتش در این مسابقات را یک بدشانسی بزرگ دانست اما با این حال انگیزه اش را برای حضور در بازی های آسیایی از دست نداده و با بهبودی مصدومیتش کار را از سر می گیرد.

 

جای تان حسابی در قهرمانی آسیا خالی بود.

من خیلی دوست داشتم در این مسابقات شرکت کنم. چون مهم تر از هر چیز این بود که ما میزبان بودیم و من این فرصت را داشتم برخلاف همیشه که در کشورهای دیگر مدال می گرفتم این بار در کشور خودم روی سکو بروم اما با بدشانسی تمام این رقابت ها را از دست دادم. ولی برای تمام دوستانم که مدال گرفتند خیلی خوشحالم و به همه آنها تبریک می گویم.

 

چرا بدشانسی آوردید؟

یک هفته قبل از انتخابی بدن من در تمرین خیلی آماده بود. تمرینات من هم در گرگان بود و هوا هم خیلی سرد بود. من صبح زود تمرین سرعت داشتم و یک روز در تمرین همسترینگ پایم درد گرفت. این درد به من اجازه نداد که بتوانم کارم را ادامه بدهم و به مسابقه برسم. واقعا خیلی حیف شد اما حتما حکمتی بوده که به مسابقه نرسیدم. با این حال از اول فصل با بهبودی مصدومیتم کار را از سر می گیرم و با هدف بازی های آسیایی تمرین می کنم.

 

ولی طاقت نیاوردید سر مسابقه حاضر نشوید و برای تماشای رقابت بچه ها به آفتاب رفتید.

بله همینطور است. من برای تک تک آنها خوشحالم و برای تشویق شان به آفتاب انقلاب رفتم. هرکدام از بچه ها مدال باارزشی گرفتند و من از این بابت خوشحالم.

 

ولی نمی شود گفت که با مدال آوری آنها انگار خودتان مدال گرفتید؟

بله صددرصد. اما در کل هدف همه ما این است که پرچم کشورمان را بالا ببریم. همه زحمت کشیدیم و کار کردیم. هرچه باشد ورزش حرفه ای همین است و مصدومیت بدموقع دارد. ان شاءا... در مسابقات آینده جبران می کنم.

 

در کل برگزاری مسابقات را چطور دیدید؟

خیلی خوب بود. اما در روز اول و مسابقات بانوان یک مقدار سر دستگاه فتوفینیش مشکل ایجاد شد که البته خیلی زود حلش کردند. آن هم به خاطر بی تجربگی بود. به طور کلی خانم های ایران درخشش خوبی داشتند و با مدال ها و رکوردهای خوب شان امیدوارم نگاه ها به بانوان برگردد و شرایط بهتری در آینده داشته باشیم.

 

نظر دونده های خارجی درباره میزبانی ایران چه بود؟

خب اولش به خاطر مشکلاتی که ایجاد شد کمی ناراحت شدند اما وقتی دیدند مسابقات پسرها خیلی خوب برگزار شد، نظرشان تغییر کرد. امیدوارم میزبانی های آینده بدون هیچ مشکلی برگزار شود.

 

فکر نمی کنید دخترها می توانستند طلای بیشتری بگیرند؟

قطعا دخترهای دوومیدانی توانایی کسب مدال طلا داشتند. اما طلا گرفتن نیاز به یک تیم دارد که پشت سرت باشد. برای کسب مدال طلا باید بهترین شرایط و امکانات فراهم باشد و ما ورزشکاران فقط تمرین کنیم. قهرمانی کار یک نفر نیست و یک تیم می خواهد.

 

شاید اگر اردوهای دختران متمرکز بود این اتفاق می افتاد.

بله اگر اردوها متمرکز باشد همه چیز روی روال می افتد. وقتی اردو غیرمتمرکز باشد من باید به جز تمرین به فکر درآمدزایی جهت تامین مخارج تمرینم باشم. به هر حال ما در ورزش حرفه ای کم هزینه نداریم... شرایط باید جوری باشد که فقط روی قهرمانی تمرکز کنیم. ما خیلی وقت است ثابت کرده ایم که می توانیم در بالاترین جایگاه باشیم. وقتی من ورزش را شروع و هدفگذاری کردم به من گفتند خواسته هایت رویاست اما جلو رفتم و دیدیم که اتفاق افتاد. امیدوارم هر روز پیشرفت کنیم. چون ما همینطوری شرایط متفاوتی داریم و باید چند برابر بیشتر تلاش کنیم اما توانایی موفقیت داریم و فقط باید حمایت شویم.

 

عملکرد دخترها در بازی های آسیایی را می توانید پیش بینی کنید؟

من فقط امیدوارم تعداد نمایندگان دختر کشورمان در جاکارتا بیشتر شود. در مسابقات داخل سالن آسیا فقط یک نماینده دختر داشتیم اما با عملکردی که دختران در این مسابقه نشان دادند باید تعداد بیشتری اعزام شوند. دخترها توانستند در این رقابت ها خودشان را نشان بدهند. ما این شانس را داشتیم که در هر ماده سه نماینده داشته باشیم و حالا وقتش است این عملکرد مورد توجه قرار بگیرد.

 

به نظر شما با توجه به محدودیت پخش، راهی نبود که مسابقه دختران بیشتر دیده شود؟

درباره پخش مسابقات که حرفی نیست چون فقط ما باحجاب بودیم اما می شد از راه دیگری انگیزه بچه ها را بیشتر کرد. مثلا وقتی که بچه ها روی سکو می رفتند بهترین زمان برای انگیزه دادن بود. یا حضور تماشاگران برای دیدن مسابقات. ما قبل از رقابت ها کلیپی آماده کردیم تا مردم را برای تماشای مسابقات دعوت کنیم. خدا را شکر استقبال هم خوب بود.

 

بانوان ما به راحتی برای تماشای مسابقات به سالن آمدند. فکر می کنید این اتفاق در استادیوم های فوتبال هم بیفتد؟

به نظر من این حق هر انسانی چه مرد و چه زن است که مسابقه تیم مورد علاقه اش را از نزدیک ببیند. در مسابقات ما حراست و مسوولان مربوطه کلی زحمت کشیدند و هیچ مشکلی هم به وجود نیامد. این اتفاق می تواند وسیع تر شود. امیدوارم فرهنگ سازی هرچه زودتر انجام شود و شاهد ورود بانوان به استادیوم ها باشیم.

 

خودتان اهل فوتبال هستید؟

زیاد نه. بیشتر دربی ها و مسابقات ملی را دنبال می کنم. اما چون برادرهایم پرسپولیسی هستند من هم راه آنها را دنبال کردم.