b_Newsاگر کیانوش با برخواه کار نکند، مشخص می شود مشکل همیشه از خودش بوده

شاهین نصیری نیا: وزنه برداری دیگر ورشکسته شده، تنها راه نجات رفتن مرادی است

b_News مرادی اگر رویش می شد، خودش را سرمربی معرفی می کرد/ صداقتی در صحبت های مسوولان برای وزنه برداری بانوان نمی بینم
تاریخ: 1396/11/25
زمان: 10: 09
نوع: گفتگو
تعطیلات فصل تیم وزنه برداری آمریکا بهترین فرصت بود تا شاهین نصیری نیا بعد از سه سال راهی کشور شود تا هم استراحت کند و هم دیداری با رفقای قدیمی اش تازه کند.

نگار رشیدی/ تعطیلات فصل تیم وزنه برداری آمریکا بهترین فرصت بود تا شاهین نصیری نیا بعد از سه سال راهی کشور شود تا هم استراحت کند و هم دیداری با رفقای قدیمی اش تازه کند. او که به عنوان مربی روزهای خوبی را با تیم ملی وزنه برداری آمریکا گذرانده، پیشنهادات جدیدی از کشورهای دیگر هم دارد اما می گوید نبودن امثال او در وزنه برداری ایران برایش دردناک است.نصیری نیا در گفت و گویش با «گل» کلید حل مشکلات وزنه برداری را هم نشان داد.

 

روزهای حضورتان در ایران چطور پیش می رود؟

خوب است، به هر حال دیدار با دوستان و هم تیمی های قدیمی لذت خودش را دارد. من بعد از جهانی 2015 به ایران نیامده بودم.

 

به تازگی هم که دیداری با کوروش باقری داشتید.

بله دیشب (دوشنبه) با هم بودیم و حسابی یاد قدیم ها کردیم. من بیشتر بچه ها را دیدم، با کوروش هم از خاطرات گذشته و مشکلات امروز که درباره اش بحث پیش می آید صحبت کردیم.

 

مشکلاتی که تعدادشان کم هم نیست...

بله مشکلاتی که باید از راس حل شود چون متاسفانه تا الان اتفاقی نیفتاده است.

 

عکسی که شما همراه کوروش باقری بودید جای خالی تان در وزنه برداری را بیش از همیشه نشان داد.خودتان دوست ندارید این جای خالی پر شود ؟

صددرصد. به هر حال ما سال ها در وزنه برداری بودیم و تجربه داریم. از طرفی عملکرد ما در گذشته گویای همه چیز هست. کوروش باقری در جهانی و المپیک خودش را ثابت کرده و بهترین نتیجه در المپیک را گرفته. این موضوع برای خود ما خیلی دردناک است. البته فقط ما نیستیم که ضرر می کنیم. وزنه برداری هم از نبود ما متضرر می شود. ما همیشه گفته ایم سرباز وطن هستیم اما متاسفانه شرایط طوری شده که مسوولان فقط به فکر خودشان هستند نه وزنه برداری. الان تیم ملی خلاصه شده در هفت،هشت نفر.برگزاری لیگ و قهرمانی کشور که یک موضوع روتین است. هرچند همان قهرمانی کشور هم مثل سابق نیست. الان تعداد شرکت کننده ها به 100 نفر هم نرسیده اما با آمارسازی می خواهند مسابقات را خوب جلوه بدهند. وزنه برداری دیگر ورشکسته شده. باید دید نفراتی که قهرمان شدند با رکوردهای شان در چه سطحی هستند که بتوانند مدال بگیرند.

 

البته برخواه هم راضی نبود و گفت چهره شاخصی در قهرمانی کشور ندیده.

بله درست می گوید. زمانی که رضازاده رفت با شعار توخالی گفتند او سیستم را گلخانه ای کرده. همین نفرات تیم فعلی از دوره رضازاده هستند اما خودشان که آمدند گلخانه ای شد. الان کسی نیست بتونه به تیم وارد شود و همین باعث شده اختلاف نفر اول و دوم 20،30 کیلو شود.

 

بعد از جهانی رکورد تیم بزرگسالان هم تحت انتقاد قرار گرفت.

وقتی تیم صاحب نداشته باشد و یک نفر نباشد که روی تیم تمرکز داشته باشد همین می شود. حسین توکلی و سجاد انوشیروانی را آوردند، بعد دو ماه بیرانوند را آوردند و ادعا داشتند قهرمان جهان شده ایم. البته چیزی از شایستپگی بچه های ما کم نمی شود چون آنها همیشه سرحال و سالم هستند ولی با همین رکوردها در 10،15 سال اخیر هیچ مدالی گرفته نشده یا رنگ مدال ها این نبود. کیفیت مسابقه را نمی توان ملاک قرار داد. اگر سال بعد برویم و نتیجه نگیریم خودشان هم نمی دانند چه کار کنند. متاسفانه مسوولان فقط همین الان را می بینند نه آینده را.

 

در این وانفسا بهداد هم عزم رفتن کرد و درنهایت از تصمیمش منصرف شد. به نظر شما ماندن بهداد می تواند تکانی به تیم بدهد؟

بهداد نظر شخصی خودش را داشت. من واقعا نمی دانم او می خواست این کار را بکند یا نه اما منطق می گوید بماند و وزنه بزند و کار خودش را بکند. کسی با قهرمانان ما کاری ندارد و مسایلی که درباره داوری گفته می شود را قبول ندارم.بهداد یکسری گله دارد که فدراسیون باید رفع کند. اگر رفع نکند معلوم است بهداد روحیه ای که باید داشته باشد را ندارد.

 

کیانوش هم یک جورهایی به بن بست رسیده و برخواه تنهایی تمرین کردنش را نپذیرفته. شما اگر جای برخواه بودید چه تصمیمی می گرفتید؟

کیانوش باید بداند شخصیت مربی و هرکسی که در راس تیم کار می کند قابل احترام است. حسین برخواه هم چه از نظر شخصیت و چه از نظر مربیگری کامل است. اخلاق و تعهد برخواه او را به یک مربی کارآمد تبدیل کرده. شما ببینید تیم های نوجوانان و جوانان چه پیشرفتی کردند. وقتی من به وزنه برداری آمدم برخواه دو سال بود که وزنه می زد. اگر کیانوش نخواهد با برخواه کار کند نشان می دهد مشکل از خودش بوده. اگر بخواهد روی تجربه برخواه شک کند، من به اصل موضوع شک می کنم. از نظر اخلاقی که من حاضرم روی اسم برخواه قسم بخورم. کنار برخواه بودن و تمرین زیر دست او باید برای وزنه برداران افتخار باشد. من با ایلیا ایلین در تماسم و من را که می بیند می گوید باعث افتخارم است که همراه تو تمرین کنم. او خودش یک حرفه ای است اما به من احترام می گذارد. وزنه برداران باید هم قهرمان باشند و هم پهلوان. هرکس که مربی باشد کیانوش باید تبعیت کند.

 

به نظر شما با شناختی که از برخواه دارید، او می تواند تیم را به سمت موفقیت ببرد؟

به نظر من علی مرادی اگر رویش می شد خودش سرمربی می شد. مرادی به سایه خودش هم شک دارد و همیشه سعی کرده از آدم های کوچک استفاده کند که حرف، حرف خودش باشد. اما برخواه اصولی دارد که به آن پایبند است و حرف برای گفتن زیاد دارد. او وزنه بردار و مربی خوبی است و دلیلی برای کنار گذاشتنش وجود ندارد. فدراسیون اول حسین توکلی را آورد، بعد سجاد انوشیروانی را با عنوان سرپرست سرمربیگری را آورد! خودشان زیر پای سجاد را خالی و علیه او کار کردند. بیرانوند هم کسی بود که کمک توکلی بود اما گفتند نمی تواند به وزنه برداری کمک کند و اولین نفری بود که کنار گذاشته شد. دیدند بعد از سجاد کسی را ندارند، بیرانوند را آوردند. اگر بیرانوند خوب بود چرا حذفش کردید و اگر بد بود چرا او را دوباره آوردید؟ بعد گفتید تیم با بیرانوند قهرمان جهان شد و بهترین نتیجه تاریخ وزنه برداری را گرفته پس چرا دوباره او را کنار گذاشتید و پست اجرایی دادید؟ اگر واقعا کار اعتقادی دارید پس این حرف های ضد و نقیض چیست؟ در کل برخواه یا هر مربی دیگری به راس کار بیاید اگر فدراسیون پشتش نباشد به هیچ عنوان نتیجه نخواهد گرفت. اگر برخواه مثل کوروش باقری سه،چهار سال بالای سر تیم باشد مثل او می تواند بهترین نتایج را بگیرد. چند تکه شدن تیم عذاب آور است. وزنه برداری ایران بیرون از کشور تیم نیست و هرکس یک طرف دنبال کار خودش است. همین فدراسیون هم به این اتفاق دامن زد و الان دیگر اخلاق در وزنه برداری از بین رفته.

 

کلید حل مشکل کجاست؟

من وقتی این فدراسیون روی کار آمد و علی مرادی دوباره انتخاب شد، گفتم آزموده را آزمودن خطاست. وزنه برداری به یک اکیپ خوب احتیاج دارد که به جای جیب خود و سفرهای آنچنانی به فکر وزنه برداری باشد. اگر یکی از این سفرها عادی باشد یا اصلا نباشد، پولش را به باشگاه ها تزریق کنند کلی پیشرفت می کنیم. در ورزش نباید به فکر جیب خود باشند و به جای اینکه بودجه بیاید و خرج کنند و بگویند پول نداریم، منابع مالی بیاورند. ما بعد از کشتی بهترین مدال ها را گرفته ایم و باید از اسم وزنه برداری استفاده کنیم. ما احتیاج شدیدی به امکانات داریم، سالن های فرسوده را باید تردید کنیم. سیستم گلخانه ای همین است. من با وجود علی مرادی هیچ راه چاره ای نمی بینم. علی مرادی اگر واقعا وزنه برداری را دوست دارد، استعفا بدهد. تنها راه نجات وزنه برداری رفتن مرادی است. وزنه برداری از حضور یک نفر در داخل و خارج دارد ضربه می خورد. الان همه به این موضوع رسیده اند. مرادی نه تنها در کنفدراسیون آسیا و جهانی مقبولیت ندارد، حتی در انتخابات کمیته ملی المپیک هم مورد حمایت نبود و فقط 2 رای آورد.

 

در این موج وزنه برداری بانوان هم راه افتاد. فکر می کنید بشود آینده خوبی برای بانوان تصور کرد؟

اگر همه چیز درست پیش برود بانوان حتی می توانند بهتر از آقایان باشند. منتهی من حسن نیت و صداقت را در صحبت مسوولان نمی بینم. وزنه برداری آقایان خیلی مشکل دارد. اگر حشایه بسازند و تبلیغ کنند که ما تیم بانوان راه انداختیم و با یک مسابقه تمامش کنند، به جایی نمی رسیم. اما اگر بخواهند کار کنند حتما می توانند.

 

خودتان می خواهید با تیم آمریکا بمانید؟

من فعلا قرارداد دارم اما چند پیشنهاد هم از کشورهای دیگر به دستم رسیده اما فعلا به آنها فکر نمی کنم و تصمیم نگرفته ام. احتمالش هست از آمریکا بروم اما هیچ چیز مشخص نیست.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.