بررسی ترکیب کشتی آزاد و فرنگی در مسابقات قهرمانی آسیا

تاریخ: 1396/12/05
زمان: 14: 07
نوع: گزارش
تیم های ملی کشتی آزاد و فرنگی در حالی خود را برای حضور در مسابقات قهرمانی آسیا آماده می کنند که کشتی ایران بسیار تحت تاثیر صحبت های صریح رسول خادم قرار گرفته است.

حامد جیرودی/ تیم های ملی کشتی آزاد و فرنگی در حالی این روزها خود را برای حضور در مسابقات قهرمانی آسیا در قرقیزستان آماده می کنند که کشتی ایران بسیار تحت تاثیر صحبت های صریح رسول خادم قرار گرفته است و بسیاری از علاقه مندان به ورزش و دوستداران کشتی درباره حرف های رک و بی پرده رییس فدراسیون کشتی صحبت می کنند و باید دید با توجه به نگرانی هایی که خادم درباره احتمال تعلیق کشتی ایران در آینده مطرح کرده، آیا تصمیم جدیدی در خصوص رویارویی یا عدم رویارویی با کشتی گیران رژیم صهیونیستی گرفته خواهد شد یا خیر!

اما فارق از این مسایل، بررسی ترکیب تیم های ملی کشتی آزاد و فرنگی در مسابقات قهرمانی آسیا و تورنمنت اوکراین، حاوی نکات مختلفی است که به بررسی آنها پرداخته ایم.

رقابت‌های کشتی فرنگی و آزاد قهرمانی آسیا روزهای 8 تا 13 اسفند در قرقیزستان برگزار می‌شود.

 

فرنگی کاران اعزامی به آسیا

ترکیب کشتی فرنگی را در 55 کیلوگرم رضا خدری، 60 کیلوگرم مهرداد مردانی، 63 کیلوگرم کرامت عبدولی، 67 کیلوگرم محمد الیاسی یا حسین اسدی 72 کیلوگرم مجید خلیلی، 77کیلوگرم محمدعلی گرایی، 82 کیلوگرم یوسف قادریان، 87 کیلوگرم حسین نوری، 97 کیلوگرم سیدمصطفی صالحی‌زاده و 130 کیلوگرم بهنام مهدی‌زاده تشکیل می دهند که سرمربی تیم علی اشکانی و مربیان هم محمدعلی چمیانی، داوود گیل نیرنگ، رسول جزینی و لقمان رضایی هستند.

 

یک عبدولی به جای دو عبدولی

تیم ملی کشتی فرنگی در حالی به این رقابت‌ها اعزام می شود که از سعید و سامان عبدولی خبری نیست. سعید علت غیبت خود در تمرینات تیم ملی را مصدومیت اعلام کرد و کادر فنی تیم ملی گفته بود که به حضور سامان نیاز داشته است اما او هم در تمرینات نبود. با این حال برادر کوچک تر این دو، یعنی کرامت که مدال طلای جوانان جهان را در کارنامه خود دارد، در ۶۳ کیلوگرم کشتی خواهد گرفت تا این تیم بدون عبدولی نباشد.

 

خلیلی به جای بلفکه!

در ۷۲ کیلوگرم، مجید خلیلی به آسیا اعزام می شود. در این وزن، فرشاد بلفکه هم حضور دارد که در مسابقات انتخابی تیم ملی برای مسابقات جهانی پاریس، خلیلی را شکست داد اما بلفکه به جهانی نرفت. در این شرایط، بلفکه که در بازی های آسیایی داخل سالن ترکمنستان به مدال طلا رسید و در مسابقات امیدهای جهان هم به مدال برنز دست یافت، قرار است در تورنمنت اوکراین کشتی بگیرد که این موضوع عجیب به نظر می رسد!

 

مشکل خروجی سامان

در ۸۷ کیلوگرم هم حسین نوری اعزام می شود که چند وقت پیش به عنوان بهترین فرنگی کار سال ۹۶ انتخاب شد و در مسابقات جهانی هم به مدال برنز رسید. در این وزن، سامان عزیزی هم حضور داشت که در بازی های داخل سالن آسیا و همچنین جام تختی به مدال طلا رسید. او قرار بود به تورنمنت اوکراین اعزام شود که گویا مشکل خروجی داشته است!

 

آزادکاران اعزامی به آسیا

ترکیب تیم ملی کشتی آزاد را هم در 57 کیلوگرم نادر حاج آقانیا، 61 کیلوگرم ایمان صادقی، 65 کیلوگرم یونس امامی، 70 کیلوگرم سیداحمد محمدی، 74 کیلوگرم مصطفی حسین خانی، 79 کیلوگرم عزت ا... اکبری، 86 کیلوگرم حسن یزدانی، 92 کیلوگرم محمدجواد ابراهیمی، 97 کیلوگرم مجتبی گلیج و 125 کیلوگرم امین طاهری تشکیل می دهند که سرمربی تیم رسول خادم است، مربیان اول، محمد طلایی و علیرضا رضایی و دیگر اعضای کادر فنی را فردین معصومی، مصطفی میرعمادیان و مهدی برائتی تشکیل می دهند.

ترکیب تیم ملی کشتی آزاد را نفراتی تشکیل می دهند که با وجود جوانی از تجربه بسیار بالایی برخوردار هستند و در واقع باید گفت که خادم برای مسابقات قهرمانی آسیا دست به ریسک نزده و نفراتی را قرار است به قرقیزستان ببرد که بیشتر آنها از تجربه بین المللی خوبی برخوردار هستند.

 

جانشینان رحیمی

در 57 کیلوگرم نادر حاج آقانیا حضور دارد که کشتی گیر خوبی است. در این وزن، رضا اطری هم هست که گویا از لحاظ وزن مشکل داشته است. در این وزن مطرح ترین کشتی گیر، حسن رحیمی است که دوران بعد از عمل جراحی خود را سپری می کند و شنیده می شود در بازگشت هم ممکن است به یک وزن بالاتر برود.

 

اوزان مختلف

در 61 کیلوگرم ایمان صادقی حضور دارد که باید دید با توجه به این که وزن کشی مسابقات صبح برگزار می شود، چطور جواب می دهد. در 65 کیلوگرم یونس امامی کشتی گیر بلندقامت و آینده داری است که در مسابقات امیدهای جهان هم به مدال برنز دست یافت. در 70 کیلوگرم سیداحمد محمدی پس از چند سال بازگشته و باید دید چه عملکردی خواهد داشت و در 74 کیلوگرم هم مصطفی حسین خانی حضور خواهد داشت که به یک وزن بالاتر رفته و باید دید می تواند خلاء موجود در این وزن که پس از رفتن حسن یزدانی به 86 کیلوگرم به وجود آمد را جبران کند یا خیر.

 

اتفاقات 86 کیلوگرم

در 79 کیلوگرم عزت ا... اکبری کشتی خواهد گرفت. کشتی گیری که قبلا در 86 کیلوگرم بود اما حالا با توجه به شلوغی این وزن به یک وزن پایین تر آمده تا از ظرفیت های او استفاده شود. در 86 کیلوگرم قرار بود علیرضا کریمی به مسابقات قهرمانی آسیا برود اما پس از محرومیت شش ماهه ای که برای این کشتی گیر به وجود آمد، حسن یزدانی که قرار بود در 92 کیلوگرم به روی تشک برود، به 86 کیلوگرم رفت. هرچند که شنیده می شود یزدانی اصلا از حضور در 92 کیلوگرم راضی نبوده و گفته می شد که می خواسته اردو را هم ترک کند اما درنهایت دوباره به 86 کیلوگرم برگشت. ضمن این که کریمی در قرقیزستان همراه تیم ملی حضور خواهد داشت. در این وزن، کامران قاسم پور در تورنمنت اوکراین به روی تشک رفته است. در 92 کیلوگرم هم محمدجواد ابراهیمی که قبلا در 86 کیلوگرم بود، به یک وزن بالاتر آمده تا در این وزن به میدان برود تا به این ترتیب تیم ملی در این دوره از مسابقات تحت تاثیر اتفاقات وزن 86 کیلوگرم باشد.

اما سنگین وزن هم جای بررسی دارد. در ۹۷ کیلوگرم هم مجتبی گلیج حضور خواهد داشت که در مسابقات امیدهای جهان به مدال طلا رسید و به عنوان بهترین کشتی گیر آزادکار سال ۹۶ هم انتخاب شد و در ۱۲۵ کیلوگرم هم امین طاهری به مسابقات اعزام می شود و یدا... محبی در اوکراین حضور دارد.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.