b_Newsاگر حسن یزدانی در ۹۲ کیلوگرم طلا هم می گرفت، چه فایده داشت؟

محسن کاوه: موضوع رقابت یا رقابت نکردن با رژیم صهیونیستی باید به صورت کلان دیده شود

b_News اگر بحث دفاع از کشتی ایران در هیات رییسه جهانی است، چه کسی بهتر از خود خادم
تاریخ: 1396/12/07
زمان: 18: 13
نوع: گفتگو
موضوع محرومیت علیرضا کریمی ملی پوش کشتی آزاد ایران و مربی تیم امید حمیدرضا جمشیدی از سوی اتحادیه جهانی کشتی موضوعی که با محسن کاوه درباره آن صحبت کردیم.

حامد جیرودی/ موضوع محرومیت علیرضا کریمی ملی پوش کشتی آزاد ایران و مربی تیم امید حمیدرضا جمشیدی از سوی اتحادیه جهانی کشتی، همچنان یکی از سوژه های داغ کشتی ایران است. اتفاقی که با مصاحبه صریح و بی پرده رسول خادم رییس فدراسیون کشتی درباره آینده کشتی ایران و شرایطی که بابت رقابت نکردن با کشتی گیران رژیم صهیونیستی، کشتی ایران را تهدید می کند، همراه بود. این موضوع باعث شد تا به سراغ محسن کاوه مربی سرشناس کشتی آزاد ایران برویم و نظرات او را در خصوص خطراتی که کشتی ایران را تهدید می کند، جویا شویم. سرمربی بیمه رازی در گفت‌وگویی که با «گل» داشت، به این موضوع اشاره کرد که این بحث باید به صورت کلان تر دیده شود.

 

درباره صحبت های اخیر خادم که گفته یا صادقانه روی اعتقادات مان مبنی بر عدم رویارویی با ورزشکاران رژیم صهیونیستی بایستیم و عواقب آن را هم بپذیریم یا حرف جدیدی بزنیم، چه نظری دارید؟

ببینید موضوع رقابت نکردن با رژیم صهیونیستی، یکی از بحث های کلان نظام است و ما واقعا نمی توانیم راجع به آن حرف خاصی بزنیم. چون این موضوع دست ما نیست. فقط می توانیم بگوییم که مسئولان در این باره، تجدید نظری کنند و چاره ای بیاندیشند تا ورزش دچار مشکل نشود.

 

حتما می دانید که کمیته بین‌المللی المپیک روی این موضوع خیلی حساس شده و احتمال تعلیق کشتی ایران در صورت تکرار این موضوع وجود دارد.

بله، من هم این موضوع را شنیده ام و امیدوارم راهکاری در نظر گرفته شود تا از تعلیق جلوگیری شود اما همان طور که گفتم در این خصوص مسئولان نظام تصمیم گیرنده هستند.

 

خادم به این موضوع اشاره کرده که حضورش در هیات رئیسه اتحادیه جهانی دیگر فایده ای ندارد. چرا که در این مدت به جای دفاع از جایگاه کشتی ایران، مشغول خواهش و التماس برای محروم نکردن کشتی ایران بوده است. به نظر شما خادم در هیات رئیسه بماند یا نه؟

من در این خصوص به صورت پراکنده شنیده ام و نمی دانم که استعفا داده یا نداده است اما اگر بحث دفاع از کشتی ایران است، چه کسی بهتر از خود خادم. در کل این بحث از دست ما خارج است و وقتی رهبر انقلاب، علیرضا کریمی را به حضور می پذیرند و در آغوش می گیرند، نشان می دهد که این موضوع یک بحث کلان مملکتی است.

 

به نظر شما وزارت ورزش و یا کمیته ملی المپیک باید در این زمینه کاری انجام دهند؟

من باز هم تاکید می کنم که این موضوع از وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک بالاتر است و دست آنها هم نیست. چون رقابت نکردن با رژیم صهیونیستی جزو خط قرمزهای نظام است و باید به صورت، کلان تر دیده شود.

 

اما اگر بخواهیم بحث را به صورت فنی ادامه دهیم قبل از محرومیت کریمی، قرار بود او در مسابقات قهرمانی آسیا در وزن ۸۶ کیلوگرم کشتی بگیرد و حسن یزدانی به ۹۲ کیلوگرم برود اما یزدانی با محرومیت کریمی به ۸۶ کیلوگرم برگشت. شما خودتان موافق رفتن یزدانی به وزن بالاتر بودید؟

اصلا ۹۲ کیلوگرم که المپیکی نیست و اگر حسن قهرمان آسیا در این وزن می شد، به چه درد ما می خورد؟ باید تغییر وزن باری را به حسن اضافه می کرد. ما باید نگاه مان به المپیک باشد و اگر بخواهیم حسن را  در آینده به وزن بالاتر بفرستیم، باید در ۹۷ کیلوگرم باشد.

 

کامران حسین پور دیگر کشتی گیر ما در ۸۶ کیلوگرم است که به تورنمنت اوکراین اعزام شد و به مدال طلا هم رسید.

حسین پور کشتی گیر جوان و خوبی است که از موفقیت او در تورنمنت اوکراین خوشحالم. خوشبختانه ما در ۸۶ کیلوگرم نفرات خوبی داریم و اگر او را به مسابقات قهرمانی آسیا می فرستادیم، بهتر بود تا این جوان ها برای رقابت های جهانی آبدیده تر شوند.

 

در کل مسابقات قهرمانی آسیا را چطور ارزیابی می کنید؟

من می خواهم به این قضیه اشاره کنم که ما حدود ۸۰ روز مشغول چانه زنی بودیم که علیرضا کریمی محروم نشود. از آن طرف اسم او را هم برای مسابقات قهرمانی آسیا دادیم و در سایت ها اعلام شد که ای کاش این کار را نمی کردیم. هم برای کریمی بهتر بود که اینقدر نامش در اتحادیه مطرح نمی شد و هم در تصمیم گرفتن برای اوزان تیم ملی دچار مشکل نمی شدیم.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.