b_Newsفخری نباشد باید شمشیربازی را جمع کنیم/ اگر عابدینی به من نمی خورد، الان درباره 2 مدال حرف می زدیم

پاکدامن: گو اندازه وزن من مدال دارد !

b_News هنوز حسرت المپیک را می خورم، هیچ وقت اندازه المپیک آماده نبودم
تاریخ: 1396/12/08
زمان: 23: 55
نوع: گفتگو
جام جهانی شمشیربازی لهستان جایی بود که سابریست های ایران تا می توانستند خودش درخشیدند. از جمله علی پاکدامن که شگفتی ساز بود.

نگار رشیدی/ جام جهانی شمشیربازی لهستان جایی بود که سابریست های ایران یک بار دیگر شایستگی خود را نشان دادند و تا می توانستند خودش درخشیدند. در این رقابت ها علی پاکدامن شگفتی خلق کرد و با پیروزی بر قهرمان جهان و المپیک نخستین مدال جهانی اش که خیلی وقت پیش باید به دست می آورد را گرفت.

پاکدامن با اینکه روی سکوی جهان ایستاد، اما از خودش انتظارات دیگری دارد. انتظاراتی که با کسب تجربه های بیشتر حتما برآورده می شود.

 

روزهای شیرین بعد از مدال جهانی چطور است؟

خیلی خوب است. واقعا برایم مهم بود که این مدال را بگیرم. من در قهرمانی جهان تا 8 تا رفتم و اگر داور درست و حسابی به پستم خورده بود و خودم اشتباه نداشتم، یک مدال هم آنجا داشتم. در جدول حذفی اینکه در کدام مرحله باشی هیچ فرقی نمی کند. شمشیربازی ورزشی است که باید در آن فکر و تجربه داشته باشی چون حریف هایت فرق می کند. من یک بار در گرجستان در 8 تا به آلمان باختم و در چند مسابقه بعدش هم همین اتفاق افتاد. تا دو،سه ماه ذهنم آشفته بود که چرا مدال جهانی را از دست دادم. در همین مسابقات هم در نیمه نهایی حریف کره ای تمام رقبایش را زیر 10 امتیاز می برد اما من 13 _ 10 جلو بودم که آخر او با تجربه اش توانست من را ببرد.

 

به هر حال گوی کره ای کم رقیبی نبود...

بله، او اندازه وزن من مدال دارد. فدراسیون جهانی قانونی دارد که طبق آن هر شمشیربازی که در طی سال بیشترین مدال و امتیاز را بگیرد، به عنوان سابریست برتر انتخاب می شود. گو فقط 5 تا از این لوح ها دارد و هفت،هشت بار هم دوم بوده آن هم با اختلاف دو،سه امتیاز. آقا پیمان به من می گفت علی اشتباه نکن اما من می خواستم بازی را تمام کنم و به فکر امتیاز بودم که این اتفاق افتاد.

 

الان که این مدال را گرفتید، حسرت المپیک را ندارید که اگر این تجربه را آن زمان داشتید، جور دیگری از المپیک صحبت می شد؟

چرا خیلی حسرت المپیک را می خورم. من هنوز هم می گویم در زندگی ورزشی ام هیچ وقت به اندازه المپیک آماده نبودم. حتی در المپیک 10 پله از الان آماده تر بودم. قبل از المپیک من خیلی درباره اینکه نتیجه خوب می گیرم مصاحبه می کردم و محمد معتمد که دوست من است می گفت این کار را نکن چون نتیجه معکوس دارد و فشارش به خودت برمی گردد. وقتی هم من به المپیک رفتم جو مسابقات من را گرفت و مدام این فکر در ذهنم بود که این همه مصاحبه کردم نکند ببازم... من آن زمان خوب بودم و از خودم برد می خواستم. تا وسط مسابقه که نتیجه 10_4 شد هم چیزی نفهمیدم و یکهو به خودم آمدم و نتیجه را 12_11 کردم. من فقط حسرت المپیک را می خورم. الان هم نه تنها درباره المپیک 2020 بلکه درباره جاکارتا هم نمی توانم حرف بزنم. هنوز به نظر خودم کاری نکردم و این مدال را مقدمه راهم می دانم. باید مسابقه به مسابقه پیش بروم.

 

با کدام مدال فکر می کنید کاری کرده اید؟

هر ورزشکاری مدال المپیک می خواهد. اما برای این مدال باید باهوش باشی و روانشناس خودت باشی. مثلا هادی ساعی که سه مدال المپیک دارد با یک آدم معمولی صدهزار تا فرق دارد.

 

با این حساب شب ها خواب المپیک را نمی بینید؟

من بیشتر شب ها خواب مسابقه بعدی ام را می بینم (خنده). همانطور که گفتم می خواهم مسابقه به مسابقه پیش بروم. حتی خیلی از دوستان که درباره جاکارتا پرسیدند حرفی نزدم چون قبل از آن مسابقات مهمی داریم مثل قهرمانی آسیا و قهرمانی جهان. جاکارتا گوشه ذهنم هست اما تمرکزم روی مسابقه بعدی ام است. من سال گذشته در قهرمانی جهان به گو باختم و امسال احتمال دارد دوباره به هم بخوریم، بنابراین می خواهم انتقامم را از او بگیرم.

 

در لهستان یک رقابت دیدنی هم با مجتبی عابدینی داشتید و او را شکست دادید.

بله متاسفانه ما در 16 تا به هم خوردیم. شاید اگر این اتفاق نمی افتاد الان داشتیم راجع به دو مدال حرف می زدیم. مجتبی واقعا عالی بود و او همچنان بهترین بازیکن ماست. اما وقتی ماسک را روی صورتت می گذاری دیگر هم تیمی و ایرانی و غیرایرانی ندارد. من و مجتبی هم تیمی و هم اتاقی هستیم و تنها فرق مسابقه مان همین بود. البته بیشتر پیست ها شلوغ بود و مربی ها اعتراض می کردند که در مسابقه ما این شلوغی وجود نداشت.

 

پیمان فخری یکی از نزدیک ترین خویشاوندان شماست.این موضوع تاثیری روی وسواس کاری شما ندارد؟

به نظر من همه پیمان فخری را می شناسند. وقتی مسابقه انتخابی داریم بچه ها از من می پرسند بگوییم آقا پیمان بیاید؟ من هم می گویم بیاید چون با کسی تعارف ندارد. او به ضربه های من خیلی دقت می کند و شاید به خاطر همین خویشاوندی است تا حرفی پیش نیاید. اما در کل نه تنها من بلکه شمشیربازی به آقا پیمان مدیون است. ما سال 90 در همین مسابقات لهستان یک سرمربی روس داشتیم که پنج دوره پشت سر هم قهرمان جهان شده بود و دو دوره قهرمانی المپیک هم داشت. همه آن زمان از این می گفتند که ایران چه سرمربی خوبی دارد اما همه ما در روز اول اوت شدیم و به 64 تا هم نرسیدیم. اما فخری امروز کاری کرده که بعد از 14،15 سال چین را می زنیم و به قهرمانی آسیا می رویم، عابدینی در المپیک چهارم می شود و در همین مسابقات هم نایب قهرمان شدیم.

 

شما به پیمان فخری لقب سلطان دادید. فکر می کنید روزی او را مثل علی پروین با این لقب در شمشیربازی بشناسند؟

بله حتما. من عادت ندارم الکی از کسی تعریف کنم. اگر دوستان رسانه ای در مسابقات همراه ما باشند می بینند پیمان فخری چطور کار می کند. همه تیم ها با دکتر و ماساژور می آیند و مثلا ایتالیا برای تیم 12 نفره اش 7 تا مربی می آورد. قشنگ انگار استادیوم است. اما آقا پیمان یک تنه می ایستد و همه کارها را انجام می دهد. شما چه کسی را می شناسید که داوری الیت را رها کند و پای پیست تیم ملی بایستد؟ داور الیت بیشترین حقوق و بهترین هتل را از فدراسیون جهانی می گیرد اما آقا پیمان قید آن را زد. اگر او پای پیست نبود، تیم به اوکراین باخته بود و نایب قهرمان جهان نمی شد، اگر پای پیست من نبود به 8 تا نمی رفتم و اگر پای پیست مجتبی نبود، چهارم المپیک نمی شد. شما ببینید هروقت محمد بنا کنار حمید سوریان بوده، نتیجه ای که می خواسته گرفته. ارتباط کلامی مربی و ورزشکار خیلی مهم است. البته می خواهم همین جا از دکتر باقرزاده هم تشکر کنم که واقعا دلسوز است.

 

با این حال شمشیربازی همیشه با کمترین توجه و امکانات نتیجه گرفته.

بله همینطور است. یک بار یادم است ما چهارم جهان شدیم و دو هفته قبلش والیبال در لیگ جهانی بالا رفته بود اما باخته بود. با این حال به تیم 25 نفره حواله ماشین دادند و تیم چهار نفره ما هم هیچی. خون آنها که رنگین تر نیست... شمشیربازی اگر اسپانسر داشته باشد و مشکلاتش کم شود نتایجش تداوم بیشتری دارد و می تواند ورزشی باشد که مثل تکواندو همیشه مدال آور باشد. در این شرایط چهار سال دیگر اگر آقا پیمان نباشد، باید شمشیربازی را جمع کنیم.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.