b_Newsشمشیربازی در ایران گم است

محمد رهبری:ما در عمل خودمان را نشان دادیم اما مسوولان دوست ندارند ببینند

b_News آنقدر از نیازهای اولیه مان گفتیم که خسته شدیم/ سال 96 با مدال آغاز شد و با مدال تمام می شود
تاریخ: 1396/12/10
زمان: 13: 37
نوع: گفتگو
یکی از پایه های تیم شمشیربازی که در بخش انفرادی جام جهانی تنها با یک امتیاز اختلاف برابر زاتماری قهرمان جهان و المپیک از صعود باز ماند، محمد رهبری است.

نگار رشیدی/ نایب قهرمانی تیم ملی شمشیربازی در جام جهانی لهستان، حاصل کار تیمی بود که مدت هاست در کنار هم می درخشند و پرچم کشور را بالا می برند. یکی از پایه های این تیم که در بخش انفرادی مسابقات تنها با یک امتیاز اختلاف برابر زاتماری قهرمان جهان و المپیک از صعود باز ماند، محمد رهبری است.

رهبری که در رنکینگ جهانی با سه پله صعود در رده بیست و هشتم جهان ایستاد، از اینکه سال پرمدالی را پشت سر گذاشتند، خوشحال است. او نیز مانند هم تیمی هایش از حالا به فکر سکوی جاکارتاست تا یک بار دیگر تیم ملی سابر را روی سکو ببینیم.

 

روزهای بعد از نایب قهرمانی جهان باید شیرین باشد.

بله همینطور است. ما در کل سال خوبی را شروع کردیم و خوب هم تمام شد. ما امسال در قهرمانی آسیا، باشگاه های آسیا، دانشجویان جهان و آخرین مسابقه هم همین لهستان هم در انفرادی و هم در تیمی مدال گرفتیم که بسیار خوب است.

 

شاید اگر شما کمی خوش شانس تر بودید در انفرادی لهستان هم نتیجه بهتری می گرفتید.

همینطور است. شکست با اختلاف یک امتیاز آن هم به قهرمان جهان واقعا ناراحت کننده است. هرچند آنها از داوری استفاده کردند اما من می گویم قسمت نبود. ما هیچ وقت مسایل اینچنینی را در نظر نمی گیریم. از طرفی من هنوز راه زیاد دارم.

 

مسابقات امسال بسیار پرهیجان بود.

مسابقات که خیلی خوب بود. حضور 202 شمشیرباز در یک مسابقه واقعا کم سابقه است. به همین خاطر سطح رقابت ها خیلی بالا رفته بود. همه آمده بودند که امتیاز و مدال بگیرند. فکرش را بکنید روسیه و آمریکا که همیشه جزو مدعیان و مدال آور بودند، مدال نگرفتند. اما خوشبختانه ما هم در انفرادی و هم تیمی توانستیم امتیاز جمع کنیم و رنکینگ مان هم ارتقا پیدا کرد.

 

بعد از المپیک یک جورهایی به نظر می رسید سایه عابدینی و پاکدامن روی تیم افتاده.

نه اینطور نیست. همه بچه ها دارند تلاش می کنند. این یک حقیقت است که مجتبی عابدینی در المپیک کاری کرد که اسمش سر زبان ها افتاد. اگر هرکسی شمشیربازی را نشناسد با شنیدن اسم این ورزش نام عابدینی به ذهنش می آید. هیچ کدام از بچه های تیم گم نیستند و با سعی و تلاش شان مردم توجه بیشتری به آنها خواهند داشت.

 

این شرایط در تیم چطور است؟ پیمان فخری وسواس بیشتری روی پاکدامن و عابدینی ندارد؟

نه اصلا. آقای فخری برای همه یک امکانات و شرایط مشابه را در نظر گرفته. او بیشتر به فکر تیم است تا انفرادی تا ان شاءا... در المپیک 2020 قهرمانی به ایران برسد.

 

در این شرایط با امکانات کم شمشیربازی این خواسته محقق می شود؟

خیلی سخت است. اگر بچه ها حمایت نشوند، واقعا بی دلسرد می شوند و وقتی انگیزه نداشته باشند از لحاظ روحی بهم می ریزند. ما فقط نیازهای اولیه یک ورزشکار که در سطح جهان مسابقه می دهد را می خواهیم. ما 10 تا روانشناس و ماساژور نمی خواهیم، به یک دانه اش هم راضی هستیم. حتی یک سالن مجهز و مجزا نداریم که هر وقت خواستیم برویم تمرین کنیم. ما در اولین ها مانده ایم و آنقدر هم گفته ایم که دیگر خسته شدیم. ما در عمل خودمان را نشان دادیم اما مسوولان دوست ندارند ببینند.

 

به نظر شما بعد از المپیک نگاه ها به این ورزش تغییر کرده؟

بله، بعد از المپیک ما در جام جهانی سنگال شرکت کردیم و قهرمان شدیم. آن موقع همه از جمله رییس جمهور و رییس مجلس تبریک گفتند و تشکر کردند. نگاه ها به شمشیربازی خوب شده اما در عمل خیلی کاری صورت نگرفته. حالا ان شاءا... صحبت هایی با وزیر خواهد شد تا اتفاقات خوبی بیفتد.

 

جالب است که با وجود کم هزینه بودن شمشیربازی این ورزش در بیشتر فیلم ها در خانواده های متمول دیده می شود.

ربطی به پولداری ندارد و همه اش به علاقه برمی گردد. شمشیربازی در ایران گم است اما در کشورهای دیگر به خصوص اروپا همه چیز را در شمشیربازی می دانند و درست مثل فوتبال و والیبال شان است. اما در ایران می پرسند آن سیم چیست به پشت تان وصل است... در اروپا حتی چهار،پنج پرچمدارشان شمشیرباز بودند.

 

امروز دربی پایتخت هم برگزار می شود. طرفدار کدام تیم هستید؟

من خیلی فوتبالی نیستم اما دربی را حتما دنبال می کنم.مگر می شود این بازی را ندید و البته طرفدار پرسپولیس هستم.دربی را در خانه و با دوستانم می بینم. کری خواندن در خانه هم لذتبخش است (خنده).

 

پیش بینی تان از نتیجه دربی چیست؟

پرسپولیس 2 _ هیچ می برد و شکی در آن نیست!





توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.