b_Newsحرف رسول حرف همه اهالی کشتی است/ اگر خادم برود، فدراسیون کشتی به گدایی می افتد

جمشید خیرآبادی: مسابقه ندادن با رژیم صهیونیستی دستور دکتر ولایتی بود اما می تواند تغییر کند!

b_News ما تابع سیاست های نظام هستیم اما باید موضع مان را رسما و پهلوانانه اعلام کنیم
تاریخ: 1396/12/13
زمان: 13: 27
نوع: گفتگو
جمشید خیرآبادی مربی تیم ملی کشتی فرنگی امیدها یکی دیگر از افرادی بود که از رسول خادم بعد از کناره گیری اش از ریاست کشتی، حمایت کرد.

حامد جیرودی/ تیم ملی کشتی فرنگی در حالی با نفرات مورد نظر علی اشکانی در مسابقات قهرمانی آسیا شرکت کرد که تعدادی دیگری از ملی پوشان هم با مربیگری جمشید خیرآبادی سرمربی تیم امید کشتی فرنگی در تورنمنت کشتی گیران و مربیان اوکراین حضور داشتند. این موضوع باعث شد تا به سراغ او برویم و در خصوص این رقابت ها با وی صحبت کنیم. اما خیرآبادی در گفت و گویی که با «گل» داشت، صحبت های جالبی را در حمایت از رسول خادم رییس فدراسیون کشتی انجام داد که می تواند جالب توجه باشد.

 

تورنمنت کشتی گیران و مربیان اوکراین چطور بود؟

تورنمنت اوکراین، مسابقات بسیار خوبی بود که دلیل خاصی هم داشت. دو ماه دیگر رقابت های اروپایی در روسیه برگزار می شود و برای همین خیلی از تیم ها با نفرات اصلی خودشان آمده بودند تا آنها را محک بزنند و به همین خاطر هم به لحاظ کیفیت و هم کمیت سطح مسابقات بالا بود. در تیم ما هم تعدادی از کشتی گیران زیر 23 سال حضور داشتند که توانستم وضعیت آنها را بررسی و شرایط شان را بهتر ارزیابی کنم.

 

تیم ما یک مدال طلا توسط پژمان پشتام در وزن 77 کیلوگرم و دو مدال برنز توسط رامین باستانی و فرشاد بلفکه در اوزان 55 و 72 کیلوگرم گرفت. از شرایط بچه ها راضی بودید؟

بله تیم ما بد نبود. در این تورنمنت ها نمی شود گفت که حتما خوب یا بد بوده ایم. پژمان پشتام کشتی های جانانه ای گرفت و رامین باستانی هم خوب بود. در مورد بلفکه هم به نظرم باید وزنش را تغییر دهد و به وزن بالاتر بیاید.

 

تیم ملی بزرگسالان هم که در مسابقات قهرمانی آسیا شرکت کرده بود، با نحوه امتیاز دهی جدیدی که انجام می شود، در جایگاه پنجم قرار گرفت. نتایج این تیم را چگونه ارزیابی می کنید؟

من در آن مسابقات کنار تیم ملی نبودم و خود آقای اشکانی بهتر و دقیق تر می توانند نظر دهند اما از نظر کارشناسی خودم باید به این موضوع اشاره کنم که چون قانون خاک به کشتی فرنگی اضافه شده، ما باید خیلی در این زمینه کار کنیم و از کشتی گیرانی استفاده کنیم که در خاک موفق هستند. ما در این زمینه مشکل داریم و اگر کار نکنیم، در بازی های آسیایی هم به مشکل می خوریم.

 

نرفتن تعدادی از کشتی گیران مانند فرشاد بلفکه و سامان عزیزی به مسابقات قهرمانی آسیا با انتقاد تعدادی از اهالی کشتی مواجه شده بود.

من نه به عنوان مربی تیم ملی، بلکه به عنوان مربی سازنده سامان عزیزی باید بگویم که او کشتی گیر بسیار خوبی است که در میادین خارجی هم موفق بوده و رقیب اصلی خود را هم در کشتی های رو به رو یک بار با قاطعیت برده و یک بار هم با نتیجه نزدیک به حسین نوری باخته است. آقای اشکانی تصمیم گیرنده اصلی است اما من اگر جای او بودم، به سامان میدان می دادم. او در جام تختی قهرمان شد و بهترین کشتی گیر ماه جهان در وزن خودش شده است.

 

اما حسین نوری هم که در 87 کیلوگرم اعزام شد، طلا گرفت؟

بله نوری کشتی گیر بسیار خوبی است اما باید به سایر کشتی گیران هم میدان بدهیم تا در میادین مختلف محک بخورند.

 

البته در این میان بحث ستاره دار بودن عزیزی و کارت سلامت او هم مطرح شده بود.

من این حرف را قبول ندارم. من سامان را پاک پاک می دانم و حاضرم با هزینه شخصی او را به آزمایشگاه های معتبر جهان مانند کلن آلمان بفرستم تا تست بدهد. سامان حتی به خاطر این بحث اتهام ستاره دار بودن می تواند شکایت کند.

 

از این موضوعات که بگذریم، درباره کناره گیری رسول خادم از ریاست فدراسیون کشتی چه نظری دارید؟

من چند روز پیش مصاحبه ای از پهلوان اکبر فلاح خواندم که در آن گفته بود که حرف های رسول خادم را قبلا زده بوده ولی کسی جرات چاپ آنها را نداشته است اما باید به این نکته توجه داشت که حرف های خادم، فقط حرف خودش نیست و حرف تمام اهالی کشتی است. ما باید ببینیم که مسابقه ندادن با کشتی گیران رژیم صهیونیستی به نفع ماست یا به نفع آنها که بروند مدال هایی که حق کشتی گیران ایرانی است را بگیرند. بعد هم کشتی گیران ایرانی محروم شوند. اگر سیاست کشور ما مسابقه ندادن با رژیم صهیونیستی است، ما هم تابع هستیم اما رسما اعلام کنید. نه این که کشتی گیر خود را به مصدومیت بزند و با دوز و کلک دنبال گرفتن گواهی پزشکی باشیم و ملی پوش ما در بیمارستان بخوابد. مسابقه ندادن با رژیم صهیونیستی دستوری بود که آقای دکتر ولایتی زمانی که وزیر امور خارجه بودند اعلام کردند و حالا سال ها از آن موضوع می گذرد و باید دید نظر رهبر معظم انقلاب در این خصوص چیست؟ آقای خادم حالا صحبت اول را انجام داده و پهلوان اکبر فلاح هم حمایت کرده است. همه وظیفه داریم احتمال تعلیق ورزش ایران را گوشزد کنیم تا تکلیف روشن شود. باز هم می گویم ما تابع سیاست های نظام هستیم اما باید صراحتا موضع ما اعلام شود. تعلیق از بلاتکلیفی بهتر است. باور کنید در همین تورنمنت اوکراین کشتی گیران رژیم صهیونیستی حضور داشتند و ما نگران بودیم که به آنها نخوریم. من تعجب می کنم از حرف آقای شاهرخ شهنازی دبیر کل کمیته ملی المپیک که می گوید این موضوع خط قرمز ماست. وقتی ایشان این طور می گوید، از بقیه چه توقعی می رود. ما همه کشورمان را دوست داریم و هزاران شهید داده ایم تا ایران حفظ شود اما در بحث ورزش این دستوری بوده که دهه 60 دکتر ولایتی داده و الان هم می شود آن را تغییر داد یا اصلاح کرد. چرا باید جمهوری اسلامی هزینه بدهد؟ باید مردانه و پهلوانانه موضع مان را مشخص کنیم. این که بگوییم علیرضا بباز برای ورزش ما درست نیست.

 

درباره کناره گیری خادم صحبت نکردید.

رفتن خادم جفای بزرگی به ورزش ماست. حتی مخالفان او هم می دانند که چنین مردی در کشتی ما مثل او وجود ندارد. کسی که بمب انرژی است و 24 ساعته تلاش می کند. اسپانسرها فقط به خاطر خادم جذب کشتی شده اند و اگر روزی خادم برود، فدراسیون به گدایی می افتد. من همیشه واقعیت ها را می گویم و اگر انتقادی هم باشد، آن را بیان می کنم و امیدوارم وزارت ورزش از رفتن خادم جلوگیری کند تا از رخ دادن یک سونامی در کشتی جلوگیری شود.