b_Newsاز وزنه برداری هیچ خبری ندارم، حتی اینکه اردویش کجاست! /ویزایم نرسید تا با حدادی به آمریکا بروم

حسین توکلی: استقلال به جای اتوبوس پارک کردن می توانست بهتر باشد !

تاریخ: 1396/12/13
زمان: 10: 59
نوع: گفتگو
هرچقدر می گذرد، حسین توکلی بیشتر از همیشه از وزنه برداری دور می شود.سرمربی که درست چند ماه مانده به المپیک کنار گذاشته شد، هنوز آن روزها را از یاد نبرده.

نگار رشیدی/ هرچقدر می گذرد، حسین توکلی بیشتر از همیشه از وزنه برداری دور می شود.سرمربی سابق تیم ملی وزنه برداری که درست چند ماه مانده به المپیک کنار گذاشته شد، هنوز آن روزها را از یاد نبرده. روزهای تلخی که باعث شده توکلی آنقدر از ورزش اصلی اش دور بماند که حتی خبر نداشته باشد اردوی تیم ملی این روزها با چه کسانی و کجا برگزار می شود!

توکلی که این روزها شاگرد دوومیدانی کار خود را هم به ینگه دنیا فرستاده، مشغول کارهای خودش است. او در گفت و گویی که با «گل» داشت، درباره دور همی فوتبالی شان در روز دربی هم صحبت کرد.

 

چرا با احسان حدادی به اردوی آمریکا نرفتید؟

متاسفانه کمی برنامه ریزی ها دیر انجام شد و ویزایم اوکی نشد.ما همینطوری در ایران هم در برنامه ریزی خیلی جاها مشکل داریم. خیلی از مسایل در ایران کند پیش می رود و با توجه به خیلی مسایل که کنار هم بود، شرایط را برای رفتن من سخت می کرد. اما در مجموع احسان با توجه شرایط خیلی نیاز داشت که با هم باشیم و به همدیگر کمک کنیم. شرایط احسان متفاوت است و مدت خوبی را هم با هم گذراندیم. احسان در این مدت به شرایط ایده آل خوبی رسیده بود. ان شاءا... بعد از اردوی آمریکا برای مسابقات دایموند لیگ آلمان بتوانیم کنار هم باشیم.

 

اردوی تیم ملی وزنه برداری هم که شروع شده...

من اصلا خبر ندارم.

 

مگر می شود؟!

بله من اصلا اخبار را پیگیری نمی کنم و نمی خواهم خبر هم داشته باشم. وزنه برداری تا یک جایی تمام زندگی، عشق و خوشی های من بود. قبلا سرم درد می کرد برای کار در وزنه برداری اما الان که می بینم علاقه ام به این ورزش سرکوب می شود، دوست ندارم ببینم چه می شود. شاید باورتان نشود اما به جز دو وزن در مسابقات جهانی، بقیه اوزان را اصلا نفهمیدم چه شد...

 

مثل اینکه هنوز اتفاقات بعد از جهانی را فراموش نکردید.

خب کار خوبی با من نشد. بله، تغییر هست، جابجایی هست، یک روز می آیی و یک روز می روی. این قاعده ورزش است اما این زمانی قشنگ می شود که عضو خانواده را راحت از دست ندهی. امروز حدادی می گوید خیلی خوشحالم وزنه برداری تو را نخواست و من پیدایت کردم. برای من از بیت المال هزینه شده و دوست داشتم در رشته خودم و در کشور خودم کار کنم نه اینکه با آن داستان هایی که پیش آمد در فضای دیگری فعالیت کنم. این چیز قشنگی نیست. اگر برای برکناری ام دلیل فنی وجود داشت حرفی نیست اما اینکه دنبال افکار دیگری بروی و با نگاه غیر ورزشی کسی را کنار بگذاری، به آدم سخت می گذرد. اگر کار من بعد از جهانی بود، همان موقع باید من را کنار می گذاشتند نه اینکه من تا دو،سه ماه قبل از المپیک تیم را جمع و جور کنم تا در المپیک جبران کنم اما یک مسابقه هم به من فرصت ندادید و برکنار شدم. من حتی حاضر شدم تیم دومم را به آسیایی ببرم تا نفراتی مثل همین هاشمی که الان خیلی ها پزش را می دهند شناخته شوند اما هیچ کس این کارها را نمی بیند. فقط هرکسی گل آخر را بزند می بینند.

 

بعد از شما هم روند جابجایی مربی ها ادامه داشت.

بله، سجاد انوشیروانی را بعد از من آوردید، چقدر به او مهلت دادید؟ وقت دادن به مربی در وزنه برداری زیر چهار،پنج سال اشتباه محض است. مگر می شود هر دقیقه مربی عوض کنی؟ در فوتبال هم اینطوری مربی عوض نمی کنند. حداقل یک فصل را به مربی وقت می دهند. من هفت، هشت ماه فقط کار کردم، حداقل می گذاشتید یک سال کار کنم. حتی شب عید یک جلسه درست و حسابی تشکیل ندادید. خودتان بریدید و دوختید و آخر هم انداختید گردن کمیته فنی. اینها باعث می شود وقتی مسابقه وزنه برداری می شود سرت را برگردانی. من دوومیدانی و فوتبال را بیشتر دنبال می کنم چون در وزنه برداری هیچ لذتی برایم نمانده. من دینم را ادا کردم و خیلی از شاگردانم قهرمان جهان و المپیک شدند. از وزنه برداری فقط همین را می دانم که حسین برخواه که در این سال ها کلی زحمت کشیده سرمربی شده وگرنه خبر ندارم بچه ها در چه شرایطی هستند و حتی اردو کجاست!

 

درباره فوتبال و دورهمی تان در روز دربی برای برنامه شب های فوتبالی هم صحبت کنیم. گویا کری های زیادی با صمد نیکخواه بهرامی داشتید.

دورهمی خیلی خوبی بود و خوش گذشت. کری وانی هم زیاد داشتیم. من طرفدار آقا صمد هستم اما نمی دانستم که استقلالی است. ما باید در دربی جشن قهرمانی می گرفتیم اما مسایلی در تیم پرسپولیس ایجاد شد که این اتفاق نیفتاد. بچه ها در اردوی تیم ملی و پرسپولیس دو بدنسازی متفاوت را تجربه کردند. پرسپولیس فشار زیادی به خودش آورد و البته چند مصدوم هم داشتند. پرسپولیس در بازی رفت بهتر از استقلال بود و در بازی برگشت جای تیم ها عوض شد. جدای از کری من استقلالی ها را هم خیلی دوست دارم و به آنها تبریک می گویم. اما اتوبوسی پارک کردن اینطوری می شود دیگر (خنده). واقعا امیدوارم روزی برسد که فضای دربی عوض شد. نقطه نظر من روی مربی است. باید یاد بگیریم دربی را در سطح بالاتری ببریم. نه اینکه یک گل بزنیم و بعدش از آن یک گل دفاع کنیم. استقلال می توانست در روز خوبش خیلی بهتر از این باشد. اما در کل پرسپولیس صدر جدول است و به قول دوستان باید نگاه مان به بالا باشد (خنده). مهم این است که جام با اقتدار دست پرسپولیس است.

 

روز دربی فقط جای خانم ها خالی بود.

واقعا همینطور است. البته من صحبت های رییس فدراسیون جهانی را خواندم و گفته بود برای ورود خانم ها یا باید از راه تهدید و تحریم استفاده کرد یا رایزنی. من امیدوارم که بستر و فرهنگ لازم برای این کار صورت بگیرد تا برابری حقوق خانم ها درباره ورودشان به ورزشگاه ها صورت بگیرد. ما در کشوری هستیم که باید یکسری قوانین خاص را رعایت کنیم اما می توان گاهی سنت شکنی کرد. امیدوارم زودتر شاهد حضور خانواده ها در ورزشگاه ها باشیم.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.