b_Newsروحانی به رییس فیفا وقت ملاقات داد اما به رییس اتحادیه جهانی کشتی نه!/ زمانی با خادم دشمن اما یک رو بودیم

علیرضا حیدری: خادم اهل نق زدن نیست اما حالا که ناز کرده، نازش را بخرید

b_News صحبت های خادم سوء تعبیر شده، او 30 سال ثابت کرده با شماست/ کار احمد نجفی را تایید نمی کنم
تاریخ: 1396/12/14
زمان: 13: 07
نوع: گفتگو
علیرضا حیدری نایب رییس سابق رسول خادم با وجود اختلاف نظرهایی که با خادم دارد، از او در بحث رقابت با رژیم صهیونیستی حمایت می کند.

حامد جیرودی/ علیرضا حیدری کشتی گیر سابق تیم ملی، یکی از کسانی است که سابقه همکاری با رسول خادم رییس فدراسیون کشتی را به عنوان نایب رییس سابق این فدراسیون دارد. کسی که پس از مدتی از مجموعه خادم جدا شد و حالا هم به عنوان رییس فدراسیون جهانی کشتی پهلوانی فعالیت می کند. صحبت با این قهرمان سابق جهان که این روزها فیلم سینمایی «من یک ایرانی ام» با بازی او روی پرده سینماهاست، همیشه جذاب است. خصوصا اینکه حیدری همیشه رک و صریح صحبت می کند و این بار هم در گفت‌وگو با «گل» صحبت های جالبی را در خصوص خادم و نظراتش و نیز حاشیه هایی که فیلمش به همراه داشته، انجام داده است.

 

درباره صحبت ها و بیانیه های چند وقت اخیر خادم چه نظری دارید؟

به نظر من، از صحبت های خادم سوء تعبیر شده است. ایشان نگفته است که با رژیم صهیونیستی بازی کنیم یا نکنیم. خادم گفته اگر مسابقه ندهیم، این موضوع منجر به جریمه و محرومیت می شود. مسوولان هم از طرف دیگر، قهرمانی می خواهند اما باید واضح و شفاف بگویند که چه می خواهند. برای یک کشتی گیر هزینه می شود تا به اینجا می رسد ولی ما موضع سیاسی داریم و باید به صورت صریح بگوییم که با اسراییل مسابقه نمی دهیم و جریمه های بین‌المللی آن را هم بپذیریم. اتفاقی که اگر تکرار شود، نه تنها کشتی بلکه کل کاروان ورزشی ایران را تهدید می کند. خادم این را می گوید.

 

اما حالا این شرایط، منجر به استعفای خادم شده که البته وزارت ورزش هم آن را نپذیرفته است.

این موضوع علاوه بر اینکه یک بحث طبیعی بود و باز هم تاکید می کنم که از آن سوء تعبیر شده است، یک قسمت دیگر هم دارد. خادم خیلی زحمت می کشد اما مشکلات زیادی هم دارد. پول گوشت و مرغ و سوپری و حقوق بچه ها و آب و برق و گاز و خیلی چیزهای دیگر هم هست. او دوست ندارد خفیف شود و خجالت بکشد. خادم رییسی نیست که نق بزند و عکس العمل نشان دهد اما خیلی مشکل دارد. البته دلیلی ندارد من این حرف ها را برای خودم بزنم. من الحمدا... زندگی خودم را دارم و جایزه هم به من نمی دهند. ما با هم حریف بودیم و خیلی بحث داشتیم. ما زمانی دشمنی داشتیم اما یک رو بودیم. حالا هم احترام هم را داریم.

 

البته دشمن که نه رقیب بودید!

بله، رقابت می کردیم آن هم به صورت تمام عیار. منظورم این است که ما در چنین فضایی بوده ایم و بی خودی از ایشان دفاع نمی کنم اما این مشکلات باید دو روز دیگر حل شود. کشتی، ورزش آماتوری است اما کشتی گیران توقع دارند و دعوا می شود. پیامبر گفته است تا عرق کارگر خشک نشده، حقوقش را بدهید. خادم درگیر این مسایل است و دارد اذیت می شود. فدراسیون باید حقوق این بچه ها را بدهد ولی از طرف دیگر، از کشتی توقع دارند، باعث آبروی مملکت هم شود. برای مناسبات بین‌المللی خیلی خوب شد که آقای روحانی با رییس فدراسیون جهانی فوتبال دیدار کرد اما به لالوویچ رییس اتحادیه جهانی کشتی وقت ملاقات ندادند. خب این خوب نبود و باعث ناراحتی لالوویچ شده است. من می گویم خادم نق نمی زند اما حالا که ناز کرده است، چرا تو روی او می ایستید؟ خب نازش را بخرید. خادم که همه جا با شما بوده. او ۲۰ سال ثابت کرده با شما بوده و دشمن نیست. پس نازش را بخرید.

 

به نظر شما وزارت ورزش باید کاری انجام دهد؟

این کار در قد و قواره های وزارت ورزش نیست. خادم می گوید اگر نمی خواهید مسابقه بدهید، فقط کشتی گیر و مربی اش نباید محروم شوند. همه باید هزینه اش را بدهیم و همه با هم ببازیم. نمی شود که به یک تیم دیگر ببازیم به خاطر اینکه به رژیم صهیونیستی نخوریم.

 

از بحث کشتی و خادم که خارج شویم، فیلم شما این روزها در حال اکران است که البته حواشی هم با واکنش های احمد نجفی داشته است!

فیلم، فیلم خوبی است و من خودم چند بار که به عنوان یک بیننده در سینما فیلم را دیده ام دو، سه بار بغضم گرفته است. فیلمی است که با فرهنگ ایرانی ها جور در می آید اما این که نگاه سیاسی به این فیلم شود، خوب نیست. حالا آقای نجفی، در یک دوره ای با یک گروهی کار کرده و رییس جمهور هم که دوره اش تمام شده و رفته است. حالا یک فرد در دوره جدید که نباید مورد غضب قرار بگیرد. این اتفاق ها برای سینما خوب نیست.

 

با این شرایط، از بازیگری پشیمان هستید؟

من همان موقع هم نمی خواستم اما دست دادم و یا علی گفتم و رفتم بازی کردم. من زندگی ام خیلی شلوغ است و مشغله زیاد دارم اما قول و قراری گذاشتیم و ناراحت هم نیستم. یک زندگی جدیدی را تجربه کردم و اتفاق های تازه ای برایم افتاد. فقط ناراحتی ام از این بود که نیامدند ما را درست داوری کنند.

 

ناراحتی نجفی به عنوان تهیه‌کننده فیلم دقیقا چه است؟

سانس هایی که برای فیلم داده اند، خوب نیست. مثلا ساعت ۱۱ صبح چه کسی فیلم می بیند؟ به فیلم بیلبورد ندادند و فضای تبلیغاتی مناسبی نبود. یکسری هم گویا مردم را از دیدن فیلم منصرف می کردند البته من مخالف کار آقای نجفی بودم.

 

همان که در خانه نمایش را گل گرفت؟

بله، حرکتش اشتباه بود اما گاهی آدم برای احقاق حقش می خواهد یک کاری کند که شاید اشتباه هم باشد. ببینید چه شرایطی داشته که چنین ری اکشنی داشته است.

 

شما پول تان را بابت بازی در این فیلم گرفتید؟

من نه. اصلا دنبال پول نبودم. آن زمان که کشتی می گرفتم، پولی نگرفتم حالا که عشقی آمدم. رفاقتی بود. خدا را شکر جایزه بهترین بازیگر فستیوال فیلم های ورزشی را هم گرفتم.

 

ناصر ملک مطیعی هم خیلی از شما تعریف می کرد.

ناصر خان که به بنده لطف دارد. ایشان انسان وارسته و بزرگی است اما من صحبتم این است که ما نباید بازار را خراب کنیم. اگر با کسی مشکل داریم، در جای دیگر تسویه کنیم. سینما جای خوبی برای این کار نیست. افراد زیادی برای این پروژه زحمت کشیده اند و ما باید کاری کنیم که مردم جذب سینماها شوند.