b_Newsخانه تکانی نوروزی تکواندو با تغییر سرمربی

عسکری، پلی آف سرمربیگری را برد!

تاریخ: 1396/12/13
زمان: 13: 10
نوع: گزارش
فدراسیون تکواندو درست بعد از یک سال و 20 روز و در آستانه سال جدید، دست به یک خانه تکانی اساسی زد و راس تیم ملی را تغییر داد.

نگار رشیدی/ فدراسیون تکواندو درست بعد از یک سال و 20 روز و در آستانه سال جدید، دست به یک خانه تکانی اساسی زد و راس تیم ملی را تغییر داد. کمیته فنی فدراسیون در حالی روز شنبه تشکیل جلسه داد که از چهار گزینه هدایت تیم یعنی فریبرز عسکری، سیدنعمت خلیفه، بیژن مقانلو و مهدی بی باک خواسته بود تا با ارایه برنامه های شان برای برگشتن به سمتی که پیش از این در اختیار داشتند، تلاش کنند. فدراسیون درواقع نوعی پلی آف را برای سرمربی های سابق خود راه انداخته بود تا هر گزینه شانسی برابر برای صعود داشته باشد!

در نهایت اما این فریبرز عسکری بود که طبق پیش بینی سکان هدایت تیم ملی را از بی باک گرفت تا در سال جدید شاهد روندی نو در تکواندو باشیم. عسکری که مدت ها بود حرف از آمدنش می شد و همه او را به صندلی کوچ نزدیک می دیدند، در المپیک لندن جای مهماندوست نشست و نقره محمد باقری معتمد با او گرفته شد. او همین چند ماه پیش در کشورهای اسلامی هم  7 مدال طلا، نقره و برنز گرفت تا با دست پر بازگردد. طلا و نقره بازی‌های المپیک نوجوانان 2010، نایب قهرمانی مسابقات جام جهانی 2012 و یک نقره بازی‌های هنرهای رزمی آسیا از دیگر افتخارات دوران مربیگری عسکری است.

هرچند با توجه به اینکه شنیده می شود، فدراسیون مدت هاست عسکری را در لیست انتظار قرار داده و فقط به دنبال فرصت مناسب بود تا او را برگرداند، تشکیل کمیته فنی را بیشتر شبیه نمایش نشان می دهد اما با این حال عسکری فردی است که جامعه تکواندو روی او حساب کرده و بهتر است فدراسیون چتر حمایت خود را از سر او برندارد.

در این بین البته خیلی ها معتقد هستند که در حق بی باک جفای بزرگی صورت گرفته است. بی باک پنج مدال از گرندپری (دو نقره و سه برنز)، پنج مدال از جام ریاست فدراسیون جهانی یونان، سومی در رقابت های جهانی، قهرمانی در جام ریاست فدراسیون جهانی ازبکستان و یک برنز مسابقات گرنداسلم با تیم ملی به دست آورد و فرصت حضور در میدان جدی تر و بزرگ تر پیدا نکرد. اکثر میدان هایی هم که در آن حضور داشت دعوتی بود!

اما سرمربی تیم ملی تکواندو بعد از انتخاب شدنش گفت و گویی با «گل» انجام داد و در آن از علم و آگاهی خود از موقعیتی که قرار دارد حرف زد.

 

موفقیت های کمرنگ اما قوی

عسکری درباره اینکه چه راهی برای تعیین مسیر موفقیت تکواندو در ذهن دارد، عنوان داشت:«من اعتقاد دارم تکواندو پتانسیل بالایی دارد.این که در چند وقت اخیر موفقیت های تکواندو کمرنگ شده به معنی ضعیف شدنش نیست. ما در تکواندو به همدلی و وفاق نیاز داریم که قطعا حاصل خواهد شد. من همیشه خودم را شاگرد بزرگترهای تکواندو می دانم و حرف های شان را آویزه گوش می کنم. اما در بحث شخصی باید هم کادر فنی و هم قهرمانان نظم و انضباط را سرلوحه کار خود قرار دهند تا به روزهای خوب برگردیم. بچه ها توان فنی بالایی دارند و تا الان انرژی شان پخش بوده. با متمرکز کردن این انرژی به سمت هدف قطعا به موفقیت می رسیم.»

 

روزشمار المپیکی

او از حالا برای المپیک روزشمار گذاشته است:«ما تا المپیک بعدی 862 روز زمان داریم. در این مدت هم مسابقاتی برگزار می شود که گریدبندی است و امتیازهایی دارد. ما باید با بررسی دقیق و مهندسی شده محاسبه کنیم در چه مسابقاتی شرکت کنیم تا هم اشتیاق رقابت در بچه ها وجود داشته باشد و هم امتیاز از دست ندهیم.»

 

بزرگانی که دشمنی ندارند

عسکری در پاسخ به این سوال که تمام سرمربی ها خواستار همدلی بودند اما به دستش نیاوردند، گفت:«بعد از انتخابات فضای خوبی بر تکواندو حاکم شده. قطعا بزرگان تکواندو دلسوز هستند و اگر مطلبی را بیان می کنند از سر دشمنی نیست. وقتی ببینند مسیر تیم ملی درست است، همدلی بیش از پیش خواهد بود.»

«پس یعنی تکواندو تا الان در مسیر درستی نبود» عسکری در این خصوص توضیح داد:«من این اعتقاد را ندارم. اختلاف سلیقه و تقابل اندیشه همیشه وجود دارد. یک نفر از این موقعیت استفاده می کند و یک نفر نه. من با توجه به تجربه ای که از المپیک لندن و شش سالی که گذشت، دارم، از تقابل اندیشه ها استفاده می کنم.»

 

سکان تکواندو انحصاری نیست

سرمربی تیم ملی درباره وقفه ای که در سرمربیگری اش در تیم بزرگسالان به وجود آمد، گفت:«به هر حال مربیان دیگری هم بودند که از بزرگان تکواندو هستند. مهماندوست، مقانلو، خلیفه و بی باک در هر مقطعی که در تیم بودند تلاش شان برای پیشبرد تکواندو بود. سکان تیم همیشه در دست یک نفر نمی ماند. من هم ممکن است سال دیگر در تکواندو نباشم. اما تا روزی که هستم، تمام سعیم را برای موفقیت تکواندو خواهم گذاشت.»

 

بی باک زیر فشار نتیجه گرایی بود

عسکری در پاسخ به این سوال که «فکر نمی کنید با توجه به مسابقات سال گذشته در حق بی باک ظلم شد»، گفت:«هرکسی که در این پست بوده تمام تلاشش را به کار گرفته. بی باک هم با تمام وجود برای تیم تلاش کرد اما شرایط به گونه ای پیش رفت که به اینجا رسیدیم. متاسفانه شرایط جامعه ما طوری شده که همه نتیجه مدار شدند و طبق عرف اگر نتیجه نگیری تمام فشارها روی فدراسیون و کادر فنی خواهد بود. اگر در مسابقات سخت تلاش کنیم و پله پله جلو بریم حواشی وجود نخواهد داشت و شاهد این تغییرات هم نخواهیم بود.»

او در مواجهه با این سوال که «اگر سایه نتیجه گرایی روی تیم شما هم بیفتد، چه کار می کنید؟» چنین گفت:«من واقعا می دانم کجا آمده ام. به خصوص که دفعه پیش سنگینی و تبعات این مسوولیت را حس کردم و آگاهم که چقدر کار سخت است. من با تمام اینها جلو آمدم و اگر روزی بدانم نمی توانم کمک حال تکواندو باشم، نمی گذارم کار به اینجاها بکشد و خودم می روم.»

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.