b_Newsکسی که خودش را به خواب زده نمی توان بیدار کرد!

علی اشکانی: مثل اینکه به غیر از خادم بقیه خطر را حس نکرده اند

تاریخ: 1396/12/15
زمان: 12: 55
نوع: گفتگو
علی اشکانی سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی درباره پنجمی تیم ملی در قهرمانی آسیا و صحبت های اخیر خادم صحبت و از رییس فدراسیون حمایت کرد.

حامد جیرودی/ در پایان رقابت های کشتی فرنگی قهرمانی آسیا در بیشکک پایتخت قرقیزستان، تیم ملی کشتی فرنگی ایران با سه مدال طلای حسین نوری در ۸۷، سیدمصطفی صالحی زاده در ۹۷ و بهنام مهدی زاده در ۱۳۰ کیلوگرم، تک مدال نقره محمدعلی گرایی در ۷۲ کیلوگرم و عنوان پنجمی شیرزاد بهشتی طلا در وزن ۶۰ کیلوگرم با ۴ پله سقوط نسبت به دوره قبل، در جایگاه پنجم آسیا قرار گرفت. پنج فرنگی کار دیگر ایران نیز شامل رضا خدری در ۵۵، کرامت عبدولی در ۶۳، محمد الیاسی در ۶۷، مجید خلیلی در ۷۲ و یوسف قادریان در ۸۲ کیلوگرم نیز با نمایشی ضعیف از دور رقابت ها کنار رفتند. جدول رده بندی این رقابت ها با نحوه امتیازدهی جدید اتحادیه جهانی کشتی برگزار شد. در شیوه جدید امتیاز دهی، کشتی گیری که صاحب مدال طلا می شود 25 امتیاز، مدال نقره 20 و مدال سوم مشترک 15 امتیاز کسب می کند و به این ترتیب برای جایگاه های پنجم مشترک تا دهم نیز 10، 8، 6، 4 و 2 امتیاز در نظر گرفته خواهد شد. به این ترتیب، تیم ملی ایران که سال گذشته قهرمان شده بود، در جایگاه نازلی قرار گرفت و تیم های قرقیزستان، قزاقستان و ازبکستان در رده های اول تا سوم این رقابت ها جای گرفتند.

این موضوع باعث شد تا به سراغ علی اشکانی سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی برویم و با او در مورد شرایطی که تیمش در این رقابت ها پشت سر گذاشته صحبت کنیم. او در گفت‌وگویی که با «گل» داشت، به این موضوع اشاره کرد که اتفاق ها و شرایط جدید تاثیر زیادی روی تیم او گذاشته است.

 

با نحوه امتیاز دهی جدید، تیم ملی در مسابقات قهرمانی آسیا در رتبه پنجم قرار گرفت.

بله متاسفانه این موضوع یک مقدار زمان بر است و تیم ما با این که بیشترین مدال طلا را گرفت اما نحوه امتیاز دهی جدید ما را در این جایگاه قرار داد و باید بیشتر روی این موضوع کار کنیم.

 

در کل شرایط تیم ملی در این رقابت ها چطور بود؟

یکسری از بچه‌های ما واقعا بد کشتی گرفتند که دلایل آن قابل بحث است. در ۶۰ کیلو، کار نفر ما درست نشد و اصلا بنده خدا در این فاز نبود و در چند روز خودش را جمع کرد. خلیلی اولین تورنمنت رسمی اش بود و کرامت عبدولی هم همین طور. خدری بعد از چند سال غیبت برگشته بود. در کل ما سعی کردیم در اوزان ۵۵، ۶۰، ۶۳، ۶۷ و ۷۲ کیلوگرم پشتوانه سازی شود و باید آنها را جایی محک می زدیم.

 

اما در مورد این که تعدادی از کشتی گیران را با خود نبردید، همچنان انتقادات زیادی وجود دارد و مشتاقی عضو کمیته فنی درباره این نفرات حرف زده است.

من نمی توانم درباره مصاحبه کسی صحبت کنم، چون ممکن است تحریف شده باشد و آن فرد مورد نظر هم منظور خاصی نداشته باشد!

 

مثلا گفته اند یوسف قادریان در هر تورنمنتی که می رود، می بازد!

بله یوسف در تمام مسابقات اخیر خود سیر نزولی داشته است و باید خودش را ترمیم کند. مطمئنا مشکل او فنی نیست. او اگر در این مسابقات، طلا می گرفت ما قهرمان می شدیم اما مثلا در مورد الیاسی این سوال برای ما به وجود آمده که چرا او همیشه مصدوم می شود؟!

 

محمدعلی گرایی می گوید در ۷۲ کیلوگرم راحت تر است. چرا از او در ۷۷ کیلوگرم استفاده می کنید؟

برای اینکه نگاه ما به بازی های آسیایی و المپیک است. اگر او در ۷۲ کیلوگرم شرکت می کرد، مدال طلایش قطعی بود اما در ۷۷ کیلوگرم شرکت کرد تا پخته تر شود. ما در این وزن، پژمان پشتام را هم داریم که در تورنمنت اوکراین طلا گرفت.

 

سعید عبدولی هم هست.

بله سعید هم اگر به این وزن برسد، او را هم داریم. در سایر اوزان هم جوان های خوبی هستند و ما باید در هر وزن، چند نفر را داشته باشیم.

 

استعفای رسول خادم چه بازتابی در تیم ملی داشت؟

به هر حال این موضوع بی تاثیر نبوده است. او نه به عنوان رییس فدراسیون بلکه به عنوان پدر کشتی ایران کار می کند و همه بچه ها چه در آزاد و چه در فرنگی او را دوست دارند و وقتی خبر استعفای ایشان را شنیدیم، ناراحت شدیم و واقعا نمی دانستیم چه کار کنیم اما به هر حال، خودمان را جمع و جور کردیم و تا پایان مسابقات ادامه دادیم.

 

درباره صحبت های چند وقت اخیر او چه نظری دارید؟

ببینید در خصوص این بحث های سیاسی حتما وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک می توانند نفوذ کنند و با مسوول رده بالا صحبت کنند تا تصمیمات مناسبی گرفته شود اما وقتی دبیر کل کمیته ملی المپیک که خودش جزو IOC  است، صحبت هایی انجام می دهد که باعث تعجب خیلی ها شد، از دیگران چه توقعی می رود؟ صحبت های آقای خادم از سر دلسوزی بوده است و باید از لحاظ روحی هم که شده به او اعتماد به نفس بدهیم. کمیته ملی المپیک خودش باید سردمدار این موضوع باشد و به کشتی کمک کند.

 

به هر حال خادم گفته خطر تعلیق در آینده حس می شود.

بله نه تنها کشتی بلکه این خطر می تواند برای کل ورزش ایران خطر ساز باشد. دشمن می داند که دیگر توپ و تانک جواب نمی دهد و می خواهد از راه های دیگر به ما ضربه بزند. رژیم صهیونیستی نه تنها در کشتی بلکه در خیلی از رشته های مختلف سرمایه گذاری کرده و از ورزشکاران کشورهای دیگر از جمله روس ها استفاده می کند. من خودم یکی از کسانی بودم که در زمان کشتی به رژیم صهیونیستی خوردم و نتوانستم مسابقه بدهم.

 

چه سالی؟

سال 1997در تورنمنت رومانی. شعار کمیته بین المللی المپیک ورزش دوری از سیاست است اما گویا برخی در کشور ما این خطر را لمس نکرده اند. من جسارت و شجاعت خادم را تحسین می کنم که به مردم و ورزشکاران آگاهی می دهد. البته از قدیم گفته اند آدمی که خوابیده را می شود بیدار کرد اما کسی که خودش را به خواب زده نمی شود. به نظر من بحث آسیب دیدگی و به سر وزن نرسیدن دیگر منسوخ شده و باید با دیپلماسی کارها را پیش برد تا در آینده به مشکل نخوریم.

 

به نظرتان خادم به کشتی بر می گردد؟

باید هرچه سریع تر نظر او را جلب کنند. خادم یکی از بزرگان ورزش این کشور است و همه باید از او حمایت کنیم. او کسی است که توانایی این را دارد که حتی رییس اتحادیه جهانی کشتی شود و این اتحادیه را هم بگرداند و باید حتما از وجود چنین شخص لایقی استفاده کرد.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.