b_Newsبازیکنی که کارت قرمز دارد با چشم پوشی بعضی دوستان تبرئه می شود/ لیگ امسال را «فقط» برگزار کردند!

فرهاد ظریف: وقتی در زمین حریف را مسخره می کنی، باید فاتحه والیبال را خواند

b_News جایی زندگی می کنیم که اعتراض کنی، جریمه می شوی!
تاریخ: 1396/12/16
زمان: 00: 19
نوع: گفتگو
جلسه کمیته انضباطی فدراسیون والیبال برای پرداختن به اتفاقات بازی تیم های بانک سرمایه و پیکان در حالی روز دوشنبه برگزار شد که رای های صادر شده کمی عجیب به نظر می رسید.

نگار رشیدی/ جلسه کمیته انضباطی فدراسیون والیبال برای پرداختن به اتفاقات بازی تیم های بانک سرمایه و پیکان در حالی روز دوشنبه برگزار شد که رای های صادر شده کمی عجیب به نظر می رسید. یکی از این رای ها متعلق به فرهاد ظریف بود. بازیکنی که چه در تیم ملی و چه تیم های باشگاهی اش به خوش اخلاقی و کم حاشیه معروف است و در بازی آخر با بانکی ها و درگیری های پیش آمده عصبانیتش را با کوبیدن مشت روی زمین خالی کرد. با این حال جریمه پنج میلیون تومانی برایش تعیین شد تا لیگ برای ظریف تلخ تر تمام شود.

 

لیگ امسال بدون حضور پیکان در فینال برای شما تمام شد. به طور کلی مسابقات این دوره را چطور دیدید؟

به نظر من لیگ امسال شاید مثل سال گذشته پویایی خودش را نداشت. دلیلش هم می تواند این باشد که بعضی از تیم ها کم انگیزه بودند و می توان برای نمونه تیم ارومیه را مثال زد که باشگاه به تعهداتش عمل نکرد. از طرفی وضعیت اقتصادی جامعه هم در این اتفاق بی تاثیر نیست و باعث شد کیفیت مسابقات خیلی بالا نباشد. از لحاظ تماشاچی هم شرایط خوبی نبود. در کل من فکر می کنم امسال لیگ را برگزار کردیم که فقط برگزار کرده باشیم.

 

تک قطبی بودن لیگ والیبال هم می تواند از دلایل کم انگیزه بودن تیم ها باشد؟

بله این هم می شود. لیگ والیبال یک جورهایی تک قطبی شده و در این شرایط نمی شود گفت انگیزه و تلاش مضاعف تیم های دیگر می تواند مثمر ثمر باشد.

 

البته طبق اعلام فدراسیون از سال آینده هر تیم سه ملی پوش بیشتر نمی تواند جذب کند. اجرایی شدن این تصمیم چقدر می تواند در روند لیگ اثرگذار باشد؟

این نظر باید کارشناسی شود. این که هر تیمی دو، سه یا پنج ملی پوش بیشتر نتواند جذب نکند خودش مسایلی دارد. شاید تیم های دیگر نتوانند این بازیکنان را بگیرند. مگر چند تیم در لیگ والیبال هستند که می توانند دستمزد بازیکنان تیم ملی را پرداخت کنند؟ تیم های زیادی نیستند که توان پرداخت قراردادهای بالا را دارند. در این شرایط والیبال هم می شود مثل بسکتبال چند سال پیش که تیم ها یکی یکی از لیگ رفتند.

 

شما لیگ را با عنوان سومی مشترک تمام کردید. به نظر شما کسب این عنوان بدون هیچ مسابقه ای تصمیم درستی بود؟

من جسارت نمی کنم تا درباره این تصمیم صحبت کنم. این تصمیمی بود که سران فدراسیون و باشگاه گرفتند. البته به نظر من هم بهترین تصمیم بود. چون در لیگ هیچ وقت کسی نمی گوید فلان تیم سوم مشترک شد. همه تیم اول را عنوان می کنند. ما هم متاسفانه بازی قبل به بانک سرمایه خوردیم و نتوانستیم به فینال برسیم. شما در نظر بگیرید برای عنوان سومی باید کلی هزینه می شد و به تبریز می رفتیم تا یک بازی برگزار شود، دوباره به تهران برمی گشتیم و یک بازی دیگر انجام می شد... در این شرایط برای تیم ها فرسودگی بود.

 

جدای از این، اتفاقات بازی آخرتان در نیمه نهایی و تشکیل جلسه کمیته انضباطی خاتمه خوبی برای پیکان نداشت. از جلسه کمیته انضباطی بگویید.

من نمی توانم حرف بزنم، چون اگر انتقاد کنم جریمه می شوم. من در روز مسابقه تنها حرفی که زدم به ناظر بازی بود که گفتم این چه وضع والیبال است؟! مرتب درگیری، مدام توهین و دعوا... شاید کلمه ای را به کار بردم که به آنها برخورده. من گفتم افتضاح است که در زمین بازیکن ها با هم درگیر می شوند و به یکدیگر فحش می دهند. من این حرف ها را در کمیته انضباطی هم گفتم. اما همانطور که گفتم جایی زندگی می کنیم که اعتراض کنی جریمه می شوی. من هم امسال هم سال گذشته حتی یک تذکر و کارت زرد هم نداشتم اما بازیکنی که کارت قرمز می گیرد با چشم پوشی بعضی از دوستان تبرئه می شود!

 

افرادی که در سالن بودند دیدند شما فقط روی زمین می کوبیدید و حضورتان در کمیته انضباطی عجیب بود.

من تنها حرفم با ناظر بازی بود. اینکه این چه والیبالی است که دارد بازی می شود. وقتی توپ شهرام به صورت مصطفی وند خورد اتفاق طبیعی در والیبال است، شهرام آمد معذرت خواهی کرد اما وقتی فرهاد قائمی بعد از این اتفاق شروع به خندیدن و مسخره کردن می کند باید فاتحه والیبال را خواند. این کارها اصلا جالب نیست. ما هم در سرمایه و هم در تیم ملی هم تیمی بودیم. متاسفانه هر سال این اتفاقات می افتد و هیچ تغییری هم نمی کند. من اعتراض کردم و جریمه شدم اما بازیکن آنها که مدام اعتراض و داد و بیداد می کرد گفتند دمت گرم و تشویقش کردند! به نظر من دلیل اینها بازیکن سالاری است.

 

کمیته انضباطی با بانکی ها قبل از فینال مماشات کرد که محرومیتی در کار نبود و رای ها به جریمه نقدی ختم شد؟

محرومیت را که نمی دانم... به هر حال آنها فردا (امروز) فینال دارند و برای شان آرزوی موفقیت می کنم.

 

رای ها اصلا عادلانه بود؟

حداقل در مورد من عادلانه نبود. سعید بعد از بازی از برخی رفتارها ناراحت بود و فرهاد هم در زمین فحش شنید اما هیچ توهینی به کسی نکرد.

 

برخی می گویند برای سعید معروف توطئه شده که او را عصبی و حذف کنند.

سعید آنقدر بازیکن بزرگی است و تمام تمرکزش را روی بازی می گذارد که اصلا نمی توان این مسایل را پذیرفت. به نظر من چنین چیزی نبود.

 

در این شرایطی که والیبال قرار گرفته، آرزوی تان برای آینده این ورزش چیست؟

آرزویم این است که والیبال از این اتفاقات دور بماند و موفقیت هایش را دوباره به دست بیاورد.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.