b_Newsقبلا به علیرضا کریمی گفته بودند برو از هر کسی گفته کشتی نگیر، پاداش بگیر!

محمد طلایی: وقتی خودمان ستون پنجم داریم، چه توقعی داریم کشتی را نزنند؟

b_News حرف رسول خادم این است که موضع مان را مشخص کنیم
تاریخ: 1396/12/19
زمان: 11: 48
نوع: گفتگو
محمد طلایی سرمربی سابق تیم ملی کشتی آزاد که در حال حاضر به عنوان مربی ارشد این تیم فعالیت می کند درباره نتایج تیم در آسیا با «گل» هم صحبت شد.

حامد جیرودی/ تیم ملی کشتی آزاد در حالی در رقابت های قهرمانی آسیا در بیشکک قرقیزستان شرکت کرد که نتوانست از مقام قهرمانی دوره قبل خود دفاع کند و با سه مدال طلای عزت‌ا... اکبری در ۷۹، حسن یزدانی در ۸۶ و محمد جواد ابراهیمی در وزن ۹۲ کیلوگرم، یک مدال نقره مجتبی گلیج در وزن ۹۷ کیلوگرم و دو مدال برنز مصطفی حسین خانی در ۷۴ و امین طاهری در ۱۲۵ کیلوگرم و سه عنوان پنجمی نادر حاج آقانیا در ۵۷، ایمان صادقی در 61 و یونس امامی در وزن ۶۵ کیلوگرم بر سکوی دوم آسیا ایستاد. ضمن این که سید احمد محمدی تنها نماینده ایران در این رقابت‌ها بود که در همان دور نخست حذف شد. برای بررسی این نتایج، به سراغ محمد طلایی سرمربی سابق تیم ملی کشتی آزاد که در حال حاضر به عنوان مربی ارشد این تیم فعالیت می کند رفتیم که در او در گفت و گو با «گل» صحبت های جالبی را درباره این رقابت ها و استعفای رسول خادم از ریاست فدراسیون کشتی و همراهی نکردن تیم ملی در این مسابقات مطرح کرد.

 

تیم ملی کشتی آزاد در رقابت های قهرمانی آسیا، نتوانست از عنوان قهرمانی خود دفاع کند!

در خصوص این رقابت ها باید بگویم که این مسابقات، اولین دوره ای بود که وزن کشی صبح انجام می شد و بچه ها سر همین موضوع کمی به مشکل خورده بودند. ضمن این که ما در این مسابقات هم به جوان ها میدان داده بودیم و سید احمد محمدی هم پس از چند سال دوباره آمده و طبیعی بود که به آمادگی کامل نرسیده باشد. ضمن این که مجتبی گلیج هم مدتی بود که گردن درد داشت و این موضوع اذیت اش می کرد وگرنه باید طلا می گرفت. به هر حال، کشتی بالا و پایین دارد و اتفاقات اخیر کشتی هم روی تیم ملی تاثیر منفی گذاشته بود.

 

منظورتان همین نیامدن رسول خادم پای اعزام تیم به رقابت هاست؟

بله به هر حال، این موضوع اتفاق مهمی بود و از لحاظ انگیزشی باعث افت بچه ها شد. متاسفانه کشتی مظلوم واقع شده و باید دید که این وضعیت به کجا کشیده می شود.

 

شما شرایط تیم ملی را توضیح دادید اما برخی از اهالی کشتی معتقدند که کادر فنی تیم ملی بیش از حد به کشتی گیری مثل حسن یزدانی وابسته شده و حالا هم این نظر را دارند که روی طلا گرفتن او دل خوش می کنند.

متاسفانه مشکلی که ما داریم این است که خودمان ستون پنجم داریم! وقتی خودمان با خودمان این گونه برخورد می کنیم، چرا باید توقع نداشته باشیم که کشتی را نزنند؟ ما به غیر از یزدانی، عزت ا... اکبری و محمدجواد ابراهیمی را هم داشتیم که طلا گرفتند و بچه های دیگر هم تلاش خودشان را انجام دادند.

 

نکته جالب این بود که هر سه طلایی ما از نفرات وزن 86 کیلوگرم بودند.

(می خندد) خب این موضوع نشان می دهد که کلاس این وزن چقدر بالاست. ما حتی روی طلای سید احمد محمدی و گلیج هم حساب کرده بودیم اما اتفاقات را نمی شود پیش بینی کرد. نادر حاج آقا نیا، یونس امامی و بقیه هم جزو نفرات خوب ما هستند که روی آنها سرمایه گذاری کرده ایم.

 

نحوه امتیاز دهی و قوانین جدید هم روی نتایج تیم ملی چقدر تاثیر داشت؟

این شرایط هم موثر بود. شما ببینید کادر داوری که چیده شده بود، کاملا با ازبک ها و قزاق ها دست شان یکی بود و مغرضا نه قضاوت می کردند و اگر تیم به تیم مسابقه می دادیم، ما از آنها خیلی بهتر بودیم.

 

گویا از کشتی گیران روس هم استفاده می کنند.

بله این اتفاق هم افتاده و چون با روس ها در رفت و آمد هستند، از کشتی گیران آنها هم استفاده می کنند. گرجستان کشتی گیر روس داشت و متاسفانه این موضوع و مافیای داوری کار ما را سخت کرده است. آنها صبح در جدول جای کشتی گیرشان را با ما عوض می کردند که به ما خورند و تا مراحل بالاتر بیایند.

 

درباره صحبت های خادم و استعفای او چه نظری دارید؟

من معتقدم باید راهکاری اندیشیده شود. من زمانی که سرمربی تیم جوانان بودم، در مسابقات قهرمانی جهان بلغارستان می توانستیم روی سکو برویم اما عرفان آیینی به کشتی گیر رژیم صهیونیستی خورد و ما او را به بهانه سنگ کلیه به بیمارستان فرستادیم اما به نظر من این کارها دیگر جواب نمی دهد.

 

اما برخی تصور بر این دارند که خادم دوست دارد با رژیم صهیونیستی مسابقه بدهیم.

نه اصلا این طور نیست. خادم می گوید باید موضع مان را مشخص کنیم تا کشتی گیر و مربی اش ضرر نکنند و آسیب نبینند. همین علیرضا کریمی دفعه دومی بود که به رژیم صهیونیستی می خورد. الان از او تقدیر شد اما دفعه اول هیچ کاری برای او نکردند و به او گفته بودند برو از هر کسی گفته کشتی نگیر، پاداش بگیر! باید به همه یک جور برخورد شود. از رده نوجوانان تا بزرگسالان و در همه رشته ها. ما پای اعتقادات مان ایستاده ایم اما الان کشتی است که دارد آسیب می بیند.

 

پس شما معتقدید که خادم باید بماند.

بله صددرصد. او هم مدیر است و هم قهرمان جهان و توانمندی های زیادی دارد.

 

اما خادم جواب تلفن و پیامک های محمدرضا داورزنی معاون وزارت ورزش را نداده است!

وا... نمی دانم چه بگویم. فقط این را می دانم که کشتی ایران به وجود خادم نیازمند است. او زحمت کشیده و باید به کارش ادامه دهد. اگر این طور نبود که من هم در مسابقات جهانی 2017 پاریس، پای فرآیند انتخابی تیم ملی نمی ایستادم و نفرات مورد نظر خودم را می بردم تا حداقل روی سکو برویم.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.