b_Newsبه پولادگر برای تغییرهای پیاپی سرمربی تبریک می گویم/ عسکری هم نتیجه نگیرد، تغییرش می دهند؟!/ملی پوشان موش آزمایشگاهی نیستند

رضا مهماندوست: مشکل تکواندو فنی نیست، باید ادعاها کم شود

b_News در ایران مربی های بهتر از من زیاد هستند/ اگر روند آذربایجان ادامه دار باشد جا می مانیم
تاریخ: 1396/12/20
زمان: 12: 00
نوع: گفتگو
مدتی پیش شنیده شد رضا مهماندوست به خاطر مشکلات مالی آذربایجان قصد رفتن کرده اما او که همیشه از کار با آذربایجانی ها راضی بوده، ترجیح داد فرصت بیشتری به آنها بدهد.

نگار رشیدی/ مدتی پیش شنیده شد رضا مهماندوست به خاطر مشکلات مالی آذربایجان قصد رفتن کرده و نمی خواهد به کارش ادامه دهد. اما او که همیشه از کار با آذربایجانی ها راضی بوده، ترجیح داد فرصت بیشتری به آنها بدهد و همچنان راس تیم ملی این کشور را در دست دارد.

او در گفت و گو با «گل» درباره تکواندوی ایران هم صحبت کرد.

 

کمی از خودتان بگویید. اوضاع و احوال کار در تیم آذربایجان چطور است؟

ما فقط تمرین می کنیم و فعلا به مسابقه ای اعزام نشدیم. متاسفانه در سال 2018 آذربایجان به مشکل مالی خورده. البته قبلا هم گفته ام که پیش از این ما تحت حمایت یک شرکت بزرگ تجاری بودیم که تمام مسایل مالی ما را تامین می کرد. این شرکت دیگر همکاری نمی کند و ما یک جورهایی بدون صاحب هستیم. آذربایجان تنها کشوری است که برای پویایی تکواندو به مربیان باشگاهی اش هم حقوق می دهد و در این شرایط تامین تمام هزینه ها برای فدراسیون سخت است. به همین خاطر حقوق مربی ها را می خواهند قطع کنند و چند سفر ما را لغو کردند.خود ما هم چهار،پنج ماهی می شود که حقوق نگرفتیم و جوایز بچه ها را از یک سال و نیم پیش هنوز نداده اند. فعلا فی سبیل ا... تمرین می کنیم اما قرار است طی چند روز آینده با فشاری که به فدراسیون آوردم، به مسابقات اوپن اوکراین اعزام شویم تا بچه ها را محک بزنم.

 

مدتی پیش شنیده شد به خاطر مشکلات مالی عزم رفتن کرده اید اما گویا از این تصمیم منصرف شدید؟

بله، من یک مربی حرفه ای هستم و باید جایی کار کنم که بتوانم پول هم دربیاورم. من که عمر یا حرفه ام را از سر راه پیدا نکرده ام. باید جایی کار کنی که حرفت خریدار داشته باشد. البته آذربایجانی ها مدام من را راضی می کنند و به قول خودمان سرمان را گول می مالند که اوضاع را درست می کنند. اما من واقعا خاطرات خوبی در آذربایجان دارم و هیچ بدی از فدراسیون و مردم این کشور ندیدم و تا جایی که می توانستند چیزی کم نگذاشتند حالا در مقطعی به بی پولی خوردیم ولی صبر می کنیم.دغدغه من بیشتر به خاطر تیمم است. وقتی بازیکن با اخم و بدون پول سر تمرین می آید، سخت است. خیلی از بچه ها با این پول زندگی می کنند. میلاد بیگی که در رنک یک بود الان شده رنک دو یا رادیک عیسی اف از رنک یک به رنک سه آمده. من هم آبرویم را از سر راه نیاوردم که بخواهم به راحتی از دستش بدهم.

 

پس با این حساب کار سختی با توجه به بازی های اروپایی در پیش دارید.

بله کار سخت می شود. به جز این بازی ها ما پنج گرندپری سخت و یک گرنداسلم هم پایان سال داریم. جام جهانی هم هست و اگر شرایط به همین منوال باشد و تامین نشویم، جا می مانیم. دنیای حرفه ای شوخی بردار نیست و حتی گاهی یک حرف بی ربط تیم را بهم می ریزد.قبلا اعزام ها خیلی محدود بود اما الان می بینی در سال 15 تا 20 تا اعزام داری. خب پول این اعزام ها از کجا باید بیاید؟ این بیزنسی است که فدراسیون جهانی برای درآمد بیشترش راه انداخته. جدا از آن فشار تمرین و مسابقات پی در پی روی ورزشکار است. همین باعث می شود قهرمانان در این مسیر فرسوده شوند و در المپیک افراد دیگری مدال می گیرند.

 

کمی هم به تکواندوی ایران بپردازیم. اتفاقات اخیر از جمله انتخاب فریبرز عسکری را چطور دیدید؟

من اول به آقای پولادگر تبریک می گویم که در این چند سال بارها مربی عوض کرده و به آن چیزی که می خواست نرسیده. با این حال برای همه آنها آرزوی موفقیت دارم. باید راه حل را پیدا کرد حالا مدام این گزینه را بردارید و یک نفر دیگر را بیاورید. برای تک تک آن مربی ها و بچه های ایران آرزوی موفقیت دارم و امیدوارم به آرامشی که از قبل بود برسند. بارها این را گفته ام که نباید در باد چهار،پنج سال گذشته تکواندو بخوابیم. تکواندو المپیکی شده و در اقصی نقاط جهان بهترین مربی ها دارند کار می کنند. باید از این فکر که تکواندو برای ما و کره است بیرون بیاییم. شما مدال آوران المپیک را ببینید... کره در مردان حتی یک طلا هم نمی تواند بگیرد و ایران که کلا همه اوت شدند. طلا را آفریقا و اوریکا که مردمش به سختی نان برای خوردن پیدا می کنند، می گیرند. آقای پولادگر باید این هنر را داشته باشد که اول توقع مردم را بالا نبرد. بگوید ما مثل قبل نیستیم. الان همه دارند تلاش می کنند و ما هم در همان ریل تلاش هستیم. 200 کشور برای چهار طلای المپیک می جنگند. وقتی مدام ادعا دارند که ما می زنیم و می کشیم، توقع مردم بالا می رود. وقتی ما ادعا نداشته باشیم کسی توقع ندارد. مثلا وقتی کشتی مدعی است و برود ببازد فشارها روی همه می آید. من که سرمربی آذربایجان هستم با تیمم از صبح تا شب دارم تلاش می کنم. اینکه شما به مردم قول می دهی کار درستی نیست. مربی های ما همه خوب هستند اما باید متوجه بود که تمام کشورها در تکواندو پیشرفت کرده اند. این تغییر مربی خودش به بازیکن و فدراسیون ضربه می زند. هر مربی برای خودش تفکری دارد که می خواهد به بازیکن دیکته کند. یک سال مربی این سیستم را به بازیکن وارد کند بعد مربی دیگر با سیستم خودش می آید. می گویند کلاغ آمد راه رفتن کبک را یاد بگیرد راه رفتن خودش را هم یادش رفت... بچه های ما موش آزمایشگاهی نیستند و باید یک سیستم را در پیش بگیریم و بدانیم هدف های مان اشتباه نیستند.

 

وقتی عسکری انتخاب شد همه حمایت فدراسیون از او را خواستند.

بله، عسکری مربی خوبی است، بی باک مربی عالی است، مقانلو مربی خوبی است. در یک مقاطعی تیمی می خواهد پوست بیندازد و تیم های دیگر دنیا در اوج هستند و می برند، داوری در مسابقه نقش دارد، اعزام ها محدود می شود و ... همه اینها دست به دست هم می دهد که اعتراض بازیکن در می آید و می گوید حمایت، حمایت. هدف من کوبیدن فدراسیون ایران و پولادگر یا مربی ها نیست. من دوست دارم همه موفق باشند اما راهش تغییر سرمربی نیست. خدای نکرده اگر عسکری فردا نتیجه نگرفت دوباره می خواهند عوضش کنند؟ دیگر مربی ای نمانده... در این مقطع ممکن است عسکری نتواند نتیجه بگیرد. من فکر می کنم موضوع اصلی را نگرفته اند...

 

یکی از اتفاقات عجیب دعوت از بی باک و مقانلو برای ارایه برنامه بود. کسانی که توسط فدراسیون برکنار شدند و البته بی باک هم مشاور فنی رییس فدراسیون شد.

چه بگویم؟ تسلیمم. البته کار این بچه ها خوب است فدراسیون دارد اشتباه می کند. مشکل فعلی فدراسیون فنی نیست. مشکل این است که بقیه خوب شدند. شما جلوی بقیه را بگیرید. وقتی ما ادعا نداشته باشیم، نقاط ضعف را پیدا و بیشتر تلاش می کنیم. اما وقتی مدعی باشی حرف کسی را قبول نمی کنی که تغییر ایجاد کنی.

 

شاید این صحبت تکراری باشد اما در این مقطع دوباره خیلی ها جای شما را خالی احساس کردند.

خیلی ممنون همه به من لطف دارند و دست بوس همه مردم ایران هستند. خدا را شکر در ایران مربی های بهتر از من زیاد هستند و برای تک تک آنها آرزوی موفقیت دارم.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.