b_Newsبا سکه هایی که می دهند یک قوطی کبریت هم به عنوان خانه نمی توان خرید

حسن رحیمی: از خدای شان است رسول خادم برود!

b_News اندازه پراید هزینه می کنید، اندازه پورشه توقع دارید راه برود؟
تاریخ: 1396/12/24
زمان: 13: 25
نوع: گفتگو
این روزها، کشتی ایران یکی از بحرانی ترین روزهای خود را سپری می کند و یکی از کسانی که نگران کشتی است حسن رحیمی است.

حامد جیرودی/ این روزها، کشتی ایران یکی از بحرانی ترین روزهای خود را سپری می کند. روزهایی که رسول خادم رییس فدراسیون کشتی از سمت خود کناره گیری کرده و راضی به بازگشت هم نیست و این که کشتی ایران در سال 97 در چه وضعیتی به سر خواهد برد، باعث نگرانی بسیاری از گوش شکسته ها و علاقه مندان به این رشته شده است. در این میان، بسیاری از ملی پوشان به حمایت از خادم پرداخته اند و معتقدند که باید رضایت او جلب شود. یکی از این ملی پوشان حسن رحیمی دارنده مدال برنز المپیک 2016 ریو است که چند وقت پیش بیانیه ای را هم در حمایت از خادم صادر کرد. اما این موضوع و شرایط خاص کشتی باعث شد تا به سراغ این آزادکار تهرانی برویم و او در گفت و گویی که با «گل» داشت، باز هم حرف های بسیار ویژه ای را درباره خادم و کشتی مطرح کرد.

 

این روزها انتقادهایی درباره دومی تیم ملی کشتی آزاد در مسابقات قهرمانی آسیا مطرح می شود. خودت در این خصوص چه نظری داری؟

ببینید ما باید نگاه مان حرفه ای باشد. وقتی به کشتی بها نمی دهند و بچه ها در فشار روحی تمرین می کنند، چه توقعی دارند؟ بله ما باید قهرمان بشویم اما وقتی بودجه کافی نمی دهند، معلوم است که تیم هایی مانند قرقیزستان و ازبکستان و ژاپن که از لحاظ امکانات بسیار شرایط بهتری از ما دارند، با فکر راحت تمرین می کنند و می آیند کشتی گیران ما را هم می برند. این هم که می بینید بچه های ما در این شرایط، باز هم می روند و مدال می گیرند، به خاطر غیرت شان است و زحماتی که می کشند.

 

فکر می کنی مشکلات ما چه چیزهایی است؟

بزرگ ترین مشکل ما ملی است. وزارت ورزش هفت میلیارد به فدراسیون کشتی بدهکار است و بودجه را به طور کامل پرداخت نکرده است. متاسفانه با کشتی و رسول خادم همکاری نمی کنند. در همه جای دنیا، کشورشان را با ورزش شان نشان می دهند. آمریکا با شنا مدال های المپیک را می گیرد، ایران با کشتی اما در حالی که کشتی باید برای موفقیت در بازی های آسیایی و المپیک حمایت شود، این کار را نمی کنند. خادم که ثابت کرده بهترین مدیریت را در کشتی دارد. هم در مربیگری موفق است و هم در مدیریت فدراسیون. خودش هم که قهرمان جهان و المپیک بوده است و بالاتر از این هم که نمی شود.

 

خودت هم چند وقت پیش با بیانیه ای که صادر کردی، از خادم حمایت کردی.

اصلا بحث حمایت نیست. من 28 سال دارم اما یاد گرفته ام که حقیقت گو باشم. کی فدراسیون این جایگاه را در اتحادیه جهانی داشت؟ ایران با خادم قهرمان جهان شد. قهرمان المپیک شد. قهرمان چند دوره پیاپی جام جهانی شد. مدال طلای المپیک را به دست آوردیم. الان روس ها می ترسند که با ما کشتی بگیرند. هر چند که کشتی برد و باخت دارد. شما می گویید که چرا در بازی های قهرمانی آسیا دوم شدیم؟ چهار تا بچه رفته بودند به این مسابقات تا کسب تجربه کنند. شاید باور نکنید اما ما برای مسابقاتی مثل قهرمانی آسیا و جام جهانی تمرین زیادی نمی کنیم. با تمرین پرفشار 80 درصد فقط سه، چهار روز تمرین می کنیم و به مسابقات می رویم و با این شرایط معمولا هم به موفقیت می رسیم. تیم ملی پوست اندازی کرده. مگر من در دو مسابقه جهانی اولی که رفته بودم، مدال گرفتم؟ نه من در سومین دوره مدال گرفتم.

 

اما انتقاد دیگری هم که مطرح می شود این است که به عنوان مثال می گویند خادم جانشینی برای تو پیدا نکرده؟

ببخشید مگر رسول خادم باید برای من جانشین پیدا کند؟ این حرف ها بچگانه است. یکی که یکی، دو سال در تیم ملی بوده، می آید یک حرفی می زند و تعدادی هم آن را دنبال می کنند. به نظر من، این حرف ها از روی حسادت است و قصد تخریب دارند. ما در ورزش اصلا حمایت نمی شویم وگرنه هر کسی که در المپیک مدال می گیرد، باید مجسمه اش را بسازند. می گویند ما به ورزشکار 300 تا سکه دادیم. با این سکه ها یک قوطی کبریت هم به عنوان خانه نمی توان خرید. اندازه پراید هزینه می کنید، اندازه پورشه توقع دارید راه برود؟

 

مساله بعدی این است که الان خادم استعفا داده و با این که از او خواستند تا برگردد، نیامده است!

هیچ کسی از او صادقانه نخواسته است که بیاید. این ها از خدای شان است که خادم برود! رسول به کشتی عزت داده، آبرو داده، از جنس کشتی است و قلبش برای این رشته می تپد. او کسی است که به ما استقامت یاد داده و اصلا اهل نارضایتی نیست. ببینید چه شده که طاقتش طاق شده است. ما هر چه در این سال ها مدال گرفته ایم به خاطر آقا رسول بوده است. فکر می کنید ما در المپیک طلا بگیر بودیم؟ من به خود حسن یزدانی هم گفته ام که اگر آقا رسول نبود، نمی توانست در 22 سالگی طلای المپیک را بگیرد. خودش هم این را قبول دارد. او پسر خوب و مودبی است اما هم او و هم ما می دانیم که هر چه در کشتی داریم، از رسول خادم است.

 

به این موضوع هم در بیانیه ات اشاره داشتی که حرف خادم، کشتی گرفتن یا نگرفتن با رژیم صهیونیستی نیست.

بله ما اصلا نمی گوییم که با رژیم صهیونیستی کشتی بگیریم یا نگیریم. می گوییم جواب ما را بدهند. راهکار بیندیشند. الان علیرضا کریمی محرومیتش تمام می شود، شش ماه بعد دوباره ممکن است به رژیم صهیونیستی بخورد. این بار اگر این اتفاق بیفتد، تعلیق کشتی ایران حتمی است و این اصلا به نفع ورزش ایران نیست. مردم ایران با کشتی زندگی می کنند و با بردهای ملی پوشان خوشحال و با باخت های آنها ناراحت می شوند. پس باید به فکر آینده این رشته بود.

 

خیلی رک حرف می زنی.

از قدیم گفته اند که حرف حق تلخ است. من از هیچ کسی نمی ترسم. اگر در این سال ها کشتی گرفته ام به عشق ایران و رسول خادم بوده است. او کسی است که عاشق این رشته است و اگر حرفی هم می زند به خاطر علاقه اش به کشتی است.

 

راستی وضعیت خودت بعد از آن عمل جراحی به چه صورت است؟

من تمرینات فیزیوتراپی ام را دنبال می کنم اما در کل زمان می برد تا بهبودی پیدا کنم. حالا که غذا خوردن هم برای ما سخت شده است! حرف زیاد است اما امیدوارم اتفاق های خوبی برای کشتی ایران بیفتد.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.