b_Newsخود من ۳ بار به رژیم صهیونیستی خوردم و کشتی ام تمام شد

جزینی: کشتی مظلوم واقع شده اما فوتبال با این همه هزینه با سیرالئون بازی می کند!

b_News با ملاقات لالوویچ و رئیس‌جمهور خیلی کارها را می شد پیش برد اما این کار را نکردند
تاریخ: 1397/01/06
زمان: 13: 12
نوع: گفتگو
رسول جزینی یکی از کسانی است که به طور مستقیم با مساله رقابت نکردن با کشتی گیران رژیم صهیونیستی درگیر بوده و خیلی خوب می تواند در این باره به اظهار نظر بپردازد.

حامد جیرودی/ این روزها در حالی مباحثی که رسول خادم رئیس مستعفی فدراسیون کشتی مطرح کرده، میان اهالی ورزش و مردم مطرح است که رسول جزینی مربی تیم ملی کشتی فرنگی، یکی از کسانی است که خودش به طور مستقیم با مساله رقابت نکردن با کشتی گیران رژیم صهیونیستی درگیر بوده و خیلی خوب می تواند در این باره به اظهار نظر بپردازد. این موضوع باعث شد تا به سراغ این مربی اصفهانی کشتی ایران برویم و جزینی هم که همیشه صراحت کلام خاصی دارد، در گفت‌وگوی با گل، نقطه نظرات خود را در این رابطه مطرح کرد.

 

درباره شرایط این روزهای کشتی ایران بعد از کناره گیری رسول خادم چه نظری دارید؟

الان واقعا کشتی ایران حال خوبی ندارد و به نظرم اگر این بلاتکلیفی ادامه پیدا کند، ضربه جبران ناپذیری به کشتی ایران وارد خواهد شد. به اعتقاد من، متولیان ورزش کشور یعنی وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک باید خواسته های خادم را که به نظر معقول هم می آید، اجابت کنند. چون واقعاً این کشتی ایران است که پرچم ورزش کشور را در المپیک و بازی های آسیایی بالا نگه می دارد و اگر کشتی را از ورزش ایران حذف کنیم، به شدت سقوط خواهیم کرد. از طرفی خود خادم هم باید نگاه لطیف تری داشته باشد. چون اگر این وضعیت ادامه پیدا کند، قابل جبران نیست. اولین ضربه ای هم که خوردیم، همین میزبانی جام جهانی کشتی فرنگی بود که از کشور ما گرفته شد و در ادامه آن، حضور تیم ملی کشتی آزاد در جام جهانی کنسل شد و این شرایط، لرزه بر بدن جامعه کشتی ایران انداخته است.

 

درباره حرف های خادم در خصوص رویارویی با کشتی گیران رژیم صهیونیستی حرف های مختلفی زده شده. شما خودتان در این باره چه نظری دارید؟

به نظر من، حرف های خادم تفسیر به رأی شده است. ایشان منظورش این نبود که حتماً برویم با رژیم صهیونیستی مسابقه بدهیم. خادم می گوید فیلم بازی نکنیم و کنار هم باشیم. حرف خوبی هم زده است. ما اگر اعتقادمان بر این است که اسرائیل وجود ندارد، بگوییم مقابل این تیم حاضر نمی شویم و پای همه چیز آن هم بایستیم. اما در این شرایط، فقط ورزشکار و مربی روی مین می روند و به نظر می رسد که مسئولان باید فکری در این زمینه بکنند.

 

شما هم گویا یکی از کسانی هستید که در زمان کشتی گرفتن تان به رژیم صهیونیستی خوردید؟

بله من دو بار در انتخابی المپیک ۲۰۰۰ سیدنی و یک بار هم در مسابقات جهانی ۱۹۹۹ یونان به کشتی گیران رژیم صهیونیستی برخورد کردم که ادامه ندادم.

 

در آن زمان، از شما تقدیر شد؟

نه زمان ما اتفاقی نیفتاد و از این صحبت ها نبود!

 

اما این بار از علیرضا کریمی تقدیر شد و حتی از خدمت سربازی هم معاف شد.

بله درست است اما زندگی یک ورزشکار به مدالی است که می گیرد و سربازی قسمتی از آن می تواند باشد. من خودم زندگی ورزشی ام تمام شد و بعد هم که آسیب دیدم.

 

آن زمان شانس کسب مدال داشتید؟

خیلی دیگر به گذشته فکر نمی کنم اما اول راه بودیم و دوران طلایی کشتی فرنگی آغاز شده بود. به هر حال، ما پای اعتقادات مان ایستادیم و کشتی نگرفتیم.

 

اما حالا بحث محرومیت های سنگین و تعلیق کشتی هم در صورت تکرار این ماجرا مطرح است.

بله دقیقا درست است و همه نگران این موضوع هستند و امیدوارم مسئولان با یک دیپلماسی قوی، این مشکل را حل کنند.

 

البته گویا این همه چیز نیست و فدراسیون کشتی گلایه هایی هم بابت نگرفتن بودجه کامل از وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک دارد.

من بحث مدیریتی نمی کنم اما به عنوان یک عضو کوچک خانواده کشتی باید بگویم که کشتی گیران و مربیان ایرانی که مظلوم ترین قشر ورزش هستند، از این موضوع ضرر می کنند. ادامه این شرایط، باعث دلسردی و بی انگیزگی آنها می شود. از آن طرف، برای فوتبال این همه هزینه می شود و یک تیم محلی از سیرالئون می آید و با ما بازی می کند. آخر تفاوت تا به کجا؟ این فوتبال، چه کاری تا به حال کرده است؟

 

حرف تان در مورد بازی با سیرالئون درست اما فوتبال به هر حال، پر طرفدارترین ورزش جهان است.

بله، من خودم فوتبالی هستم اما نه این فوتبال. من خودم بارسلونا را دوست دارم اما این بازی با سیرالئون واقعا توهین به مردم بود و اگر کسی از این موضوع ناراحت بشود، باید بگذارد و برود!

 

درباره شرایط فوتبال و کشتی، جیانی اینفانتینو رئیس فیفا چندی پیش با رئیس‌جمهور دیدار کرد اما وقتی لالوویچ رئیس اتحادیه جهانی کشتی می خواست با آقای روحانی دیدار کند، وقت ملاقات به او داده نشد و گویا این موضوع هم لالوویچ را ناراحت کرده!

من متاسفم که برخی شرایط را درست به رئیس‌جمهور منتقل نمی کنند. باید به این موضوع توجه داشت که پرچم ایران را چه رشته هایی در ورزش بالا می برند. متاسفانه برخی عوام فریبی می کنند و این موضوع به تازگی خواص فریبی هم شده و واقعا نمی دانم که این فوتبال چه دستاوردی داشته است!  هر کدام از این تیم ها سالی ۶۰، ۷۰ میلیارد هزینه می کنند و باید دید با این پول، چقدر می توان در رشته های دیگر هزینه کرد! با یک ملاقات رئیس‌جمهوری می توان نظر لالوویچ را جلب کرد و کارها را پیش برد. آن وقت این اتفاق نمی افتد و بعد وقتی رئیس فیفا از ایران می رود، حرف های دیگر می زند. به هر حال، حرف زیاد است و امیدوارم شرایط بهبود پیدا کند.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.