b_Newsگزارش «گل» از اقدامات سرخابی‌ها و اسپانسرشان علیه تلویزیون

پخش داربی محل زور آزمایی

تاریخ: 1395/11/22
زمان: 12: 41
نوع: خبر
احتمال قابل توجهی وجود دارد که داربی84 از طریق تلویزیون روی آنتن نرود و بیننده‌های دو تیم در سراسر کشور و حتی جهان، از تماشای آن محروم شوند. این بار به نظر می‌رسد مساله پیش آمده کاملا جدی است...

به گزارش سایت روزنامه گل ،این روزها پرسپولیس و استقلال در اوج هستند و همین مساله اهمیت مصاف یکشنبه آینده آنها با هم را بیشتر می‌کند. همه منتظر داربی84 هستند تا جدال صدرنشین مقتدر لیگ با حذف‌کننده ژاوی و دوستان را ببینند. کارشناسان معتقدند این بازی می‌تواند یک نبرد تماشایی و جذاب باشد، اما یک شوک خبری بزرگ ممکن است همه رویاهای میلیون‌ها هوادار فوتبال در ایران را خراب کند. آنطور که خبرنگار روزنامه ما کسب اطلاع کرده، احتمال قابل توجهی وجود دارد که داربی84 از طریق تلویزیون روی آنتن نرود و بیننده‌های دو تیم در سراسر کشور و حتی جهان، از تماشای آن محروم شوند. این بار به نظر می‌رسد مساله پیش آمده کاملا جدی است و ریشه در اتفاقاتی دارد که هنگام پخش زنده بازی استقلال و السد قطر رخ داد.
سامانه جدیدی که تبلیغ شد
دو سالی هست که سه باشگاه پرسپولیس، استقلال و تراکتورسازی با سامانه پیامکی «3090» همکاری می‌کنند. هواداران این سه تیم با ارسال کدهای مربوط به باشگاه محبوب‌شان، ماهانه شش هزار تومان یا بیشتر هزینه می‌پردازند که بخش قابل توجهی از آن به تیم‌ها می‌رسد. این سه باشگاه و به خصوص پرسپولیس و استقلال در این دو سال با مشارکت هواداران‌شان در این سامانه کمک‌های مالی خوبی گرفته‌اند، اما همیشه یکی از مهم‌ترین گلایه‌های آنها مربوط به عدم همکاری متناسب صداوسیما بوده است. در حقیقت این سه باشگاه انتظار دارند وقتی مسابقات‌شان بدون پرداخت حق‌پخش و به صورت کاملا رایگان روی آنتن می‌رود، تلویزیون حداقل همکاری کند و سامانه پیامکی آنها را به شکل مناسب به مردم بشناساند. با این وجود تلویزیون در مسیر این همکاری، فراز و نشیب‌های زیادی داشته که به عنوان مثال بارها صدای علی‌اکبر طاهری، سرپرست موقت باشگاه پرسپولیس را درآورده است. با این وجود اتفاقی که سه‌شنبه‌شب در شبکه سوم رخ داد، فراتر از بدعهدی‌های معمول بود. این بار و در شرایطی که قرار بود تلویزیون پیش از بازی پربیننده استقلال و السد به تبلیغ سامانه سرخابی‌ها بپردازد، ناگهان آگهی سامانه‌ای جدید به نام «3080» روی آنتن رفت؛ سامانه‌ای که ظاهرا هیچ قراردادی با فدراسیون و باشگاه‌ها ندارد و به شکل خصوصی برای خودش کار می‌کند. آنها با وعده اهدای «بی.ام.و» تماشاگران را به عضویت در سامانه خودشان دعوت کردند و طبیعی بود که این موازی‌کاری باعث خشم مدیران پرسپولیس و استقلال شود. تنها ساعتی بعد از بازی استقلال و السد، طاهری از طرف قرمزها بیانیه‌ای در مذمت صداوسیما داد و مدعی شد پرسپولیس حضور دوربین‌های تلویزیونی در نشست روز چهارشنبه (دیروز) برانکو و بازیکنان را صادر نمی‌کند. با این وجود ظاهرا این قصه قرار است شکل جدی‌تری به خودش بگیرد و کار به جاهای باریک‌تر بکشد.
یک نوبت آگهی، 300میلیون!
از قرار معلوم دلیل اصلی عدم پخش آگهی 3090 در شب بازی استقلال و السد قطر، تاخیری بوده که در یکی از پرداخت‌ها به تلویزیون صورت گرفته است. این سامانه به ازای هر نوبت معرفی سرویس مورد نظر، 140میلیون تومان به صداوسیما پرداختی داشته، اما چون یکی از این پرداخت‌ها عقب افتاده، شبکه سه از پخش آگهی سامانه 3090 خودداری و 3080 را جایگزین آن کرده است؛ سامانه‌ای که ظاهرا برای هر بار پخش آگهی‌اش در استودیوی فوتبال برتر، 300میلیون تومان پرداختی به تلویزیون دارد و طبیعتا مشتری بهتری برای صداوسیما قلمداد می‌شود!
امکان عدم پخش بازی
در راستای اتفاقاتی که سه‌شنبه‌شب رخ داده، مدیران سه باشگاه طرف قرارداد 3090 با مدیران این سامانه دور هم نشستند و تصمیم گرفتند راه‌های اعتراض به این اقدام تلویزیون را بررسی کنند. یکی از گزینه‌هایی که مطرح شده، راه ندادن دوربین‌های صداوسیما به استادیوم آزادی در روز برگزاری داربی است؛ مسابقه‌ای که فقط سه روز دیگر انجام خواهد شد و اگر این مشکلات حل نشود، ممکن است عدم پخش آن کام هواداران فوتبال در ایران را تلخ کند. محمدحسین نصر، مدیر سامانه 3090 در این خصوص به دنیای اقتصاد می‌گوید: «به هر حال بازی استقلال و السد فرصت بسیار خوبی برای این سامانه بود که به نفع باشگاه‌ها عضوگیری کند. پیش از این مسابقه یک عزم ملی خاص به وجود آمده بود و شور و هیجان خاصی به چشم می‌خورد. حضور گسترده هواداران در ورزشگاه و برد استقلال هم بهترین موقعیت را فراهم کرد، اما تلویزیون این فرصت را از ما گرفت. آنها به جای سامانه طرف قرارداد با سه باشگاه محبوب پرسپولیس، استقلال و تراکتورسازی، تبلیغ سامانه‌ای را انجام دادند که همین چند هفته پیش بخش خبری بیست‌وسی یک آیتم در مورد اعتراضات مردم نسبت به شرایط عضویت در آن را روی آنتن برده بود. به هر حال از تلویزیون انتظار می‌رود حالا که حق پخش نمی‌دهد و از فوتبال آنقدر درآمدزایی دارد که پیش از همین بازی استقلال و السد حدود 14دقیقه آگهی پخش می‌کند، حداقل حق مطلب را در مورد منبع درآمد باشگاه‌های محبوب کشور ادا کند.»

زمانی عضو هیات مدیره باشگاه استقلال بعد از انتشار این گزارش در پاسخ به این سئوال که آیا تهدیدهای دو باشگاه برای راه ندادن دوربین به ورزشگاه در دربی جدی است؟ گفت: ما نباید به این سمت برویم. خدا را شکر کشور قانون دارد. می توانیم در چارچوب تفاهم کارهایی انجام بدهیم که کمترین ضرر عاید مردم شود. در ورزشگاه که حداکثر ۱۰۰ هزار نفر می توانند حضور داشته باشند و با پخش تلویزیونی باید نیاز هواداران را برآورده کرد.

 بر چسب خبر :


توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.