b_Newsبا برانکو خوش و بش کردیم، منصوریان رفیقم است/ کاپیتان و آقای گل فوتبال نونهالان تهران بودم

احسان قائم مقامی: پرسپولیس، بهترین فوتبال یک تیم در تاریخ باشگاهی ایران را انجام می دهد!

b_News از این که شطرنج باز شدم، اصلا پشیمان نیستم/ گروهم در مسکو، گروه کرگردن ها است !
تاریخ: 1395/11/23
زمان: 11: 20
نوع: گفتگو
قائم مقامی، به این موضوع اشاره کرد که پرسپولیسی است اما با استقلالی ها هم دوستی صمیمانه ای دارد.

حامد جیرودی/ حضور احسان قائم مقامی در کنار پرسپولیسی ها در مراسمی که اسپانسر استقلال و پرسپولیس ترتیب داده بود، اتفاق جالبی بود که باعث شد تا به سراغ استاد بزرگ شطرنج ایران برویم و درباره حضورش در این مراسم و ارتباط اش با فوتبال و شرایط شطرنج ایران با وی صحبت کنیم. قائم مقامی در گفتگویی که با گل داشت، به این موضوع اشاره کرد که پرسپولیسی است اما با استقلالی ها هم دوستی صمیمانه ای دارد. وی رکوردار بالاترین درجه بین‌المللی کسب شده در فدراسیون جهانی شطرنج (۲۶۳۳) در بین شطرنج بازان ایرانی است، به برگزاری مسابقات شطرنج قهرمانی جهان بانوان در تهران نیز اشاره کرد و این رقابت ها را یک میزبانی بزرگ و بین المللی در ایران توصیف کرد.

حضور شما در مراسمی که برای بازیکنان استقلال و پرسپولیس، ترتیب داده شده بود، خیلی جالب توجه بود!
خب من به این مراسم دعوت شده بودم و همراه اول که اسپانسر هر دو تیم هست، من را به عنوان تنها ورزشکار غیر فوتبالیست به این مراسم دعوت کرده بود و من هم در آن شرکت کردم.

خیلی هم به نظر می آید که پرسپولیسی هستی، چون در کنار بازیکنان این تیم نشسته بودی؟
به هر حال من فوتبال را خیلی دوست دارم و با قهرمان های این رشته ارتباط دارم. البته بعد از این مراسم برداشت های ضد و نقیض زیادی شد اما من باید بگویم که پرسپولیسی هستم و ضمن این که خودم فوتبالیست بوده ام و این رشته را خیلی جدی دنبال می کنم اما این به معنای این نیست که به استقلالی ها علاقه ای ندارم. من آن ها را هم واقعا دوست دارم و کارشان را دنبال می کنم.

داربی را چطور می بینی؟
به نظر من، فوتبالی که پرسپولیس در هفته های اخیر بازی می کند، بهترین فوتبالی است که یک تیم در تاریخ باشگاهی فوتبال ایران برگزار می کند! یک فوتبال کم نقص و فراتر از سطح باشگاهی ایران که در حال کم کردن نقاط ضعف خود است و در قواره بهترین تیم های آسیا قرار دارد و اگر بتواند شرایط روحی و روانی خود را حفظ کند و خود را از لحاظ فنی هم بهبود بخشد، می تواند حتی قهرمانی آسیا را هم کسب کند. من شانس پرسپولیس را برای موفقیت در داربی زیاد می دانم. هر چند که استقلال هم در هفته های اخیر خوب نتیجه گرفته و با پیروزی که برابر السد قطر به دست آورد، روحیه زیادی گرفته است. امیدوارم یک بازی خوب و جوانمردانه را از سوی هر دو تیم شاهد باشیم و ببنندگان هم از دیدن یک بازی خوب خوشحال باشند. البته من باید به یک نکته مهم هم اشاره کنم و آن این است که از این بازی تعریف متفاوتی شده و برخی فکر می کنند کسی که پرسپولیسی است با استقلالی بد است و یا استقلالی ها با پرسپولیسی ها خوب نیستند. اصلا این طور نیست و طرفداران دو تیم برای 90 دقیقه با هم کری می خوانند و جوش و خروش دارند. در حالی که بازیکنان این دو تیم می توانند الگوهای مناسبی باشند و رسانه ها هم باید این موضوع را به لحاظ فرهنگی آموزش دهند تا این نگرش در جامعه تسری پیدا کند و در رفتارهای روزمره اجتماعی آن ها تاثیرگذار باشد.

با برانکو ایوانکوویچ صحبت خاصی داشتی؟
نه فقط با آقای برانکو خوش وبش کردیم و قبلا هم یکی دو بار در خدمت شان بوده ایم. ضمن این که من با آقای علیرضا منصوریان هم صحبت کردم و خیلی هم با هم دوست هستیم.

با کدام بازیکنان دوست هستید؟
من با همه بچه ها دوست هستم و دو سه ساعت خیلی خوب را در کنار هم گذراندیم.

گفتی خودت فوتبالیست بوده ای، درست است؟
بله من کاپیتان تیم نونهالان تهران بودم و زیر نظر آقای جلال چراغپور فوتبال بازی می کردم.

بعد چطور سراغ شطرنج رفتی؟
من همان موقع که کاپیتان تیم نونهالان تهران بودم، کاپیتان تیم نونهالان شطرنج تهران هم بودم. یک روز باید با هر دو تیم برای سفری به دو شهرستان مختلف می رفتم و باید تصمیم می گرفتم. با خودم که فکر کردم، دیدم شطرنج را بیشتر دوست دارم. البته فوتبال را هم خیلی دوست داشتم و حتی از پنج سالگی و زودتر از شطرنج آن را آغاز کرده بودم و هر روز گل کوچک، سالنی و چمن بازی می کردم تا این که در 12 سالگی راهم مشخص شد.

پشیمان نیستی که فوتبال را رها کردی؟
اصلا!

پست ات چه بود؟
من فوروارد بازی می کردم.

گل هم می زدی؟
(می خندد) من آقای گل نونهالان تهران بودم. با این که 5/9 ساله بودم و در نونهالان با 11 ساله ها مسابقه می دادم اما خوب گل می زدم و عملکرد خوبی داشتم.

در شطرنج اوضاع به چه صورت است؟
خیلی خوب. از دیروز استارت مسابقات قهرمانی بانوان جهان در تهران زده شده که بسیار بی نظیر است و فکر نمی کنم در هیچ رشته ای، مسابقاتی در این سطح را در تهران برگزار کرده باشیم. شطرنج بازان ایرانی هم که بسیار فوق العاده هستند و در تمام رده ها می درخشند و بعد از هند و چین که قدرت های جهانی هستند، قطب سوم آسیا هستند.

میزبانی قهرمانی جهان آقایان در ایران برگزار نمی شود؟
خیلی سخت است. شاید در چند سال آینده بتوانیم این کار را انجام دهیم اما بودجه زیادی لازم دارد که با میزبانی از مسابقات بانوان متفاوت است. به طور مثال در جام جهانی شطرنج 128 شطرنج باز حضور پیدا می کنند اما برای بانوان 64 شطرنج باز هستند.

جام جهانی با قهرمانی جهان فرق دارد؟
بله با هم فرق دارند. هر دو تورنمنت هر دو سال یک بار برگزار می شود اما در مسابقات جهانی، هشت نفر برتر با هم مسابقه می دهند که در نهایت به یک رقابت دو جانبه منجر می شود و قهرمان جهان مشخص می شود که در حال حاضر اسون ماگنوس اون کارلسن شطرنج باز بزرگ نروژی، بهترین شطرنج باز جهان است. جام جهانی اما با حضور 128 شطرنج باز برتر جهان برگزار می شود.

برای این مسابقات بانوان قهرمانی جهان، شرایط سارا سادات خادم الشریعه که مدتی است به عنوان پدیده شطرنج ایران معرفی شده، چقدر شانس قائل هستی؟
هم خانم خادم الشریعه، هم آتوسا پورکاشیان و هم میترا حجازی پور از شطرنج بازان خوب ما در رده بانوان هستند که خانم ها پورکاشیان و حجازی پور به قهرمانی آسیا هم رسیده اند. آن هم در حضور کشورهای آسیای میانه شطرنج بازانی روسی الاصل هستند. رقابت این 64 شطرنج باز با هم بسیار نزدیک است و این رقابت ها عصاره و فشرده شده شطرنج بانوان جهان است و غول ها در آن شرکت دارند اما هم خانم خادم الشریعه و هم بقیه ایرانی ها در این مسابقات مدعی هستند و امیدوارم که به موفقیت برسند.

خودت چه مسابقاتی را در پیش داری؟
من قرار است در مسابقات ایرفلوت مسکو که دوم اسفند برگزار می شود و قوی ترین مسابقات آزاد شطرنج جهان است شرکت کنم. اسپانسر این مسابقات شرکت هواپیمایی ایرفلوت روسیه است و شطرنج بازانی که رتبه شان 2550 به بالا باشد، حق شرکت در این مسابقات را دارند که شش شطرنج باز ایرانی در آن شرکت می کنند و همه هم جزو مدعیان هستند.

پس باید منتظر شنیدن خبرهای خوب در مورد شما هم باشیم؟
انشاء ا...، البته جدولی که من در آن حضور دارم، جدول خیلی سنگینی است که به جدول کرگدن ها معروف شده و شطرنج بازان بزرگ دنیا پا به آن می گذارند و همه دارای رتبه بالایی هستند و امیدوارم که بتواتیم در این مسابقات هم به موفقیت برسیم.