b_Newsرضازاده درست می گوید، باید مشکل دوضرب بهداد را حل کنیم/با حضور سهراب، رقبا برای نقره وزنه می زنند

برخواه: کیانوش در اردوی جدید کنار تیم خواهد بود !

b_News امیدوارم فوق سنگین ها به نقره راضی نباشند و عنوان قهرمانی را از تالاخادزه پس بگیرند
تاریخ: 1397/01/15
زمان: 13: 45
نوع: گفتگو
محمدحسین برخواه که مدتی است سکان هدایت تیم ملی را در دست دارد خیلی زود 16 شاگردش را که از دل نخستین مرحله اردو بیرون آمدند، به خط کرد تا زمان را برای تمرین از دست ندهند.

نگار رشیدی/ پایان تعطیلات نوروزی برای وزنه برداری به آغاز دومین مرحله اردوی گره خورد. محمدحسین برخواه که مدتی است سکان هدایت تیم ملی را در دست دارد خیلی زود 16 شاگردش را که از دل نخستین مرحله اردو بیرون آمدند، به خط کرد تا زمان را برای تمرین از دست ندهند.

مجید عسگری، علی میری، سهراب مرادی، علیرضا سلیمانی، پیمان جان، سعید محمدپور،  سعید علی حسینی، محمد زارعی، کیانوش رستمی، محمدرضا براری، بهداد سلیمی، علی هاشمی، همایون تیموری، محسن بهرام‌زاده، سیدایوب موسوی و علی مکوندی نفراتی هستند که به اردوی تیم ملی دعوت شدند. روز گذشته زمان آغاز اردو اعلام شده بود اما تمرینات رسما از امروز در تهران استارت می خورد.

برخواه در گفت و گویی که با «گل» داشت، درباره برنامه هایش که یکی از آنها پس گرفتن عنوان قهرمانی دسته فوق سنگین است، صحبت کرد.

 

خیلی زود استارت تمرینات را زدید و اردوی سال جدید برگزار شد.

بله بچه ها قرار بود امروز (دیروز) به اردو بیایند و تمرینات هم رسما از چهارشنبه آغاز می شود.

 

اردوی اول طبق آنچه انتظار داشتید پیش رفت؟

بله خدا را شکر اردوی خیلی خوبی شد. ابتدا قرار بود اردو در آبادان برگزار شود اما به خاطر بروز برخی مشکلات و برآورده نشدن توقعات فدراسیون، تمرینات در تهران شروع شد و پس از چند روز به ماهشهر رفتیم. اداره کل ورزش خوزستان هم همکاری خیلی خوبی داشتند و خوشبختانه اردو به خوبی برگزار شد. فکر می کنم این اردو تاثیر خیلی خوبی در ادامه روند تیم خواهد داشت.

 

از نظر فنی چطور؟ شرایط وزنه برداران چطور بود؟

تمرینات برای نفرات اصلی که در جهانی آمریکا بودند خیلی پرفشار نبود و طبق برنامه می خواستیم آنها را در آمادگی نسبی نگه داریم تا از شرایط آرمانی دور نمانند و بتوانند خودشان را به رکوردهای شان برسانند. اما تمرین برای سایر نفرات جدی تر بود. باید شرایطی را ایجاد می کردیم تا ببینیم چه کسانی را در مرحله جدید اردو داشته باشیم و در مجموع به این 16 نفر رسیدیم.

 

رکوردهایی که در جام فجر ثبت شد با انتقاد مواجه شد. برنامه تان برای رسیدن به رکوردهای لازم چیست؟

در مسابقات جام فجر به جز دو نفر ملی پوشی حضور نداشت که آنها هم به نسبت رکوردهای بدی نزدند. در واقع انتظار هم نداشتیم رکوردهای بیشتری بزنند. وزنه بردار در سال ممکن است در پنج،شش مسابقه شرکت کند اما در همه میدان ها که نمی تواند در اوج باشد. ایوب موسوی که عملکرد بسیار خوبی داشت.

 

اما رکوردهای تیم در جهانی هم مورد انتقاد بود و نگرانی ها از آنجا شکل گرفت.

در جهانی هم رکوردها قابل قبول و خوب بود. بهداد حضور خیلی خوبی در این مسابقات داشت و داورها چراغ سفید به او دادند و بعد رای شان را برگرداندند.

 

رضازاده گفته بهداد در دو ضرب مشکل دارد و باید این مشکل حل شود. شما هم با او هم نظر هستید؟

ایشان دقیقا درست گفته. بعد از مصدومیتی که برای بهداد پیش آمد در بالا زدن و حرکت قیچی مشکلاتی به وجود آمد. اما همین که او این مصدومیت را پشت سر گذاشت و در سال 2017 در دو مسابقه شرکت کرد نشان داد چه ورزشکار بزرگی است. ولی ما باید در فرصتی که تا جهانی داریم تلاش کنیم که این مشکل را برطرف کنیم تا بهانه ای دست داورها و هیات ژوری ندهیم. هرچند این کار را از روز اول شروع کردیم و ان شاءا... با کمک خدا به هدف خواهیم رسید.

 

خرداد انتخابی برگزار می شود. با توجه به نفرات زیادی که در اوزان بالا حضور دارند، شیوه خاصی را برای رکوردگیری در نظر نگرفته اید؟

بله، ترافیک در وزن های بالا برعکس اوزان پایین که دست مان خالی است، زیاد است. سعی ما این است که در رکوردگیری جانب عدالت را رعایت کنیم.

 

اما پیش از این گلایه هایی در انتخابی ها از سوی وزنه برداران به وجود آمده بود.

ببینید، مثلا در وزن 105 کیلوگرم ما رکوردگیری می گذاریم و طبق رکوردهایی که ثبت می شود سه نفر را برای لیست اولیه بازی های آسیایی انتخاب می کنیم. تکلیف دو وزنه بردار برتر هم اول مرداد و در رکوردگیری بعدی مشخص می شود.

 

شورای فنی مانند سابق نقش پررنگی در انتخابی ها خواهد داشت؟

ملاک و معیار ما در انتخابی ها رکوردهایی است که وزنه برداران ثبت می کنند و فکر می کنم شورای فنی هم حضور دارد و با این روند موافق است.

 

نام کیانوش رستمی هم در لیست اردونشین هاست. قرار است با تیم تمرین کند یا صرفا حضور فیزیکی کنار تیم دارد؟

ما قبلا با رستمی صحبت کردیم و ایشان گفتند فقط در اردوی اسفند حضور نخواهد داشت و بعد از عید به بچه ها ملحق می شود.ما هم در خدمت تیم و ایشان هستیم و هرجا که لازم باشد کمک می کنیم. او در اردوی اول هم که تیم تهران بود کنار بچه ها بود اما شرایط تمرینی خودش را داشت و خواهد داشت.

 

سهراب مرادی از المپیک به بعد فقط طلا گرفته. در سال جدید هم می توان او را تنها روی سکوی قهرمانی دید؟

سهراب یکی از بهترین وزنه بردارهای تاریخ است. او در سال 2017 دو بار رکورد دنیا را زد و اگر مشکل خاصی پیش نیاید می تواند قهرمانی هایش را تکرار کند. با حضور سهراب برنامه ریزی سایر رقبا برای مدال نقره خواهد بود. او در اردو هم در حالی حضور پیدا کرد که نسبتا آماده بود و با توجه به طرز فکر و زندگی که دارد تا چند سال آینده می تواند به افتخارآفرینی اش ادامه دهد.

 

سعید علی حسینی هم که بعد از نقره جهان دنبال طلایی شدن است.

سعید هم در اردوی اول چند روز بیشتر حضور نداشت و به خاطر امتحانات دانشگاهش به اردبیل رفت. ان شاءا... او نیز در اردوی جدید روند خوبی را طی خواهد کرد تا به نتایج و رکوردهای خوبی دست پیدا کند.

 

سعید محمدپور هم بعد از دو سال و نیم دوری به اردو بازگشت.

بله او خیلی با انگیزه در تمرینات شرکت کرد اما متاسفانه روز آخر دچار آسیب دیدگی شد. با این حال سعید را مجددا به اردو دعوت کردیم و امیدواریم با تکرار نشدن مصدومیت آرام آرام به شرایط خوب گذشته برگردد. سعید قاعدتا در ترکیب آسیایی نیست اما با پشتکاری که دارد می تواند در آینده باز هم برای تیم ملی وزنه بزند.

 

تالاخادزه به تازگی باز هم رکورد زد و عنوان قهرمانی فوق سنگین را تصاحب کرد. برنامه ای برای پس گرفتن این عنوان ندارید؟

تالاخادزه رکوردهایی زده که در تاریخ وزنه برداری نظیر نداشته. قبلا رکورد 5/472 ثبت شده بود که او پنج کیلو بیشتر را ثبت و فاصله نسبتا زیادی را با رقبا ایجاد کرده. با این حال من هنوز تسلیم نیستم و امیدوارم فوق سنگین های ما به مدال نقره راضی نباشند و برای پشت سر گذاشتن تالاخادزه تلاش کنند. کار، کار سختی است اما بچه های ما توانایی پس گرفتن عنوان قهرمانی را دارند.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.