b_Newsکشتی گیران ایران در این سال ها همیشه پرچم جمهوری اسلامی را بالا برده اند

حاجی کناری: مثل هسته ای و برجام، باید درباره کشتی هم دیپلماسی داشته باشیم

تاریخ: 1397/01/14
زمان: 23: 47
نوع: گفتگو
عباس حاجی کناری یکی از اعضای کادرفنی تیم ملی کشتی آزاد در زمان سرمربیگری محمد طلایی بود که با بازگشت رسول خادم به عنوان سرمربی تیم ملی، از جمع کادرفنی کنار رفت.

حامد جیرودی/ عباس حاجی کناری یکی از اعضای کادرفنی تیم ملی کشتی آزاد در زمان سرمربیگری محمد طلایی بود که با بازگشت رسول خادم به عنوان سرمربی تیم ملی، از جمع کادرفنی کنار رفت. با این حال، این قهرمان سابق کشتی آزاد جهان، پس از کناره گیری رئیس فدراسیون کشتی، همچنان به دفاع از خادم می پردازد.حاجی کناری در گفت و گویی که با «گل» داشت، به این موضوع اشاره کرد که رفتن خادم به ضرر کشتی خواهد شد.

 

درباره شرایط حال حاضر کشتی ایران بعد از کناره گیری خادم چه نظری دارید؟

راستش خود من انتظار نداشتم که این اتفاق بیفتد.به هر حال، آقای خادم کسی بودند که سال های زیادی زحمت کشیده بودند و به نظر من بایستی مورد حمایت بیشتری قرار می گرفتند. او در این مدت، مقداری آزرده خاطر شد و حالا نمی دانم که می خواهند شخص دیگری را به عنوان رئیس فدراسیون بیاورند یا کسی را به عنوان سرپرست بپذارند. در هر حال، اگر می خواهند کشتی به سر منزل مقصود برسد و به قول معروف روی ریل قرار بگیرد، باید هر چه زودتر چاره ای بیاندیشند. با حضور خادم شرایط کشتی بهتر بود اما با رفتن او به نظر من کار بسیار سخت خواهد شد و این به ضرر کشتی است.

 

پس به نظر شما باید خادم را راضی کنند که برگردد؟

ببینید موضوع این است که فدراسیون کشتی دغدغه های مالی دارد و اگر خادم هم بیاید، باز هم این مسائل مالی وجود دارد. البته نظر خود من این است که برگردد اما باید شرایط به گونه ای باشد که مشکلات مالی برطرف شود. به نظر من رسانه ها باید اطلاع رسانی کنند و وزارت ورزش هم کمک کند تا کشتی به روزهای خوب خود بازگردد.

 

البته به غیر از مسائل مالی، خادم مساله روشن شدن تکلیف رقابت با نمایندگان رژیم صهیونیستی را هم مطرح کرده بود.

من کسی هستم که کشتی را تا سطح قهرمانی جهان طی کرده ام و اگر بخواهم بی طرفانه در این باره نظر بدهم، باید بگویم که ما با هر ترفندی که بود در این سال ها پیش رفتیم و با رژیم صهیونیستی مسابقه ندادیم اما حالا وضع فرق کرده است. متاسفانه برخی ها این تصور را دارند که خدای ناکرده کشتی می خواهد رو در روی نظام قرار بگیرد اما این طور نیست و همه می دانند که کشتی گیران ایران در این سال ها همیشه پرچم جمهوری اسلامی را بالا برده اند. حرف ما این است که باید با برنامه ریزی کارها را پیش برد. آقای خادم خودش در اتحادیه جهانی کشتی بوده و می داند که شرایطی در آنجا وجود دارد. شعار کمیته بین المللی المپیک رقابت بر پایه صلح و دوستی است اما حالا و با شرایطی که به وجود آمده، اغین موضوع برای ما دردسر ساز خواهد شد. ما همان طور که در مساله هسته ای و برجام توانستیم به پیروزی برسیم، در این مساله هم با دیپلماسی قوی می توانیم موفق باشیم و باید با مسئولان کمیته بین المللی المپیک و اتحادیه جهانی مذاکره کنیم و راه حلی بیاندیشیم.

 

جالب است شما با وجود کنار گذاشته شدن از کادرفنی تیم ملی کشتی آزاد با آمدن خادم، همچنان از او حمایت می کنید!

این موضوع یک مساله شخصی است.من یک مربی هستم که طرز تفکر و سیستم مربیگری خاص خودم را دارم و شاید با همه کارهایی که در تیم ملی یا فدراسیون کشتی می شود هم موافق نباشم اما حرف هایی که درباره کشتی و خادم زدم، مسائل کلی بود. من دلم برای کشتی می سوزد که این حرف ها را می زنم. مدتی از من دعوت کردند و حدود شش ماه در خدمت تیم ملی بودم اما بعد نخواستند که ادامه دهم و من هم گفتم یا علی. دغدغه های خادم در این مدت بسیار زیاد بود و من نمی توانستم به عنوان یک مربی بگویم که چرا من را کنار گذاشته اید؟ خیلی چیزها را خیلی ها از جمله شما رسانه ها می دانید اما در کل موضوع همین چیزی بود که گفتم و شاید برخی سیستم کار من را نپسندند ولی من کار خودم را انجام می دهم.

 

از بحث کشتی که خارج شویم، برادرزاده شما هم به تیم ملی وزنه برداری بانوان ایران دعوت شده است. مثل این که ژن ورزش در خانواده شما وجود دارد.

(می خندد) بله حدیثه حاجی کناری برادرزاده من است. او خیلی دوست داشت که به صورت حرفه ای ورزش کند و برادرم او را پیش من فرستاد اما آن موقع هنوز کشتی کلاسیک راه نیفتاده بود. حدیثه هم قد و قامت بلندی دارد و برای همین من برادرم پیشنهاد دادم که او پیش خودش بدنسازی کار کند که خوشبختانه با راه افتادن وزنه برداری بانوان، کارش را در این رشته شروع کرده است.

 

امیدوار هستید که به موفقیت برسد.

چرا که نه. او استعداد خوبی در ورزش دارد و امیدوارم در کارش هم به نتیجه برسد.

 

راستی شما بالاخره حاج کناری هستید یا حاجی کناری؟

ما حاجی کناری هستیم اما چون تلفظ اش سخت است، دوستان حاج کناری صدا می کنند.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.