b_Newsمدال المپیک دور از دسترس نیست

سعید احمدی: می دانستم که در آمریکا طلا می گیرم

تاریخ: 1397/01/16
زمان: 14: 01
نوع: گفتگو
مدال طلای سعید احمدی ملی پوش وزن منهای ۷۵ کیلوگرم کاراته ایران در مسابقات USA اوپن خبر خوشی برای علاقه مندان به این ورزش رزمی بود.

حامد جیرودی/ مدال طلای سعید احمدی ملی پوش وزن منهای ۷۵ کیلوگرم کاراته ایران در مسابقات USA اوپن خبر خوشی برای علاقه مندان به این ورزش رزمی بود. این کاراته کای کرمانشاهی که در یک وزن بالاتر از وزن معمولش مبارزه می کرد، ابتدا حریف پانامایی را شش بر صفر برد و سپس کاراته کاهای اکوادور را هفت بر دو، آمریکا را چهار بر یک و شیلی را سه بر یک مغلوب خود کرد تا در نهایت رودرروی تام اسکات قرار بگیرد. احمدی در فینال موفق شد تام اسکات، کاپیتان کهنه کار تیم ملی آمریکا را ۲ بر یک شکست دهد و قهرمان شود. این قهرمانی باعث شد تا به سراغ احمدی برویم و او در گفت و گویی که با «گل» داشت، درباره این مسابقات و برنامه هایش برای موفقیت در المپیک صحبت کرد.

 

درباره مسابقاتی که در آن شرکت داشتی صحبت می کنی؟

مسابقات USA اوپن کاراته، مسابقاتی بود که از تمام دنیا در آن شرکت کرده بودند و در رشته های مختلف مثل کشتی و کاراته برگزار می شود. من هم از ایران در آن حضور داشتم و اولین ایرانی بودم که در این مسابقات شرکت داشتم و توانستم خدا را شکر به مدال طلا دست پیدا کنم. من در چهار مسابقه حضور پیدا کردم که مسابقات سختی بود. به خصوص مسابقه فینال که با تام اسکات حریف آمریکایی ام داشتم که کاپیتان تیم ملی این کشور است و توانستم شکستش بدهم.

 

پس با آمادگی در این مسابقات شرکت کرده بودی؟

بله من در این مدت تمرینات ویژه ای را پشت سر گذاشته بودم و خوشبختانه توانستم برای کشورم افتخار کسب کنم. البته این را باید بگویم که من یک آسیب دیدگی هم داشتم و دکتر از 15 روز قبل به من اجازه مسابقه دادن داده بود. مسابقات هم که رقابت های سخت و سنگینی بود و این حریف آمریکایی ام که او را شکست دادم، کسی بود که چهار، پنج طلای این مسابقات را در کارنامه اش دارد و این اولین باختش در این مسابقات بود.

 

خودت پیش بینی می کردی که بتوانی او را شکست دهی؟

بله من می دانستم که می توانم او را شکست دهم اما مستلزم این بود که از تمام هوش و توانم استفاده کنم. چرا که او حریف بسیار باهوشی است و سری قبل لوئیجی بوسا قهرمان چهار دوره مسابقات جهانی را در این مسابقات شکست داده بود. با توجه به این که از من هم سنگین تر بود، کار من سخت تر شده بود. جو سالن هم به نفع او بود و همه تماشاگران آمریکایی او را تشویق می کردند و داوری هم به نفعش بود. به قول معروف از همه نظر حمایت می شد ولی من از تجربه ام استفاده کردم و با توجه به این که در چند دوره مسابقات جهانی شرکت داشتم، توانستم این مسابقه را مدیریت کنم و ببرم.

 

از برنامه هایت در تیم ملی کاراته چه خبر؟

اردوی تیم ملی که قرار است از هفدهم فروردین آغاز شود. من در مسابقات لیگ جهانی امارات هم تا پای فینال پیش رفتم اما و در مسابقه با حریف فرانسوی ام چهار بر صفر جلو بودم اما متاسفانه بازی را واگذار کردم ولی بعد از این که از مصدومیت رهایی پیدا کردم، توانستم در مسابقات USA اوپن شرکت کنم. خوشبختانه حضور در این مسابقات باعث شد تا من خیلی زودتر به شرایط مسابقه برگردم و به وضعیت آرمانی و ایده آل خودم برسم و ان شاء ا... هدفم این است که اگر در مسابقات آسیایی و جهانی به عضویت تیم ملی درآمدم، باز هم بتوانم با تمرینات مداوم باز هم بتوانم برای کشورم افتخار کسب کنم.

 

این المپیکی شدن کاراته هم انگیزه شما را بالا برده درست است؟

بله چیزی که من در قاره آمریکا دیدم این بود که همه دنیا سرمایه گذاری کرده اند برای کسب مدال در المپیک و ما هم باید خیلی حواس مان را جمع کنیم و حریفان مان را دست کم نگیریم. مدال گرفتن در مسیابقات جهانی والمپیک هم مستلزم حمایت وزارت ورزش و جوانان و کمیته ملی المپیک است تا ما بتوانیم در مسابقات بین المللی بدرخشیم و مدال کسب کنیم.

 

خودت فکر می کنی بتوانی در المپیک 2020 توکیو هم مدال کسب کنی؟

گرفتن مدال در المپیک آرزوی هر ورزشکاری است اما اول از همه باید سهمیه المپیک را به دست آوریم و در رنکینگ قرار بگیریم. شرایط گرفتن سهمیه هم تعریف شده و باید در مسابقات قهرمانی آسیا و مسابقات جهانی مدال کسب کنیم. امیدوارم تیم ملی ایران هم در مسابقات پیش رویش با تمام توان شرکت کند. با این حال، به نظر من گرفتن مدال المپیک دور از دسترس نیست. کاراته ایران صاحب شناسنامه است و سالها در مسابقات جهانی افتخار آفرینی کرده است. هر چند که ما نباید از این موضوع غافل شویم که تمام دنیا در حال سرمایه گذاری هستند تا در کاراته به موفقیت برسند و هر لحظه غفلت برابر با ناکامی خواهد بود و چه بازیکنان، چه فدراسیون و چه کمیته ملی المپیک نباید غفلت کنند.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.