b_Newsاز پایه با بوکس مخالفند!/ یک بار در تیم فردوسی پور دفاع و حمله بازی کردم

روزبهانی: بعضی ها به خاطر یک پاداش کمتر از نبودنم در جاکارتا خوشحال شدند!

تاریخ: 1397/01/20
زمان: 14: 13
نوع: گفتگو
احسان روزبهانی بوکسور ایران چند ماهی می شود راه آلمان را در پیش گرفته و تمرینات آمادگی اش را در سرزمین ژرمن ها پشت سر می گذارد.

نگار رشیدی/ احسان روزبهانی بوکسور ایران چند ماهی می شود راه آلمان را در پیش گرفته و تمرینات آمادگی اش را در سرزمین ژرمن ها پشت سر می گذارد. این اتفاق در حالی رخ داد که پیش بینی می شد بعد از آشتی او و ناطق نوری و البته حضور رییس جدید در فدراسیون، روزبهانی را در اردوی تیم ملی ببینیم اما او با موافقت فدراسیون و اکبر احدی که معتقد بودند آلمان جای پیشرفت خوبی برای روزبهانی است، به کارش ادامه داد.

روزبهانی که به واسطه حذف شدن اوزان سنگین در بازی های آسیایی جاکارتا شانس حضور در این میدان را ندارد، به کار احدی و شاگردانش ایمان دارد و می گوید این تیم می تواند از پس بازی ها بر بیاید. او در یکی از معدود روزهای آفتابی آلمان گفت و گویی با «گل» داشت و یک بار دیگر کلید حل مشکلات بوکس را نشان داد.

 

تمرینات تان در آلمان چطور پیش می رود؟

مانند همان سه ماه پیش که زیر نظر سرمربی آلمان تمرین می کردم، الان هم در یکی از بهترین باشگاه های آلمان دارم با بوکسورهای مختلفی تمرین می کنم. از اردوی تیم ملی ایران هم خبر دارم که شروع شده اما من با اکبر آقا در تماس هستم و با صحبتی که داشتیم قرار شد به تمرینم در آلمان ادامه بدهم.

 

این تمرینات با چه هدفی برگزار می شود؟

هدف من بازی های آسیایی بود که متاسفانه با حذف اوزان سنگین یک مدال من از دست رفت. اما فکر کنم بعضی آقایان از این اتفاق خوشحال شدند که یک پاداش کمتر می دهند (خنده). در کل تمام فکر من بازی های آسیایی بود ولی این تصمیم فقط برای ایران نیست و شامل همه کشورهای آسیا می شود. حالا در این شرایط به تمریناتم ادامه می دهم تا ببینیم چه پیش می آید.

 

با تصمیمات عجیبی که اندونزی گرفت، یک نگرانی اصلی درباره میزبانی مسابقات است.

بله الان همه چیز را به هم ریخته اند. فکر نمی کنم بتوانند در این دوره میزبانی خوبی داشته باشند.

 

تیم ایران مدعیان خوبی در سنگین وزن دارد که جای شان در جاکارتا خالی است. فکر می کنید در اوزان تعیین شده ایران بتواند با دست پر برگردد؟

مطمئن باشید سرمربی تیم آنقدر کارش را بلد هست که بتواند از عهده این مسوولیت بر بیاید. اکبر آقا کارش را خیلی خوب بلد است. خود او هم نگران بود چون در اوزانی مثل 81 و 91 خیلی راحت می توانستیم مدال بگیریم. الان شرایط برای مدال گرفتن سخت است اما مطمئنم همه بچه ها و کادر تلاش شان را می کنند.

 

زندگی در آلمان چطور است؟ کشوری که به نژاد پرست بودن مشهور است.

راستش نژاد پرست که هستند اما ما کاری با نژاد پرستی آنها نداریم. در آلمان پیشرفت کمی سخت است. در شهری که من زندگی می کنم اغلب ترک هستند که ترک ها کمی بهتر هستند. در کل همه جای دنیا این مسایل وجود دارد و هر جا بخواهی بروی یکسری گیرهایی هست.

 

تنها زندگی کردن برای تان سخت نیست؟

به هر حال سختی های خاص خودش را دارد. هرچند تا الان که در خانه یکی از دوست های عزیزم بودم اما چند روز دیگر در کمپی که باشگاه دارد یک اتاق به من می دهند و آنجا خواهم بود.

 

نوروز هم که برای شما تعطیل نبود.

همینطور است. من حتی سال تحویل را سر تمرین بودم و روال عادی را طی می کردم. البته ماشاءا... در آلمان آنقدر ایرانی زیاد است که خود آلمانی ها از نوروز خبر دارند. حتی روز 13 به در احساس کردم در ایران هستم. همه ایرانی ها آمده بودند و در پارک ها کباب و جوجه درست می کردند.

 

از فدراسیون خبر دارید؟

بله خبر دارم. من حسین ثوری را قبل از این که رییس فدراسیون شود می شناختم و با هم دوست بودیم. فدراسیون برنامه و کارهای زیادی برای انجام دارد که اگر اجازه بدهند اجرا شود اتفاقات خوبی می افتد. ثوری 15 سال سابقه مدیریت ورزشی در استان سیستان و بلوچستان را دارد و فکر می کنم کارش را به خوبی بلد باشد.

 

اما زمانی که او به ریاست رسید خیلی ها معتقد بودند برای مدیریت فدراسیونی مثل بوکس جوان است.

اصلا بحث جوانی مطرح نیست و این مدیریت است که یک نفر باید داشته باشد. مدیریت، تزریق پول و پخش تلویزیونی بوکس سه عاملی است که می تواند مشکلات این ورزش را حل کند. اگر در تلویزیون بوکس را نشان دهند اسپانسر هم می آید اما بعید می دانم این اتفاق رخ بدهد چون از پایه با بوکس مخالفند. اگر اجازه می دادند بوکس دیده شود اتفاقات بسیار خوبی می افتاد. اما وقتی نه بودجه زیادی هست و نه اسپانسر آش همان آش است و کاسه همان کاسه ! حالا در این شرایط مدام در تورنمنت های مختلف شرکت کنیم و مسابقه بدهیم، چه فایده ای دارد؟ تا زمانی که دیدگاه شان را نسبت به بوکس تغییر ندهند چیزی عوض نمی شود. بوکس ورزش خشن و خارجی نیست. من همیشه گفته ام بوکس 10 وزنه دارد و می تواند 10 مدال هم داشته باشد. اگر کمی به آن رسیدگی شود پیشرفت زیادی خواهیم داشت. بوکس الان حتی لیگ ندارد وقتی هم لیگ نباشد بوکسورها منبع درآمدی ندارند. امیدوارم اتفاق خوبی بیفتد و بوکس ایران به بالاترین نقطه برسد.

 

حسین ثوری که وعده برگزاری لیگ بعد از یک سال فراهم کردن شرایط را داده.

لیگ که زمینه چینی نمی خواهد. اگر قرار است این کار انجام شود اعلام کنیم که می خواهیم لیگ را برگزار کنیم اما وقتی مسابقه پخش زنده ندارد چه کسانی حاضر به تیمداری هستند؟

 

صحبت از خشونت در بوکس شد. شدیدترین آسیبی که در مسابقات دیدید چه بود؟

بینی و ابروهایم شکست. اتفاقی که در همه رشته ها می افتد مثل کشتی، تکواندو و خیلی ورزش های دیگر. حتی این آسیب ها در ورزش های دیگر خیلی بیشتر از بوکس است.

 

اهل فوتبال هم هستید؟

نه زیاد فوتبال نگاه نمی کنم اما دروازه بان خیلی خوبی هستم. یک بار هم در مسابقه ای مهدی توتونچی من را به تیم رسانه که عادل فردوسی پور هم بود دعوت کرد و در دفاع و حمله بازی کردم.

 

پس نباید انتخاب تان را بین پرسپولیس و استقلال پرسید.

برای من استقلال و پرسپولیس هیچ فرقی ندارند. اما جا دارد به هوادارهای پرسپولیس قهرمانی تیم شان را تبریک بگویم. در بحث فوتبال امیدوارم تیم ملی بتواند در جام جهانی نتایج خوبی کسب کند.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.