b_Newsجایگاه واقعی ما در حال حاضر بین ششم تا هشتم دنیاست

بهنام محمودی: معنوی نژاد می تواند رونالدو والیبال باشد !

تاریخ: 1397/01/21
زمان: 12: 56
نوع: گفتگو
اعلام انحلال تیم والیبال بانک سرمایه قهرمان فصل گذشته لیگ برتر والیبال، موضوعی بود که با آن با بهنام محمودی پای صحبت نشستیم.

حامد جیرودی/ اعلام انحلال تیم والیبال بانک سرمایه قهرمان فصل گذشته لیگ برتر والیبال، خبری بود که بسیاری از علاقه مندان به این رشته ورزشی را ناراحت کرده است. موضوعی که با واکنش های مختلفی هم از سوی اهالی والیبال مواجه شده و نظرهای مختلفی در این باره مطرح شده است. این موضوع باعث شد تا به سراغ بهنام محمودی ستاره سابق و کاپیتان پیشین تیم ملی برویم و نظرات وی را جویا شویم. محمودی در گفت و گویی که با «گل» داشت، نظرات جالبی را در این خصوص مطرح کرد.

 

به نظر شما حیف نیست تیم مدعی و خوبی مثل بانک سرمایه با این همه بازیکن و قهرمانی دیگر ادامه فعالیت ندهد؟

من در ابتدا سال جدید را به همه خصوصا اهالی والیبال تبریک می گویم و امیدوارم که همه سال خوبی در پیش داشته باشند اما در خصوص سوالی که پرسیدید باید بگویم که این موضوع به روش غلط بازاریابی و مارکتینگ ما برمی گردد. اسپانسرهایی که اهداف کوتاه مدتی را دنبال می کنند اما بعد از مدتی تصمیم می گیرند که دیگر ادامه ندهند. این در حالی است که ما باید اهداف بلند مدتی را دنبال کنیم. تیم هایی مثل پیکان، سایپا و کاله از تیم ها هستند که تیم های نوجوانان و جوانان هم دارند و طی دوره های سه ساله و پنج ساله، بازیکنان را تولید می کنند و خودشان هم بعد به ثمر رسیدن شان، آنها را ترانسفر می کنند. کاری که بانک سرمیایه انجام داده، مثل این بوده که ماشین گرانقیمتی را خریده اما بعد از یک سال می خواهد آن را بفروشد و اهداف بلند مدت ندارد.

 

فکر می کنید این بازیکنان باید کنار هم بمانند یا هر کدام به تیم های مختلف بروند؟

اگر برای جذب بازیکنان قانون وجود داشته باشد، مثل زمانی می شود که من در ایتالیا بازی می کردم. آن موقع تیم ها حق نداشتند سه بازیکن ملی پوش بیشتر داشته باشند و یا در هر بازی می توانستند از دو بازیکن خارجی استفاده کنند. این ها روش هایی در کشورهای مختلف است که به تصمیم کمیته فنی فدراسیون آن کشور برمی گردد. نکته دیگر این که متاسفانه همان طور که می بینید اقتصاد کشور ما دچار مشکل شده و نه تنها تیم های والیبال، بلکه همه رشته های ورزشی برای اداره کردن خود دچار مشکل هستند. اگر دولت قانون هزینه کردن یک یا دو درصد بودجه نهادهای دولتی در ورزش را اجرایی کند و یا شرکت های خصوصی به جای مالیات دادن در ورزش هزینه کنند، مشکلات تیم های ورزشی ما خیلی کم می شود. الان استقلال و پرسپولیس که ورزش ما به آنها می نازد، با بدهی های سنگین مواجه هستند و این اصلا زیبنده نیست. به هر حال، باید ساز و کاری اندیشیده شود تا ورزش ایران نجات پیدا کند.

 

به پیکان اشاره کردید که بازیکن ترانسفر می کند و محمد جواد معنوی نژاد هم یکی از آنهاست.

بله.من هم خودم از پیکان به ایتالیا رفتم.

 

الان شرایط معنوی نژاد را در ایتالیا چطور می بینید؟

ما مثل جواد زیاد داریم اما باید درست مدیریت شوند. جواد تازه به نظر من 50 دصد والیبالش را در ایتالیا بازی می کند و اگر با  فرهنگ و زبان این کشور آشنایی بیشتری پیدا کند، می تواند به موفقیت های بیشتری برسد. میلاد عبادی پور هم همین طور. او هم دارد شکوفا می شود. ما هر چه بازیکنان جوان مان به اروپا بروند، به نفع مان است.

 

باشگاه ورونا پرش روی تور معنوی نژاد را با ضربه قیچی برگردان رونالدو مقایسه کرده بود!

این که یک قیاس مع الفارغ بود و بیشتر جنبه فان داشت. چون ضربه دست با ضربه پا بسیار فرق دارد. رونالدو هم در شرایط خاصی آن ضربه را زد و شاید صد سال یک بار هم بازیکنی آن گل را نزند اما به نظر من معنوی نژاد در والیبال می تواند به رونالدو تبدیل شود. او و عبادی پور خیلی خوب هستند.

 

بازی در لیگ والیبال ایتالیا چقدر سخت است؟

آن موقع که برای من خیلی سخت بود. چون ما رفته بودیم و می خواستیم خودمان را تثبیت کنیم. آن موقع می گفتند مگر ایران هم والیبال دارد؟ یادم هست که یک هم تیمی ژاپنی داشتم که از کشورش او را فرستاده بودند تا فقط کنار ما باشد و هزینه های مربوط به لباس تیم ما توسط ژاپنی ها تامین می شد و او قد و قامت خوبی هم نداشت اما بازیکنان ایرانی پتانسیل اش را دارند. من هم خودم بعد از کیف پولی که در ایتالیا پیدا کردم، مورد توجه رسانه های ایتالیا قرار گرفتم و بعد توانستم خودم را با تیم وفق دهم. الان میلاد یک بازیکن جهانی شده و بازیکنان ما در سطح دنیا مطرح هستند و هر کدام تبدیل به برند شده اند و هر کدام برای خودشان اسم و رسمی دارند.

 

تیم ملی والیبال در سال 96، در جام بین قاره ای توانست برای اولین بار روی سکو برود و سوم شود. فکر می کنید تیم ملی در آینده ای نزدیک بتواند قهرمان جهان هم شود.

ببینید من همیشه سعی می کنم که با صراحت صحبت کنم. این درست که تیم های خوبی از قاره هیا مختلف در جام بین قاره ای شرکت داشتند اما ما در اروپا تیم های تازه مدعی شده ای مانند بلژیک، هلند و آلمان را هم داریم که در کنار آنها تیم های مطحی مانند صربستان، ایتالیا و در قاره های دیگر برزیل، آمریکا و آرژانتین هم هستند. ما در جام بین قاره ای خوب بودیم و تیمی مثل تونس را هم بردیم و با بازی های خوبی که انجام دادیم سوم شدیم که به ما اعتماد به نفس خوبی داد اما جایگاه واقعی ما در حال حاضر بین ششم تا هشتم دنیاست و امیدوارم با تلاش بتوانیم بالاتر برویم و در رده های چهارم یا پنجم قرار بگیریم. ما باید به فکر جایگزین برای بازیکنان فعلی باشیم و لیگ مان را هم درست کنیم. پول بیاوریم و اسپانسر خوب جذب کنیم تا به موفقیت برسیم.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.