b_Newsدر اینچئون تشنه طلا بودم و در جاکارتا دنبال تکرارش هستم/ امیدوارم حذف اوزان بازی های آسیایی به من نخورد

حمیده عباسعلی: قسمت آخر پایتخت از استرس داشتم می مردم!

تاریخ: 1397/01/25
زمان: 13: 49
نوع: گفتگو
حمیده عباسعلی بانوی کاراته کای ایران که به تازگی از لیگ جهانی هلند یک مدال نقره دشت کرده، قصد دارد قهرمانی اش در بازی های آسیایی اینچئون را در جاکارتا تکرار کند.

نگار رشیدی/ کاراته امسال یکی از پرترافیک ترین سال هایش را پیش رو دارد. سالی که در آن پر است از لیگ های جهانی، قهرمانی آسیا و از همه مهم تر بازی های آسیایی جاکارتا. حمیده عباسعلی بانوی کاراته کای ایران هم که به تازگی از لیگ جهانی هلند یک مدال نقره دشت کرده، قصد دارد قهرمانی اش در بازی های آسیایی اینچئون را در جاکارتا تکرار کند تا کارنامه اش دو طلا از این مسابقات داشته باشد.

او که به خاطر مصدومیت پا دو هفته ای را باید دور از تمرین سر کند، در نوروز به خاطر برپا نبودن اردوی تیم ملی وقت بیشتری برای استراحت داشت و البته سریال مورد علاقه اش یعنی پایتخت را هم دنبال کرد. عباسعلی که پیش از این در برنامه خندوانه حضور پیدا کرده بود، به جای خالی بانوان نخبه ورزش در برنامه دور همی هم اشاره کرد.

 

بعد از یک مصدومیت طولانی برگشتید، مدال گرفتید و حالا دوباره باید دو هفته ای را برای رفع آسیب دیدگی سپری کنید.

راستش آن مصدومیت طولانی برای کتفم بود که به خاطرش نتوانستم در چند مسابقه شرکت کنم. اما این آسیب دیدگی در قسمت پایم است. من قبلا این آسیب را داشتم که به خاطر تمرینات مداوم و مسابقات پشت سر هم نتوانستم درمانش کنم. الان با تشخیص کادر فنی تصمیم گرفتیم زمانی را برای درمان اختصاص دهیم. ما امسال سال مهمی را در پیش داریم. از آنجایی که در خرداد باید در لیگ جهانی ترکیه شرکت کنم فرصت را برای درمان غنیمت شمردیم.

 

به نظر می رسد برای مسابقه دادن سمج هستید چرا که با مصدومیت به لیگ جهانی هلند رفتید.

بله، فیزیوتراپ ها هم می دانند که ورزشکاران برای شرکت در مسابقه سمج هستند و به همین خاطر هیچ وقت نمی گویند در رقابتی شرکت نکنید. مگر اینکه مصدومیت خیلی حاد و پارگی زیاد باشد.من هم اگر به هلند نمی رفتم از رقابت عقب می ماندم. ما مسابقات مراکش را نرفته بودیم چون از بهمن هر دو هفته مسابقه داشتیم و فشار زیادی روی مان بود.

 

اینکه با مصدومیت مدال بگیری باید لذت دیگری داشته باشد.

همین طور است قطعا این مدال ها می چسبد. وقتی با آسیب دیدگی به مسابقه می روی باید حواست باشد که همه چیز را کنترل کنی و انگار به جز مسابقه یک چیز دیگر هم همراه داری. وقتی در خود مسابقه مصدوم می شوی که اوضاع کلا فرق می کند. در کل در این شرایط باید از نظر روانی خیلی به خودت کمک کنی. ما با توجه به بازی های آسیایی و جهانی باید در مسابقات کاری کنیم تا بین 50 نفر برتر بمانیم و خودمان را در رنکینگ نگه داریم.

 

این روزها قیمت ارز سیر صعودی داشته. این موضوع شما را به لژیونر شدن وسوسه نمی کند؟

راستش من خیلی اخبار را چک نمی کنم فقط در حدی که بدانم در کشورمان چه خبر است. درباره لژیونری هم باید بگویم کاراته در دنیا لیگ زیادی ندارد که بخواهم با آنها همکاری کنم. الان مسابقات بسیار زیاد شده و حتی جام باشگاه های آسیا هم یک سال است که برگزار نمی شود. من خودم دو بار سابقه لژیونری داشتم و در امارات و کویت بازی کردم. اما الان فکر می کنم فقط امارات و ایران هستند که لیگ دارند. البته من امسال در لیگ ایران هم شرکت نکردم چون مبلغ قرارداد خوبی پیشنهاد نشد. اما در کل هیچ کس بدش نمی آید که لژیونر شود و پرچم کشور را در دنیا بالا نگه دارد.

 

از طلای اینچئون به طلای جاکارتا می رسید؟

در اینچئون شرایطی داشتم که واقعا مدال طلا را می خواستم. من در دوره قبلش یعنی مسابقات گوانگجو مدال نگرفته بودم و واقعا تشنه مدال بودم. الان هم دوست دارم از عنوان قهرمانی ام دفاع کنم و بار دیگر سکوی قهرمانی را زیر پا بیاورم.

 

با توجه به المپیکی شدن کاراته و پیشرفت کشورها در این دوره باید کار کمی سخت باشد.

بله، من حواسم به رقبا هست و مرحله به مرحله پیش می رویم. الان تمام کشورها دارند صعود می کنند و به نحو احسن کار می کنند. الان دیگر اینطور نیست که فقط یک کشور مدال بیاورد و مدال آوری چرخشی شده.

 

حتما خبر دارید که میزبان در برخی ورزش ها وزن هایی را حذف کرده که به ضرر ایران است.

بله خبر دارم. حتی در کاراته آقایان هم یک وزن را حذف کرده اند اما در بانوان هنوز چیزی مشخص نیست. حتی در کشور خودمان تکلیف اوزان مشخص نیست. اما امیدوارم این حذف اوزان به من نخورد.

 

عید امسال چطور گذشت؟

ما در تعطیلات نوروز اردو نداشتیم. در عید همه جا تعطیل بود و این یکی از بزرگ ترین دردهای ماست که اردویی نداشتیم. اما با این حال تمرینات خودمان را انجام دادیم تا خیلی از شرایط تمرینی فاصله نگیریم.

 

پس وقت برای تماشای برنامه های نوروزی داشتید.

من فقط سریال پایتخت را می دیدم.

 

نظرتان درباره پایان این سریال چیست؟

از استرس داشتم می مردم (خنده). این سریال واقعا خیلی خوب و خنده دار بود.به نظر من قسمت پنجم پایتخت از همه پایتخت ها قشنگ تر و خنده دار تر بود. با اینکه این سری در دوره جنگ بودند اما شوخی ها و تیکه کلام های خیلی خنده داری با هم داشتند.

 

برنامه دور همی را دنبال نکردید؟ در این برنامه از بانوان نخبه ورزش دعوت نشد.

نه متاسفانه برای تماشای این برنامه فرصتی نداشتم. همانطور که گفتید از بانوان ورزشکار در این برنامه دعوت نشد و می شود گفت که جای شان بسیار خالی بود. بیشتر بانوانی که دعوت شدند از جامعه هنرمندان بودند.





توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.