b_Newsهمه جا می گفتند تمام شدم اما توکلی به من یاد داد که از گذشته بهتر و باتجربه ترم

احسان حدادی: کی هست که قدر من را بداند!

b_News اگر الگو داشتم، برخی اشتباهات را نمی کردم و شاید پرافتخارترین ورزشکار ایران بودم
تاریخ: 1397/01/27
زمان: 00: 13
نوع: گفتگو
احسان حدادی بالاخره نشان داد ورزشکاری نیست که حداقل در این برهه زمان تمام شده باشد.

هدیه خطیبی/ احسان حدادی مدت ها زیر فشار رکوردهایی بود که با توانایی اصلی اش چند متری فاصله داشت و بدتر از این، صحبت هایی بود که او را تمام شده ترسیم می کرد.اما حدادی که یکی از با اعتماد به نفس ترین ورزشکاران ایران است، لحظه ای ناامید نشد و از هیچ برای خودش همه چیز خواست.روزهایی که کسی به احوالات او توجهی نداشت، خودش ابتکار به خرج داد و از یک قهرمان المپیک در رشته دیگری کمک خواست.در واقع چون قبل از حدادی قهرمان المپیکی و یا حتی الگویی در دوومیدانی وجود نداشته، او چاره دیگری نداشت چراکه از مربی خارجی هم خبری نبود. در نهایت ریاضت هایی که پرافتخارترین ورزشکار دوومیدانی به تنهایی یا در کنار حسین توکلی کشید، در بهار نتیجه داد.حدادی با پرتاب 68.85 متر در رقابت های بین المللی چولیویستا و رکورد 67.04 متر در مسابقات پرتاب های دانشگاه USSD آمریکا به عنوان قهرمانی رسید.

او چیزی را برداشت می کند که قطعا مدیون ناامید نشدن و چند برابر کردن تلاش خودش است.هر چند که حالا هم با وجود اینکه نفر دوم جهان است، برخی ها قدرش را نمی دانند و تلخ صحبت می کنند.حدادی در گفت و گویی که با «گل» داشت، در این باره و البته موارد دیگری که در این روزهای خوب او دخیل هستند، بیشتر توضیح داد.

 

انگار هر چیزی در شما جمع شده بود، با پرتاب های درخشان بیرون ریختی.

راستش خیلی خیلی روی من فشار بود.از نظر خودم البته.به هر حال نتیجه های ضعیف گرفته بودم و خودم هم می فهمیدم که اوضاع به چه صورت است.درست است که سال گذشته در رقابت های باشگاهی 65 متر انداختم اما می دیدم که همه می پرسند چرا مسابقه نمی دهی. خب حق هم داشتند چون من را مثل احسان حدادی چند سال گذشته نمی دیدند.

 

جدا از اینکه حدادی سابق را نمی دیدند، حرف از اینکه شما دیگر تمام شدی هم بارها زده شد.

ورزشکاران تنها قشری در تمام جوامع هستند که بالا می روند و پایین می آیند و هیچ کس هم دیگر کاری به آنها ندارد اما بازیگران یا خواننده ها تا صد سالگی هم فیلم بازی می کنند یا می خوانند. در این بین ورزشکار حرفه ای عمر مشخصی دارد.درست است، همه فکر می کردند که حدادی تمام شده و باید پرتاب را کنار بگذارم اما این طور نبود چون خودم فقط می دانستم که درون خودم چه چیزی دارم و حسین توکلی به من یاد داد که احسان هنوز همان احسان قدیم است و حتی خیلی بهتر و باتجربه تر ولی کی هست که قدر بداند! هر جا که می رفتم طوری با من صحبت می کردند که انگار تمام شدم اما اصلا برای من موضوع تمام شدن یا تمام نشدنم مطرح نبود، مهم این بودکه  من باید خودم را به خودم ثابت می کردم.

 

حدادی دوباره اوج گرفته اما گویا نامهربانی ها با شما تمامی ندارد.

راستش را بخواهید الان چیزی شروع نشده که بخواهد تمام شود، چون مسابقه ای بوده با وجود حضور برترین های دنیا که این مسابقه هدف من نبود، هدف من المپیک 2020 است.امیدوارم در المپیک بتوانم نتیجه خیلی خوبی بگیرم تا اول دل خودم را شاد کنم و بعد دل افرادی که من را دوست دارند یا از من خوش شان می آید. امروز حرفی در بازتاب نتیجه ام شنیدم که خیلی جالب بود.من همیشه اخبار ایران را پیگیری می کنم چون عرق خاصی به وطنم دارم.رادیو ورزش گوش می کردم که شنیدم مجری که خودش از جنس دوومیدانی است، عجیب صحبت کرد و گفت «حالا ان شاءا... در مسابقات رسمی پرتاب این شکلی داشته باشد و این رکوردها را ثبت کند!» چقدر خوب است که وقتی آدم ها می توانند قشنگ تر صحبت کنند، خب قشنگ تر حرف بزنند.نگویند مسابقات رسمی! این مسابقاتی که من شرکت کردم 30 سال است که در آمریکا برگزار می شود و تمام قهرمانان خوب دنیا در آن پرتاب کردند.حتی سایت فدراسیون جهانی دوومیدانی این رقابت ها را پوشش می دهد و خیلی زود اعلام کردند که فعلا من نفر دوم جهان هستم.به هر حال دوست داشتم به صورت دیگری این خبر را اعلام می کردند.ولی متاسفانه اعلام نکردند. البته اشکالی ندارد و خدا را شکر می کنم که روز به روز رکوردهایم بهتر می شود و افرادی که من را دوست دارند و دل شان می خواست که احسان حدادی برگردد حالا برگشته و حتی بیشتر برگشته.رکوردهایش همه چیز را نشان می دهد و امیدوارم در بازی های آسیایی نتیجه خوبی بگیرم و به تنها ورزشکاری تبدیل شوم که چهار مدال طلای آسیا را دارد و این افتخار بزرگی برای من است.از فدراسیون دوومیدانی تشکر می کنم.هر چند که به خاطر صحبت هایی که از طرف فدراسیون درباره من زده شده و می شود از ته دل از دست شان راضی نیستم اما خب من قدردانی خودم را انجام می دهم.از وزارت ورزش و کمیته المپیک هم تشکر می کنم البته هنوز هیچ اتفاقی نیفتاده اما امیدوارم اتفاقات خوب در راه باشد.

 

چه حرف هایی از طرف فدراسیون زده شده؟

چیزهایی که گذشته دیگر گذشته و می گویند گذشته دیگر برنمی گردد.نیازی نیست راجع به آنها صحبت کنم.همه می دانند که چه حرف هایی زدند که البته بیشتر از اینکه روی من فشار باشد، روی پدر و مادرم فشار بود که... (حدادی مکث کرد و ترجیح داد در این باره صحبت بیشتری نکند.)

 

شما جزو با اعتماد به نفس ترین ورزشکارهای ایران هستی که از تمام چالش ها خودت را بیرون کشیدی، این اتفاق چطور افتاد تا از دوران افت به این رکورد برسی؟

من خیلی خیلی اعتماد به نفس دارم و باید هم داشته باشم.اگر نداشتم نمی توانستم در رشته ای که هیچ وقت کسی جلوی من نبوده، مدال المپیک و جهانی بگیرم.من هیچ وقت الگویی پیش روی خودم از گذشته ورزش ایران نداشتم که اگر داشتم شاید یکسری اشتباهات را در زندگی ام نمی کردم و شاید الان سه مدال المپیک داشتم و پر افتخارترین ورزشکار ایران بودم.اما الان خدا را شکر فقط پرافتخارترین ورزشکار دوومیدانی هستم.

 

و نقش حسین توکلی در این میان چقدر بود؟

اصلا درباره حسین توکلی نمی توان صحبت کرد، او یک قهرمان واقعی المپیک است. شاید اگر حسین توکلی یک روز مشاوری مثل حسین توکلی که من امروز دارم، داشت، کلی مدال المپیک داشت و کلی رکورد دنیا را می زد.من خیلی خوشحالم که او را دارم. امیدوارم فدراسیون دوومیدانی قدر او را بداند و اصلا ربطی ندارد که من در دوومیدانی هستم و او در وزنه برداری. فدراسیون دوومیدانی باید قدر او را بداند چون به احسان حدادی کمک می کند و من هم امیدوارم که بتوانم قدرش را بدانم چون او واقعا زندگی من را تغییر داد. شاید ما بالای هزار ساعت درباره تمام موضوعات زندگی ورزشی با هم حرف زدیم. خوشحالم که او در آلمان به من ملحق می شود تا در جوارش مسابقه بدهم.

 

البته مک ویلکینز هم قبلا گفته بود که می توانی 70 متر پرتاب کنی.

مک 5 بار رکورد دنیا را زده، یک طلا و یک نقره المپیک را دارد.او جزو بزرگ ترین پرتابگرهای دنیا است که همه او را می شناسند.روز اول در دالاس آمریکا به من گفت «من خیلی از تو خوشم می آید و انرژی خیلی خوبی داری» در مقابل برای من هم همین طور بود.روزی که به کیش آمد هم بعد از چند روز تمرین که من خیلی راحت 63 متر انداختم به من گفت تو خیلی راحت می توانی 70 متر هم بیندازی. مطمئن بودم که می توانم این کار را انجام بدهم. بوخونسف هم این را به من گفته بود.چون سن بوخونسف بالا بود با اعتماد به نفس کافی به من نگفت.امیدوارم این اتفاق بیفتد.

 

و برنامه بعدی احسان حدادی چیست؟

هفته بعد در آمریکا مسابقه دارم و 40 روز دیگر اینجا هستم.بعد از آن به دایموند لیگ در اروپا می روم تا باز هم رکوردهای خوبم را تکرار کنم.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.