b_Newsبا روابط ضعیفی که با فدراسیون جهانی داریم هیچ کاری نمی شود کرد!

کوروش باقری: در دو،سه سال گذشته چندان هم پاک نبودیم!

تاریخ: 1397/01/26
زمان: 23: 15
نوع: گفتگو
کم شدن سهمیه های وزنه برداری ایران در المپیک 2020 توکیو، خبری بود که از حالا نگرانی ها برای این میدان بزرگ را ایجاد کرد و کوروش باقری به حل شدن آن امیدوار نیست.

نگار رشیدی/ کم شدن سهمیه های وزنه برداری ایران در المپیک 2020 توکیو، خبری بود که از حالا نگرانی ها برای این میدان بزرگ را ایجاد کرد. تصمیمی که برای مبارزه با دوپینگ توسط فدراسیون جهانی گرفته شده و طبق این تصمیم ایران جزو کشورهایی است که در دسته 10 تا 19 تخلف دوپینگ طی سال های 2008 تا 2020 قرار دارد و تنها دو سهمیه آقایان و دو سهمیه بانوان می تواند داشته باشد.

علی مرادی رییس فدراسیون خیلی زود نسبت به این تصمیم واکنش نشان داد و خبر اعتراض ایران نیز شنیده شد اما کوروش باقری سرمربی سابق تیم ملی وزنه برداری معتقد است حتی اگر راه چاره ای هم باشد، فدراسیون ایران از پس انجام آن برنمی آید.

 

خبر کم شدن سهمیه های ایران در المپیک شوکه کننده بود.

من فکر می کنم این موضوع مختص وزنه برداری نیست. این روندی است که IOC در پیش گرفته و به در کل به سمتی می رود که رشته هایی که شرقی ها در آن توانمندتر هستند را محدود کند. من این موضوع را سیاسی می بینم چون در تمام ورزش ها مثل کشتی یا ورزش های انفرادی و قدرتی اتفاقاتی افتاده. وزنه برداری هم در چند المپیک اخیر تعداد دوپینگ هایش کم نبوده و همین موضوع باعث شده بهانه دست شان بیفتد.

 

این تصمیم در حالی گرفته شده که بحث تنبیه و مجازات در میان است.

اگر هدف شان تنبیه بود روسیه و قزاقستان در المپیک نبودند و تنبیه شدند. دیگر نیازی به تنبیه جدید نبود. اگر بخواهند شرایط ویژه ای را در نظر بگیرند مثل همان کم کردن شرکت کننده ها تا حدودی قابل توجیه است. یا اینکه همه دسته ها در یک گروه برگزار شود. یک بار به بهانه برابری جنسیتی سهمیه آقایان را کم کردند و شد 4 وزن آقایان و 4 وزن بانوان. چرا به جای حذف اوزان مردان به اوزان بانوان اضافه نکردند تا برابری صورت بگیرد؟ به نظر من سیاست نقش پررنگی در این تصمیمات دارد. ما در کشتی هم دیدیم تغییر و تحولاتی صورت گرفت. باید در این زمان ها ببینیم چه کشورهایی بیشترین مدال را می گیرند. در کشتی آمریکا هم مدال آور است اما پیشتاز این ورزش ایران و روسیه هستند.

 

اما این تصمیم برای ایران ضرر بیشتری دارد چون با توجه به تازه نفس بودن وزنه برداری بانوان حساب چندانی نمی توان روی آنها باز کرد و در واقع ایران حرکت رو به عقب خواهد داشت.

بله موافقم. اتفاقاتی که ممکن است رخ بدهد غیرقابل پیش بینی است. یک بار می گویند هر وزنه برداری انفرادی خودش می تواند سهمیه بگیرد. آمدیم سه،چهار نفر انفرادی سهمیه گرفتند، در این شرایط تکلیف دو نفر اعزامی چطور روشن می شود؟ از طرفی همانطور که گفتید در بانوان سرمایه گذاری خاصی صورت ندادیم. این تصمیم واقعا یک عقبگرد بزرگ است و ضررش نه تنها برای وزنه برداری بلکه برای کاروان ورزش ایران است. شما ببینید از سه طلای دوره قبل دو مدالش را وزنه برداری گرفت. در کل اما این کلاه بزرگ سر وزنه برداری رفته.

 

فکر می کنید اعتراض ایران به این تصمیم جواب بدهد؟

متاسفانه در این میان برخی ها همچنان دنبال بهره برداری شخصی خود هستند. مانند مصاحبه ای که رییس فدراسیون با یک خبرگزاری داشت و گفته بود در دو،سه سال اخیر کاملا پاک بودیم. لازم است بگویم در همین مدت نمونه یکی از نوجوانان مثبت شد و کاملا هم پاک نبودیم! مساله فراتر از یک جناح و شخص خاص در داخل کشور است. دوستان می گویند اگر در انتخابات سعی داشتیم که برنده شویم به خاطر همین مسایل بود. اما این مسیری است که IOC در آن قرار دارد و هرکسی از ایران در فدراسیون جهانی بود نمی توانست کاری کند. من نمی دانم توافق صورت گرفته چقدر قابل تغییر است اما اگر امکانی هم باشد، روابط فدراسیون ما با فدراسیون جهانی آنقدر ضعیف است که هیچ کاری نمی توانند صورت دهند.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.