b_Newsکاهش سهمیه های وزنه برداری نتیجه سیاست اشتباه یک رییس فدراسیون است!

حسین توکلی: اگر مشکلاتم با فدراسیون دوومیدانی حل شود، به دایموند لیگ می روم !

b_News اگر انتقادات نبود شاید احسان به خودش نمی آمد/من خیلی کمتر از توانم مدال گرفتم
تاریخ: 1397/01/27
زمان: 22: 04
نوع: گفتگو
اگر اغراق نکرده باشیم، پایه اصلی قهرمانی احسان حدادی در دو مسابقه پشت سر هم در آمریکا حسین توکلی بود.

نگار رشیدی/ اگر اغراق نکرده باشیم، پایه اصلی قهرمانی احسان حدادی در دو مسابقه پشت سر هم در آمریکا حسین توکلی بود.قهرمان سابق وزنه برداری مدتی است نقش ناجی گری برای حدادی با مشاورها و مربیگریهایش ایفا می کند.

توکلی که از وقتی شاگردش به آمریکا رفته، از راه دور با او در ارتباط بود و دست از مربیگری اش نکشیده، احتمالا در دایموندلیگ هم کنار حدادی است اما در این میان مانع عجیبی وجود دارد همان موضوعاتی که حدادی هم سر بسته به آنها اشاره کرده بود که به رفتارهای عجیب فدراسیون دوومیدانی برمی گردد !

 

قهرمانی احسان حدادی را باید به شما هم تبریک بگوییم ولی جای تان حسابی آنجا خالی بود.

به هر حال گرفتن ویزای آمریکا سخت است و از طرفی برنامه ریزی ها هم دیر انجام شد. اصلا نمی دانم بحث رفتن من به آمریکا جدی بود یا نه. اما یکسری مطالبی هست که برای من ارزش بیشتری دارد. من دوست داشتم رفتنم به آمریکا برای رسیدن به هدفی خاص باشد که نشد. اما احسان کاری کرد که خوشحالی مان در هوای بارانی تهران دوچندان شود. احسان در این مسیر هفت،هشت ماهه که با هم بودیم خیلی تلاش کرد و زحمت کشید تا دوباره به جایگاهش بازگردد.مک هم مربی است که من بسیار به او اعتقاد دارم و خدا را شکر در سال جدید یک خبر خیلی خوب از احسان شنیدیم.

 

احسان همیشه در صحبت هایش از شما یاد می کند و اینکه شما به او یاد دادید که تمام نشده است.

قدرشناسی احسان اخلاق و منش خودش را نشان می دهد. او با این کار به جای اینکه چیزی به من اضافه کند به خودش اضافه می کند.من احسان را قلبا دوست دارم و کاری که کرد برای خودش فوق العاده بود. من در روزهای سخت کنار احسان بودم و آدم کسانی که در این روزها همراهش هستند را در ذهن دارد.

 

این روزهای سخت حالا نتیجه خوبی داده.

بله روز اولی که کار را شروع کردیم خیلی سخت بود که رویه زندگی، تمرین و ورزش را در این سن و سال تغییر دهی. به خصوص پرتاب دیسک که تکنیک ها و رفتارهای حرفه ای خاص خودش را می طلبد. احسان واقعا اراده قوی ای دارد تا جایی که گاهی خودم پیش او کم می آوردم. رکورد 85/68 حتی در المپیک زده نشد و این در حالی است که احسان اولین مسابقه فصلش بود و هنوز در پیک خیلی خوبی قرار نگرفته. این رکورد نوید روزهای خیلی بهتری را می دهد. من خودم انتظار پرتاب های خیلی بهتری را از احسان دارم. مسلما وقتی احسان در کورس مسابقات حرفه ای بیفتد روز به روز بهتر پرتاب می کند.

 

پس در دایموندلیگ هم باید انتظار یک رکورد فوق العاده دیگر را بکشیم.

من به دایموندلیگ خیلی خوش بین هستم. او می تواند در این مسابقات یکی از دست نیافتنی ترین رکوردها را ثبت کند و بازگشت شکوهمندانه ای داشته باشد. نکته خوب دایموند لیگ این است که احسان بعد از دو،سه سال دوری از دایموندلیگ در حالی به این مسابقات می رود که نفر دوم رنکینگ جهانی است و به صورت مستقیم از او دعوت و خواهش شده که با حضور در این میدان به کیفیت رقابت ها کمک کند. دایموندلیگ می تواند سکوی پرتاب خیلی خوبی برای المپیک 2020 باشد چون این مسابقات مثل جام باشگاه های اروپاست.

 

شما که در دایموندلیگ همراه احسان خواهید بود؟

نمی دانم. هنوز که ویزایم را نگرفته ام. من یکسری مشکلات و مسایلی با فدراسیون دوومیدانی دارم که باید حل شود. اما همیشه کنار احسان هستم چون بحث همکاری ما کاری نبود و رفاقتی بود. ما با توجه به دوستی که داریم کار را شروع کردیم و کم کم دیدیم لازم و ملزوم هم شده ایم. من با توجه به شرایطی که در وزنه برداری رخ داد و احسان هم اوضاع خوبی نداشت.

 

همه می گویند فدراسیون دوومیدانی مدیون شماست چون ورزشکاری که معتقد بودند تمام شده را احیا کردید.

من هر جا باشم سعی می کنم بهترین کارم را انجام بدهم. برای احسان هم از جان و دل مایه گذاشتم. نمی دانم ادامه کارم با فدراسیون دوومیدانی به چه شکل خواهد بود اما شاید بتوان گفت فدراسیون به من مدیون نیست چون من فقط با احسان کار کردم. من در زندگی سعی دارم خیلی چیزها را در نظر بگیرم. احسان هم برای من جایگاه ویژه ای دارد و من نمی خواستم لطمه هایی که خودم دیدم به او بخورد. هرچند من معتقدم هنوز اتفاق خاصی نیفتاده، احسان فقط شروع خیلی خوبی داشت. ایده و هدف اصلی ما المپیک است. الان طلای المپیک و طلای دایموندلیگ در ویترین افتخارات احسان خالی است. اگر در این مسیر کمی غره شویم راه را از دست می دهیم.

 

رکورد حدادی پاسخ خوبی برای کسانی بود که می گفتند او تمام شده.

خیلی ها این حرف را زدند. فکر نمی کنم توجه کردن به این حرف ها درست باشد. شاید اگر ای انتقادات نبود احسان هم به خودش نمی آمد. چون هستند ورزشکارانی که با یکسری دروغ و توهم زندگی می کنند و وقتی به خودشان می آیند که زمین خورده اند. هرکسی با گفتن این حرف ها به احسان کمک کرده یکی با زبان دوست یکی با زبان دشمن. در هر حال الان وقت حمایت بیشتر از احسان است. اگر در وسط راه حمایت ها کم شود دوباره نقطه سر خط.

 

حدادی معتقد است شما اگر مشاوری مثل خودتان داشتید کلی رکورد می زدید و مدال بیشتری می گرفتید.

من در زندگی ورزشی ام با توجه به توان فردی و فیزیکی که داشتم خیلی کم مدال گرفتم. بسیاری از نتایج من با ایوانف به دست آمد و رفتن او خیلی به من ضرر زد. من هیچ وقت کسی مثل خودم را نداشتم. من الان مشکلاتی که خودم داشتم را در احسان می بینم و جلوی شان را می گیرم. من خیلی زود از دنیای ورزش خداحافظی کردم و هنوز از من دلیلش را می پرسند.

 

کمی هم به وزنه برداری برسیم. حتما از کاهش سهمیه های ایران خبر دارید.

بله، این موضوع را از چند زاویه می شود بررسی کرد. یکی از آنها این است که زمانی که ما نتوانیم در فدراسیون جهانی کرسی داشته باشیم قطعا نمی توانیم در تصمیم گیری ها تاثیرگذار باشیم. ما می توانستیم این کرسی را داشته باشیم اما به خاطر سیاست های اشتباه یک رییس فدراسیون و چرخش 180 درجه ای که پیش از انتخابات داشت از دستش دادیم. همه کشورها بحث دوپینگ را داشتند اما شرایط ورزش در جهان تغییر کرده و الان بیشتر مردم جذب ورزش های پرطرفدار شده اند. به همین خاطر روی وزنه برداری فشار زیادی است و حتی مدتی پیش درصدد حذف این ورزش از المپیک بودند.ما همیشه ظرفیت های خوبی در وزنه برداری داشتیم اما ترکش های تصمیم های اشتباه را الان داریم می بینیم. امیدوارم شرایط طوری شود که بتوانیم از سهمیه های مان دفاع کنیم.

 

فدراسیون ایران قصد اعتراض دارد.

ما اعتراض کنیم شاید یک چیزی هم از ما کم کنند. الان جلود که آنقدر تحقیرش کردند شده دبیر فدراسیون جهانی. فکر می کنید کاری برای ما انجام می دهند؟ از طرفی در بحث جهانی بعید است طرف یک کشور را بگیرند.ما باید پیش از تصمیم گیری کرسی می داشتیم نه اینکه روی تصمیم گرفته شده اعتراض کنیم.