b_Newsموتور نابودگر روشن شد، سونامی آرام است!

مرتضی کریمی: فرزان باید مثل یک بازیکن مبتدی از صفر شروع کند

تاریخ: 1397/02/03
زمان: 13: 47
نوع: گفتگو
بیست و نهمین دوره جام فجر تکواندو در حالی به میزبانی استان البرز برگزار شد که مثل اغلب اوقات شاهد سطح بالایی از کیفیت در این رقابت ها نبودیم.

بیست و نهمین دوره جام فجر تکواندو در حالی به میزبانی استان البرز برگزار شد که مثل اغلب اوقات شاهد سطح بالایی از کیفیت در این رقابت ها نبودیم. جام فجر در حالی با 161 تکواندوکار از کشورهای عراق (۴ تیم)، ایران (۳ تیم)، افغانستان (۳ تیم)، لبنان (۲ تیم)، ارمنستان، پاکستان، تاجیکستان، روسیه، سوریه، قزاقستان، عمان و هند پایان یافت که سه سکوی نخست به نمایندگان کشورمان رسید.

نکته حائز اهمیت در این میان جایگاه سه تکواندوکار ایران در المپیک ریو در این مسابقات است. از بین سه تکواندوکار المپیکی ایران تنها مهدی خدابخشی بود که توانست عنوان نخست را به دست بیاورد و فرزان عاشورزده و سجاد مردانی به سکویی بهتر از سومی دست پیدا نکردند.موضوعی که با سطح کیفی این مسابقات قابل توجیه نیست و انتظار می رفت این دو نیز مثل آب خوردن طلا را به گردن بیندازند.

مرتضی کریمی سرمربی سابق تیم ملی تکواندو درباره این نتایج به «گل» گفت:«خوشبختانه تکواندوی ما پتانسیل بالایی دارد.تکواندو مثل دوومیدانی است و اگر یک لحظه متوقف شوی عقب میافتی. این نیست بگوییم گروهی ورزشکار اسم و رسم دار داریم و این نام همیشه برای آنها می ماند. نگه داشتن اسم و رسم از به دست آوردن آن خیلی سخت تر است. زمانی که ما در تیم بودیم افرادی مثل ساعی و کرمی همیشه سعی می کردند خودشان را در آمادگی نگه دارند و در باد اسم شان نخوابند. ما جوان های خوبی داریم اما هرکدام کوچک ترین خللی در تمرینات شان به وجود بیاید یا مغرور شوند حتما در مسابقاتش شکست می خورد.»

او در پاسخ به این سوال که آیا محفوظ بودن جایگاه برخی از ملی پوشان به تیم ملی آسیب می زند یا خیر عنوان داشت:«اگر قرار باشد یک قهرمان المپیک همیشه قهرمان باشد پس بقیه باید چه کار کنند؟ کسی که بخواهد همیشه قهرمان باشد باید مدام تمرین سنگین داشته باشد وگرنه مثل همین المپیک گذشته اگر در باد اسم ها بخوابیم و خودمان را بزرگ ببینیم، همان نتایج تکرار می شود. همانطور که ایران قهرمان جهان بود اما در باد قهرمانی خوابیدیم و به بن بست رسیدیم و حالا دوباره در تکاپوی بازگشت به قهرمانی است. خوشبختانه نوجوان های ما فعل خواستن را خوب صرف کردند اما اگر این تیم را به حال خودش رها کنیم بار دیگر به مشکل می خوریم.»

کریمی درخصوص روند فرزان از المپیک تا الان گفت:«فرزان ابتدا باید با خودش کنار بیاید و حواشی که برای خودش ایجاد کرد را کنار بگذارد و به برخی مسایل توجه نکند. من او را در نوجوانان خیلی قبول داشتم و دوست داشتم در بزرگسالان بازی کند اما نشد. فرزان آن زمان به عنوان بازیکن شناخته شده بود نه قهرمان بنابراین سعی و تلاش خوبی داشت. الان هم باید به همان دوران برگردد و سعی کند مثل یک بازیکن مبتدی از صفر شروع کند. قطعا با توانایی و هوشی که دارد با کمک مربی به جایگاهش برمی گردد.»

او در پایان راهکارش برای پرتعداد شدن تکواندوکاران در رنکینگ را در میان گذاشت:«بهترین روش این است بازیکنانی که رنکینگ دارند و باید به مسابقات اعزام شوند را اعزام کنیم و در مسابقات آسیایی و جهانی کسانی را بفرستیم که بتوانند امتیاز جمع کنند و وارد رنکینگ شوند.»

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.