b_Newsفدراسیون حامی اصلی دوپینگ است !/فلاکس و دارو یخچالی همیشه وجود دارد

ادعای جنجالی علیرضا حقی: در اردوی تیم ملی خیلی واضح دوپینگ می‌کنند

b_News تست مثبت سوگلی ها اعلام نمی شود
تاریخ: 1395/11/24
زمان: 08: 00
نوع: گفتگو
در چند وقت اخیر خبر مثبت شدن تست دوپینگ رکابزنان زیاد شنیده شد. دیروز اتحادیه جهانی دوچرخه‌سواری اعلام کرد تست دوپینگ رحیم امامی در مسابقات جاجلای مالزی که به عنوان نخست رسیده بود، مثبت شده و...

نگار رشیدی

 

در چند وقت اخیر خبر مثبت شدن تست دوپینگ رکابزنان زیاد شنیده شد. دیروز اتحادیه جهانی دوچرخه‌سواری اعلام کرد تست دوپینگ رحیم امامی در مسابقات جاجلای مالزی که به عنوان نخست رسیده بود، مثبت شده و با محرومیت روبه‌رو خواهد بود.

پیش از او اما خبری هم درباره دوپینگ علیرضا حقی منتشر شد. رکابزنی که چند ماهی می‌شود از دنیای قهرمانی خداحافظی کرده و حتی شنیده شد دلیل رفتنش از دوچرخه‌سواری مثبت شدن تست دوپینگ او است. موضوعی که حقی در گفت و گو با گل آن را رد و اعلام کرد فدراسیون حامی اصلی دوپینگ در ایران است. او همچنین از دلیل اصلی خداحافظی‌اش هم پرده برداشت که در ادامه می‌خوانید.

روزهای دور از دوچرخه‌سواری چطور است؟

خیلی خوب است. اگر می‌دانستم در این حد خوب است زودتر خداحافظی می‌کردم.

مثل اینکه دل پری دارید؟

چرا نداشته باشم. متاسفانه دوچرخه‌سواری پر از فرق و تبعیض است. برای اینکه تست دوپینگ‌ات اعلام نشود یا باید همشهری باشی، یا پارتی داشته باشی یا دستمال به دست باشی. دوپینگ خیلی‌ها مثبت شده که صدایش را در نمی‌آورند.

به نظر می‌رسد دوپینگ از اصلی‌ترین مشکلات دوچرخه‌سواری است.

اصلی‌ترین مشکل اول مصطفی چایچی است بعد دوپینگ. چرا در دوره‌های قبل انقدر تست دوپینگ مثبت نداشتیم؟ دلیل آن هم این است که چایچی دو،سه نفر را انحصاری در تیم می‌گذارد و از نفرات ضعیف تست نمی‌گیرند. چرا فقط نفر اول باید تست بدهد؟ متاسفانه تمام این اتفاقات با برنامه‌ریزی می‌افتد. در همین اردوی عسلویه چند نفر از کسانی که نمی‌خواستند خط بخورند خیلی راحت دوپینگ می‌کردند. مگر به خود من بارها نگفتند؟ خود فدراسیون حامی این موضوع است. اگر در تست من داروی ممنوعه درآمده از مکمل است. من به خاطر مکمل به این روز افتادم. این موضوع برای UCI هم ثابت شده که هیچ جریمه نقدی به من تعلق نگرفت.

به این واضحی؟

بله، قبل از مسابقات ‍ژاپن اعلام کردند هیچ چیزی مصرف نکنید چون رییس فدراسیون ژاپن در کنگره‌ای که در آمریکا با حضور خالقی برگزار شده بود، اعلام کرده بود تست می‌گیریم و ثابت می‌کنیم که ایرانی‌ها از ماده ممنوعه استفاده می‌کنند. من نه با خالقی مشکل دارم و نه قمری. باعث و بانی تمام مشکلات چایچی است که یا به یکسری از ورزشکاران باج می‌دهد و یا می‌خواهد با کنار گذاشتن ما قدیمی‌ها نفرات خودش را بیاورد که موفق هم شده است. نمونه‌اش هم مدال‌های پارسال و امسال پسرش که نمی‌دانم با سنگینی مدال‌هایش چطور می‌خواهد سرش را در فرودگاه پایین بیاورد. متاسفانه زمانی که ما پا می‌زدیم به فکر ورزش بودیم، نه جمع کردن سند و مدرک. در مسابقه هم همه یک فلاکس بغل دوچرخه‌های‌شان داشتند و داروهای یخچالی را با خود می‌آوردند.

پس چرا فقط تست شما اعلام شده؟

این اتفاق تنها از سر لجبازی و به خاطر اعتراضاتی که بیان می‌کردم افتاد. تست سوگلی‌ها را هیچ وقت اعلام نکردند. در سال اسم خیلی‌ها درمی‌آید. به من هم گفتند مثل فرهاد مجیدی اعلام بازنشستگی کن، اسمت را نمی‌گوییم. من هم نامه نوشتم چون در شهری که زندگی می‌کنم همه من را می‌شناسند و این موضوع برایم خیلی سنگین بود. اما وقتی خسرو قمری دوباره آمد، اسم من را اعلام کردند. چرا؟ چون دکتر نوروزی همشهری خسرو قمری است. اما نمی‌دانم چرا دکتر نوروزی تست دوپینگ ورزشکاری که همشهری خودش است را اعلام نمی‌کند. شترسواری که دولا دولا نمی‌شود. هرکس که بگوید من دوپینگ نکرده‌ام دروغ می‌گوید. مسبب تمام آنها مدیر تیم‌های ملی است.

اما تست شما در ایران نبوده؟

UCI که بیکار نیست از ما تست بگیرد. فدراسیون نامه زده که ورزشکار ما دوپینگ می‌کند و ما نمی‌توانیم ثابت کنیم. یک تست جدید هم به اسم IRMS آمده که با قرار دادن اطلاعات مدت طولانی کنار هم به نتیجه می‌رسند. در کمتر از یک سال UCI اسم چهار نفر را علنا اعلام کرده و قانونا فدراسیون ما باید تعلیق باشد. با این تعداد دوپینگی هم قطعا از رکابزنان دیگر هم تست می‌گیرند و با وضعیت آلوده دوچرخه‌سواری ایران حتما دوچرخه‌سواری ما تعطیل می‌شود. 

پس درست بود که دلیل خداحافظی‌تان تست دوپینگ بود؟

اصلا چنین موضوعی نیست. موضوع تست من یکی‌،دو ماه بعد از خداحافظی‌ام بود. آن هم سر درگیری با خسرو قمری بود. او در المپیک به بچه‌ها گفته بود اگر من بمانم نمی‌گذارم علیرضا حقی دیگر ورزش کند. من هم به همین خاطر عطای دوچرخه‌سواری را به لقایش بخشیدم. اما بعد از اینکه واقعیت‌ را گفتم این کارها را کردند. اگر سر به سرم نمی‌گذاشتند باز هم ورزش می‌کردم. اما در چین هایلک خیلی اذیت شدیم.

یک بار هم در پستی در اینستاگرام به چایچی انتقاد کرده بودید؟

بله، او در المپیکی که آماتور بوده به خط پایان نرسیده، پس چطور حق دارد که الان مدیر تیم‌های ملی باشد. مربیان تیم‌های ملی قزاقستان و کره همه از رقیبان و همدوره‌های من بودند اما سیستم ما این است که وقتی کسی کنار می‌رود به تاریخ می‌پیوندد و وقتی خرفت شد می‌گویند حالا بیا و کار کن. آیا حق امثال من و حسین عسگری نیست که الان در تیم ملی مربی باشیم؟ خدا را شکر تمام شاگردانی هم که تا به حال داشتم، مدال‌آور بودند. مشکل ما این است که بلد نیستیم بگوییم بله قربان! ما هروقت مدال گرفتیم خودمان انتخاب شدیم. ما چون خیلی چیزها را می‌فهمیم و می‌دانیم بیرون هستیم.

نتایج امسال بچه‌ها را چطور می‌بینید؟

گرفتن سه مدال واقعا فاجعه است. دو تا از مدال‌ها را که دانشور گرفت و واقعا ابوحیدری در سرعت دارد زحمت می‌کشد. جمشیدیان هم که مدال گرفت مربی‌اش حسین ناطقی است. در المپیک در ماده اومنیوم ایلیا زمین خورد اما قهرمان شد. آن وقت در قهرمانی آسیا برای پسر چایچی گفتند چون زمین خورد از 14 نفر چهاردهم شد. من و خسرو قمری هم‌تیمی بودیم و با هم رکاب زدیم. او را چایچی خراب کرد. ما خیلی از مدال‌ها را به خاطر بی‌درایتی چایچی از دست دادیم. مثل اتفاقی که در هند افتاد. زمانی که به جای هتل در سفارت ماندیم و مشکلات زیادی مثل ترخیص بارها و رفت و آمد به پیست داشتیم. آن هم در حالی که گفته بودند هند ویزا نداده و اعزام نمی‌شویم. اما یک روز قبل از اعزام در شرایطی که چند روز تمرین نداشتیم زنگ زدند که برای سفر آماده شوید.

قضیه کمیته انضباطی چیست؟

بعد از اعتراضاتی که داشتم، یک روز صبح زنگ زدند و گفتند ساعت یک برای حضور در کمیته انضباطی به فدراسیون بیا. من هم گفتم بیکار نیستم که هر زمان اراده کردید بیایم. آن روز خودشان جلسه تشکیل دادند و حتی جریمه نقدی پنج میلیونی هم برایم تعیین کردند اما جالب است که به من اعلام نکردند. از آن جالب‌تر این است که وقتی سال گذشته مدال قهرمانی آسیایم را به محمود وفایی تقدیم کردند، زنگ زدند گفتند چرا مدالت را به این کلاهبردار دادی؟ من هم چون می‌دانستم این مدال را چایچی می‌خواهد به نام خودش بزند، این کار را کردم چون این وفایی بود که زحمت کشید. 

 

 

برای جواب به ادعاهای علیرضا حقی با رییس و مدیر تیم های ملی تماس گرفتیم که پاسخ ندادند.ميثم مطيعي
يکشنبه 24 بهمن 1395  -   زمان : 03:57:51
تا چايچي توي اين فدراسيون باشه بهتر از اين نميشه،البته شما ميتونيد خيلي واضح نتايجي رو كه پسرش توي اين سالها كه پدرت اومده و انتخاب شده ببينيد،نفر آخر مسابقات شده و... بعد هم خانمها توي مسابقات كه ته جدول و بستند و ما از بين پيش از ١٠٠ مدال آسيايي پيست با گرفتن ٥مدال خوشحال هستيم واقعا جاي تاسف داره به اين ميگن بزرگنمايي كار نكرده ١٠-١٥ سال پيش ١٥تا مدال كسب ميشد اينقدر خوشحال نبوديم،اون موقع پيست چوبي و سرپوشيده نداشتيم،ولي بهانه نمي آورديم و با قدرت ركاب ميزديم،دوپينگ هم مثل الان همه گير نبود و ورزشكاران تيم ملي خودشون بودند
سارا
يکشنبه 24 بهمن 1395  -   زمان : 07:23:17
واقعا دوچرخه سواري هر سال بدتر از پارسال.سالهاي قبل مدالهارو در مسابقات پارو ميكردن مياوردن،الان از اون همه رشته كه در پيست برگزار ميشه سهم ما اين شد.... با اين مدير تيم ملي و رييس فدراسيون سال ديگه دوچرخه سواري تعطيل،تضميني
حاجی قاسم
دوشنبه 25 بهمن 1395  -   زمان : 14:46:03
سلام ماهم داریم ازنزدیک قضایارامیبینیم خیلی به حق بجهاظلم میشه اقای قمری خودتاازاتشی که چایچی واطرافیاتش هیزم ان رادراین دنیابرای خودبپاکردن خودت رادورکن.حق رابه حق داربرسان واقعآکسی که سالم تمرین میکنه 6صبح ازخونه میزنه بیرون وبرگشت قفل درخونش راننیتونه بازکنه وبااب جوش دشتاش راگرم میکنه حقش ضایع بشودپل صرات خاطی راپرت میکندپایین،حداقل شمانباش،برادرعزیزبادوپین ورزش کردن جای شمارامحکم میکندولی دراخرسرطان نصیب دوپین کنندها میشودنگذارید!!!!خوب من پیک نیک که نیست که پسرفلان اقاهمیشه باهاشه!!!!قهوچی !چایچیه!چیه !!!!!قضایای فلاکس ............همهچی رامربیهای همراه بااون اقاخوب میدونند!میبینندهزینه شم میدن !!!!!ولی نمیخواهندببینن
سلمان طریقتی
دوشنبه 25 بهمن 1395  -   زمان : 14:57:10
فقط فریادازبی عدالتی!!!!!بسیارحق وناحق میشه چایچی داره دوچرخه سواری رانابودمیکنه!!!!!دوپینیها میتازند!!!!!مربیهادست دارندباهماهنگی چایچی!!!!قمری بیخبر!!!!!لعنت بربی عدالتی....خبرنگارهاافرادی که حقشان خورده شده راپیداکنندومصاحبه کنندتادست خاطیان روشوددرمملکت جمهوری اسلامی بایدحق به حقداربرسه.اهای حراست بازرسین کجایید!!!؟سالم ورزش کنیم یاتن دهیم به خواستهای اقایان!!!؟
ابوالخیرعبدالفتاح
دوشنبه 25 بهمن 1395  -   زمان : 15:06:53
باسلام بداددوچرخه سوارهابرسید اونای که سالم هستندجای ندارند!!!خودشان هزینه دوپین رامیدهند!!!!متاسفم سالم ترین ورزش راخراب کردن!!!!این کاربامخدرفرقی ندارد!!!؟دانسته انجام میشه!!!وجدانتان کجارفته؟؟چی چی نسکافه چی درجریان امورخلاف!!!!!!!!!!'قنداق پسرشم باهاشه!!!
روزبهانی
دوشنبه 25 بهمن 1395  -   زمان : 15:12:58
سلام حضورفلاکس واقعیست!!!!!!!!برادردرست است ودرست!!!!!!!!!!!اینطوری مدال میارند
طهیرالاسلامی
دوشنبه 25 بهمن 1395  -   زمان : 15:19:20
باسلام ودعای خیرحرفای حقی صحیح است صحیح است!!!!متاسفیم!!!کمک کنیداین فسادراریشه کت کنیدفقط جامعه خبرنگاران میتواننداین اتش زیزخاکستررانمایان کننددوچرخه سواری فردوسی پورمیخواهد


توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.