b_Newsبعد از 15 سال هنوز نمی توانیم مسابقه برگزار کنیم!/ پاداش 250 هزار تومانی توهین به شأن ورزشکار است

میلاد وزیری: تیروکمان نفس های آخرش را می کشد!

b_News پول گرفتن از ورزشکار برای اردو و مسابقه صورت خوشی ندارد/ دخترم از 10 روزگی ژست تیروکمان گرفت!
تاریخ: 1397/02/08
زمان: 13: 47
نوع: گفتگو
مسابقات انتخابی تیم ملی تیراندازی با کمان و رنکینگ کشوری در حالی به میزبانی بیرجند برگزار شد که باز هم فدراسیون در برگزاری مسابقه نمره قبولی نگرفت.

نگار رشیدی/ مسابقات انتخابی تیم ملی تیراندازی با کمان و رنکینگ کشوری در حالی به میزبانی بیرجند برگزار شد که باز هم فدراسیون در برگزاری مسابقه نمره قبولی نگرفت. در این مدت که پشت هر مسابقه و اعزامی از سوی فدراسیون سر و صدایی به پا می شود، انتظار می رفت در آستانه انتخابات فدراسیون حداقل شاهد برگزاری رقابت بی حرف و حدیثی باشیم.

میلاد وزیری تیرانداز ایران که در این مسابقات روی سکوی نخست ریکرو ایستاد، در گفت و گویی که با «گل» داشت به برخی از ایرادات انتخابی اشاره کرد. ایراداتی که مهم ترین آن بی نظمی و بی برنامگی بود.

 

صحبت را از مسابقات انتخابی آغاز کنیم. میدانی که برنده اش شما بودید.

مسابقات خوب بود. بیشتر بچه های قدیمی بودند و کمانداران جدید هم با هدف رسیدن به بازی های آسیایی با قدرت آمده بودند که انتخاب شوند. سطح رقابت ها خوب بود اما یکسری اعتراض داشتند که چرا نفرات تیم ملی به انتخابی نیامده بودند. البته ایرادهایی هم وجود داشت که مساله تازه ای نبود.

 

چه ایراداتی؟

این مسابقات هم مثل قبل پر از بی نظمی و بی برنامگی بود در حالی که می شد خیلی خوب برگزار شود. بهتر بود روز اول مسابقات مقدماتی برگزار می شد و روز دوم هم فینال. اما بعد از 15 سال برگزاری مسابقه هنوز ایراد داریم و هنوز از تایمر استفاده نمی شود. تایمر یکی از ابتدایی ترین تجهیزاتی است که باید باشد اما هنوز با سوت و کورنومتر مسابقه می دهیم. فدراسیون فعلی پنج،شش سال است که دارد کار می کند و هنوز تایمر ندارد. از طرف دیگر به خاطر پخش مستقیم برنامه کمانداران را به هم ریختند. تنها چیزی که اهمیت داشت این بود که مسابقات فینال به پخش زنده برسد به همین دلیل همه رقابت ها را تند تند برگزار کردند و نگذاشتند بچه ها به روال خودشان به اوج برسند.

 

گویا پاداش ها هم طوری بوده که پرداخت نمی شد بهتر بود...

بله همینطور است. ما ورزشکاری داشتیم که از آذربایجان شرقی با اتوبوس آمده بود و با هزینه اسکانش حدود 700 هزار تومان خرج کرده بود اما پاداش نفر اول مسابقات 250 هزار تومان بود! این توهین به جایگاه ورزشکار است. اما از طرف دیگر بیرجند واقعا سنگ تمام گذاشت و هتل و زمین بسیار خوبی را به ورزشکاران داده بود.

 

البته همین که فدراسیون پولی نگرفت اتفاق مثبتی است.

واقعا همینطور است. یکی از دلایلی که من در ادوهای تیم ملی شرکت نمی کنم همین است. این درست نیست که برای اعزام به مسابقه و شرکت در اردو از ورزشکار پول بگیرند. در اردوی اهواز هم هزینه ایاب و ذهاب با خود بچه ها بود. این رفتارها در شأن ورزشکار نیست. ورزشکار نوک پیکان فدراسیون است و این کارها صورت خوشی ندارد.

 

به غیبت اعضای تیم ملی در انتخابی اشاره کردید. با نبود آنها ترکیب نهایی چطور مشخص می شود؟

تا جایی که می دانم فدراسیون اعلام کرده نفراتی که در انتخابی برنده شدند با نفرات تیم ملی دوباره انتخابی می دهند. این تصمیم ایرادی ندارد اما زمانی که از شش ماه پیش فدراسیون آن را اعلام کرده باشد و ورزشکاران روند را بدانند.من شخصا برنامه ای برای حضور در تیم ملی ندارم و سنگ خودم را به سینه نمی زنم اما باید انتخابی به بهترین نحو برگزار شود و شأن ورزشکار حفظ شود.

 

واقعا به حضور در تیم ملی فکر نمی کنید؟

نه اینکه فکر نکنم اما باید شرایط فراهم باشد. همانطور که گفتم حفظ شأن ورزشکار از هر چیزی بیشتر اهمیت دارد. مثلا اینکه من در بهترین جایگاه اما شأنم حفظ نشود ارزشی ندارد.

 

دوست ندارید در بازی های آسیایی نماینده ایران باشید؟

البته که دوست دارم در این مسابقات شرکت کنم اما من بعد از 20 سال آرزوی سفر و حضور در بازی های آسیایی ندارم. من هم بازی های آسیایی را دیده ام و هم مسابقات جهانی و المپیک. تنها هدفم نتیجه گرفتن با تیم ایران است اما با این شرایط که ببینم نتیجه گرفتن سخت است این کار را نمی کنم. این صحبت ها هم صرفا جهت انتقاد نیست. هرچند معنی انتقاد هم ایستادن مقابل فدراسیون نیست. من به عنوان یک پیشکسوت این حرف ها را می زنم. فرصت ها می گذرد همانطور که المپیک ریو گذشت و سهمیه نگرفتیم، همانطور که در دوره قبل بازی های آسیایی ریکرو اعزام نشد و هزار مسابقه دیگر که از دست رفت. با اینکه زمان کم است اما دیگر جاکارتا را از دست ندهیم.

 

زمان زیادی تا بازی های آسیایی نمانده. فکر می کنید با این روند کار تیروکمان در جاکارتا چه می شود؟

در مورد بازی ها باید بگویم اردوهایی که در حال حاضر برگزار می شود از این شهرستان به شهرستان دیگر می رود. باید دید هدف از برگزاری اردو چیست؟ شرایط جوای ملاک است، قرار است شبیه سازی شود یا ... الان در تهران هوا خوب است، سایت و زمین چمن بسیار خوبی هم دارد اما چند سال است که بدون استفاده افتاده. یک بار در اوج گرد و غبار اهواز آنجا اردو زدند بعد رفتند شمال و الان هم در جلفا اردو زده اند! با کمی تمرکز می توان به نتیجه گیری در جاکارتا امیدوار بود. یا از سوی دیگر می بینی هیات تهران، هیات استان ها و فدراسیون مسابقه می گذارند و ورزشکار نمی داند باید در کدام شرکت کند. این مسایل کیفت رکورد را پایین می آورد و ورزشکار بی انگیزه می شود. قبلا در مسابقات هر ورزشکاری با اسم استان خودش شرکت می کرد و هیات حداقل هزینه سفرش را می داد اما الان شاید هیات ها خبر نداشته باشند ورزشکاران شان کجا مسابقه می دهند.

 

انتخابات فدراسیون هم که به زودی برگزار می شود.

بله. امیدوارم کسی رییس شود که در تیروکمان تحول ایجاد کند. حال تیروکمان خوب نیست و دارد نفس های آخرش را می کشد. فردی باید رییس شود که با این ورزش آشنا باشد و بتواند سرمایه به فدراسیون بیاورد. الان فدراسیون 12،13 میلیارد بدهی دارد. اگر کسی این توانایی را در خودش نمی بیند اما به انتخابات می آید مطمئن باشید هم به ورزش کشور و هم تیروکمان خیانت می کند چون پول بیت المال در میان است.

 

راستی دخترتان روشنا چطور است؟ باید منتظر یک قهرمان تیروکمان باشیم؟

(خنده) بله دیگر. روشنا از 10 روزگی ژست تیراندازی با کمان گرفته است.