b_Newsخادم نباشد، اسپانسرها سمت کشتی نمی آیند/ اگر شرایطم مناسب باشد، سال آینده برای المپیک برمی گردم

قاسم رضایی: خود لالوویچ هم ازخادم مشاوره می گیرد!

تاریخ: 1397/02/09
زمان: 13: 09
نوع: گفتگو
قاسم رضایی که رسما خداحافظی اش را از تیم ملی اعلام نکرده، قصد دارد در صورت آمادگی در انتخابی المپیک حضور پیدا کند.

حامد جیرودی/ قاسم رضایی که با کسب مدال طلای المپیک 2012 لندن و برنز المپیک 2016 ریو، تنها فرنگی کار دو مداله تاریخ کشتی فرنگی ایران در المپیک به شمار می رود، با این که بعد از المپیک هنوز به صورت رسمی در هیچ یک از مسابقات کشتی حاضر نشده اما خداحافظی خود را به صورت رسمی اعلام نکرده است. او این روزها به عنوان رییس کمیسیون ورزشکاران فدراسیون کشتی فعالیت می کند و به صورت غیر رسمی هم در آمل به آموزش کشتی گیران جوان و نوجوان مشغول است. اما برای بررسی آخرین وضعیت او به سراغش رفتیم و رضایی هم در گفت و گویی که با «گل» داشت، از احتمال بازگشت خود به کشتی در سال آینده و مسابقات انتخابی المپیک 2020 توکیو خبر داد.

 

درباره جلسه اخیر کمیسیون ورزشکاران فدراسیون کشتی صحبت می کنی؟

ما در این جلسه درباره تغذیه ورزشکاران و مسایل روانشناسی آنها صحبت کردیم و می خواهیم که این دو موضوع را به صورت جدی پیگیری کنیم. آقای دکتر امیر ساسان در این سال ها در کشتی فعالیت زیادی داشته و خیلی زحمت کشیده است اما ما انتظارات بیشتری داریم. در بحث روانشناسی هم وقتی مربیان و کشتی گیران در مسابقات استرس دارند، حضور یک روانشناس با تجربه خیلی می تواند کمک کند و باعث ایجاد آرامش می شود و در کل امیدواریم با این جلسات، کم و کاستی هایی که وجود دارد را برطرف کنیم.

 

پس می خواهید کشتی را که سال ها سنتی اداره می شده، به صورت علمی تر اداره کنید.

بله به هر حال علم ورزش یکی از مسایلی است که در تمام دنیا به خوبی دنبال می شود و ما هم باید آن را انجام دهیم.

 

رسول خادم هم در جلسه تان بود؟

بله آقای خادم هم در جلسه بودند و ما در خدمت شان بودیم.

 

خیلی ها از بازگشت خادم به فدراسیون ابراز خوشحالی می کنند. خودت چه نظری در این رابطه داری؟

ما اخیرا از مجموعه هفت طبقه کشتی که با کمک بانک پاسارگاد در مجموعه ورزشی آزادی و کنار دریاچه در حال احداث است، بازدید کردیم. متاسفانه ساخت این مجموعه کمتر مورد توجه رسانه ها قرار گرفته و بازتاب زیادی نداشته است. اگر این مجموعه کامل شود، کشتی گیران جای بسیار خوبی را خواهند داشت و ما دیگر فقط خانه کشتی که امکانات کمی مثل سرویس ها و سالن تمرین دارد را نداریم. این مجموعه یک ساختمان هفت طبقه با متراژ بالاست که با کمک آقای خادم ساخته می شود. در واقع من با صحبت درباره این مجموعه می خواهم بگویم که اگر خادم نباشد، اسپانسرها سمت کشتی نمی آیند. به غیر از این خادم در همه استان ها نیز کشتی را فعال کرده و ما در همه جا مسابقات نوجوانان و جوانان داریم و حتی لیگ دسته یک کشتی هم برگزار می شود. این ها همه کارهای زیربنایی است که خادم انجام داده و امیدوارم در آینده به خصوص در المپیک 2020 توکیو ثمر بدهد.

 

با بازگشت خادم، میزبانی مسابقات جام جهانی کشتی فرنگی هم به ایران برگردانده شد.

بله همین طور است. ببینید به نظر من آقای خادم تئوریسین کشتی ایران است. او همان طور که کشتی گیر بزرگی بود، در مدیریت هم فرد توانمندی است. خود نناد لالوویچ که رییس اتحادیه جهانی است، برای تبیین سیاست های کشتی و برنامه های خود از خادم مشاوره می گیرد. همین طرح مسابقات لیگ جهانی کشتی توسط آقای خادم داده شد. او واقعا آبروی کشتی ایران است و باید بیشتر از این از خادم حمایت شود.

 

خود خادم که در مصاحبه هایش می گوید نگرانی هایش هنوز برطرف نشده است.

نگرانی در کشتی که همیشه بوده. از زمان آقای طالقانی و مرحوم خطیب گرفته تا همین الان. رسول خادم حالا هم از اعتبار خودش به نفع کشتی ایران خرج می کند. در حالی که خیلی از آقایان به او کمکی نکرده اند اما امیدوارم وزارتخانه و مسوولان ورزش به کشتی کمک کنند. کشتی رشته ای است که قهرمانی اش باعث ایجاد شور و هیجان می شود و پرچم کشور به اهتزاز در می آید و مردم هم با افتخارآفرینان آن خاطرات زیادی دارند.

 

درباره شرایط تیم ملی کشتی فرنگی چه نظری داری؟

تیم ملی کشتی فرنگی بعد از المپیک ریو دچار تغییرات زیادی شده و تعداد زیادی از بچه ها رفتند و در واقع تنها از آن تیم سعید عبدولی باقی مانده که با تلاش و پشتکار مثال زدنی به کارش ادامه می دهد. حالا هم آقای علی اشکانی تیم جوانی در اختیار دارد که امیدوارم تیم خوبی را برای مسابقات جهانی و المپیک آینده آماده کند.

 

بازی های آسیایی 2018 جاکارتا چطور؟

برای بازی های آسیایی هم ما نفرات بسیار خوبی را در اختیار داریم و به نظرم ما شانس این را داریم که حداقل سه مدال طلا در این رقابت ها به دست بیاوریم و به موفقیت برسیم.

 

در این چند وقت، موضوع بازگشت احتمالی تو یا خداحافظی ات دوباره مطرح شده بود. خودت درباره آخرین وضعیتت توضیح می دهی؟

من دوست داشتم در مرحله نهایی انتخابی تیم ملی شرکت کنم اما وزنم برای شرکت در 130 کیلوگرم کم بود و از طرف دیگر وزنم برای شرکت در 97 کیلوگرم هم زیاد بود. برای همین شرایط لازم را نداشتم اما می خواهم اگر شرایط جسمانی ام مناسب شد، سال آینده برای مسابقات انتخابی المپیک برگردم و کشتی بگیرم.

 

پس بحث خداحافظی ات از کشتی هنوز منتفی است؟

بله!

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.