b_Newsحماسه سازی به وقت هالمستاد

افشین نوروزی: هیچ کس فکرش را نمی کرد به اینجا برسیم!

تاریخ: 1397/02/17
زمان: 10: 52
نوع: گفتگو
تازه ترین تاریخ سازی در ورزش را تیم ملی پینگ پنگ به نام خود زده که نایب قهرمانی در دسته دوم مسابقات جهانی و صعود به دسته اول رقابت های تنیس روی میز دنیاست.

نگار رشیدی/ تازه ترین تاریخ سازی در ورزش را تیم ملی پینگ پنگ به نام خود زده که نایب قهرمانی در دسته دوم مسابقات جهانی و صعود به دسته اول رقابت های تنیس روی میز دنیاست.

تیم ملی ایران در حالی بدون ادعا و شعار فعل خواستن را صرف کرد که از حالا می توان امیدوار بود این ورزش از بخش حمایتی خارج شود و به لیست مدال آوران اضافه شود. هرچند صعود ایران به دسته اول جهان کار را برای پینگ پنگ بازان ایران سخت تر می کند. حضور ایران در دسته یک قطعی شده اما برای ماندن در این گروه ایران باید هم در انتخابی قاره شرکت کند و هم در رنکینگ باشد.

 

پنجاهمین دوره خوش یمن

نخستین دوره مسابقات جهانی پینگ پنگ در سال 1926 برگزار شد و رفته رفته با زیاد شدن تعداد کشورهای شرکت کننده در این رقابت ها، مسابقات شکل و نظم جدیدی به خود گرفت. به طوری که ابتدا مسابقات تیمی را در سال هاي زوج برگزار کردند و مسابقات انفرادی، دوبل و میکس دوبل را در سال های فرد. سپس کشورها دسته بندی شدند و در همین مسابقات سوئد هم دسته بندی ها به سه گروه 24 تیمی (72 تیم) ختم و گروه چهارم حذف شد و احتمالا تا سال 2022 این دسته ها با هدف ارتقای سطح کیفی مسابقات محدودتر هم بشود.

اما در 54 دوره ای که مسابقات جهانی برگزار شده ایران در 23 دوره حضور داشته که بهترین مقام پیش از انقلاب اسلامی در سال 1963 عنوان نهم مشترک با سه کشور و پس از انقلاب اسلامی کسب رتبه 29 مشترک در سال 2014 به میزبانی توکیو بود. البته تیم ایران در حد فاصل سال های 1997 بیرمنگام تا 1991 ژاپن و 1999 هلند در این میدان شرکت نکرده است.

 

تیتر افشین نوروزی برای نایب قهرمانی:

پینگ پنگ ایران حماسه ساز شد!

افشین نوروزی بدون شک یکی از پایه های اصلی نایب قهرمانی تیم ملی پینگ پنگ است. کسی که در دوازدهمین دوره حضور خود در مسابقات جهانی توانست در کسب این عنوان شریک باشد. او در گفت و گو با «گل» در خصوص این میدان عنوان داشت:«این مسابقات بالاترین سطح پینگ پنگ جهان است که تمام رقبا با آمادگی کامل و انگیزه آمده بودند. این دوره برای ما خیلی مهم بود. من پیش از این با نسل قبلی پینگ پنگ یعنی مهران احدی و شاهین اخلاق پسند تلاش زیادی برای ارتقای جایگاه پینگ پنگ ایران داشتیم و همیشه هم این اتفاق می افتاد. ما در هر مسابقه جهانی پیشرفت داشتیم. در دوره قبلی هم از گروه بالا آمدیم اما در اولین مسابقه حذفی حذف شدیم. امسال هم با ترکیب جوانی و تجربه به میدان آمدیم. من و نوشاد و نیما تجربه المپیک را داریم و از قبل هم هدف مان این بود که این کار بزرگ را انجام دهیم.»

مهم ترین مسابقه برای نوروزی بازی با اوکراین در نیمه نهایی بود:«در اصل بازی فینال ما در چهار تا با اوکراین بود. این بازی مرز صعود یا بقای مان بود. استرس آن بازی بسیار زیاد بود چون اوکراین تیم قدرتمندی است که دوبار در همین مسابقات دانمارک را شکست داد. قبل از بازی یک جورهایی حس کرده بودم که می بریم. نه تنها ما بلکه کارشناسان هم معتقدند بازی سوم خیلی اساسی و مهم است چون هر تیمی که سه بازی را ببرد برنده است. در بازی با اوکراین با باخت نیما و برد نیما نتیجه یک_یک بود و اگر من می باختم نتیجه بازی می توانست عوض شود. اگر من می باختم نوشاد کار بسیار سختی برای برگرداندن نتیجه داشت. من با این فشار وارد بازی شدم و گیم اول و دوم را باختم اما با استفاده از تجربه ام ورق را برگرداندم و تیم را جلو انداختم. واقعا حس فوق العاده ای بود و همه خوشحال بودیم. صعود به دست یک کار بسیار سختی بود ولی ما به وظیفه مان عمل کردیم. دیگر بازی با مجارستان فرمایشی بود چون به هدفی که داشتیم، رسیدیم.»

نوروزی در ادامه گفت اگر خبرنگار بود، چه تیتر هایی برای اتفاق تاریخی پینگ پنگ انتخاب می کرده:«خیلی کار سختی است اما اگر من بودم تیتری انتخاب می کردم که موفقیت تیم را خیلی بولد کند و حماسی باشد. چون واقعا قدرت های بزرگی در مسابقه بودند که رنکینگ های خیلی خوبی داشتند. شاید هیچ کس فکرش را نمی کرد ایران در بین این قدرت ها به این جا برسد ولی ما با همدلی این اتفاق را رقم زدیم. شاید من بودم تیتر می زدم «پینگ ایران حماسه ساز شد» یا «فرزندان ایران در سوئد حماسه آفریدند». آقای قارداشی هم اینجا هستند و به تیتر سایت فدراسیون جهانی اشاره می کنند که تیتر «محقق شدن رویاهای پینگ پنگ ایران» را انتخاب کرده بود.»

 

رحمت عالمیان:

بچه ها از پارکینگ به مسابقه رفتند!

رحمت عالمیان پدر برادران عالمیان از اینکه نتیجه تاریخی تیم ملی با حضور پسرانش رقم خورد شادمان است. او در حالی که در راه تهران بود تا به استقبال دو فرزندش برود، به «گل» گفت:«این مسابقات بسیار مهم بود و بالاخره تیم ایران طلسم را شکست و خودش را به سطح اول جهان رساند. همه اهالی پینگ پنگ از این اتفاق خوشحالند. ما 45 سال در عرصه ورزش بودیم و مزد زحمات 45 ساله مان را گرفتیم. بچه ها پیش از این قدرت های بزرگ را برده اند. آنها الان به خودباوری رسیده اند و اعتماد به نفس گرفته اند و به جرات می توانم بگویم اگر امکانات در اختیارشان باشد و در لیگ اروپا بازی کنند حتی می توانند چین را شکست بدهند. از طرفی خواهشم از فدراسیون این است که بچه ها را به پروتورها اعزام کنند تا رنکینگ شان را از دست ندهند. آنها اگر اردوی خوب اروپایی و امکانات داشته باشند به موفقیت های بیشتری می رسند.»

عالمیان پسرانش را از پارکینگی که محل تمرین شان است راهی جهانی کرده:«بچه ها هنوز هم در پارکینگ تمرین می کنند و از همین جا به مسابقه رفتند. هیچ وقت به فکر ما خطور نمی کرد در چنین شرایطی بتوانند بدرخشند اما با کمک خدا الان جایگاه خیلی خوبی دارند.»

 

پیمان حسنی:

باخت به قزاقستان خیلی به موقع بود

 

پیمان حسنی کارشناس تنیس روی میز کلید موفقیت تیم ملی را برنامه ریزی می داند:«در حقیقت فدراسیون از دی 94 که روی کار آمد، هم برای صعود به دسته یک جهان برنامه ریزی داشت و هم کسب مدال در آسیا. موفقیت هایی هم در این بین شکل گرفت مثل کسب سه سهمیه المپیک مردان برای نخستین بار و گرفتن سهمیه المپیک جوانان.. بازیکنانی مثل نیما و نوشاد توانستند جهش خوبی نسبت به دوره قبل داشته باشند. دو ماه پیش هم که قرعه کشی انجام و رنکینگ ها مشخص شد برنامه ویژه ای برای موفقیت ریخته شد. من مصمم بودن، همدلی و اتحاد را حین مسابقه بچه ها می دیدم.»

او درباره قرعه ایران و باخت به قزاقستان نیز گفت:«ایران در مسابقات به قرعه خوبی خورد و بعد از گروهی به قرعه استراحت خوردیم. اوکراین رقیب خیلی سختی بود اما با این حال بچه ها این تیم را کنار زدند. در مرحله گروهی ما باخت به موقعی به قزاقستان داشتیم. چون بازی دوم بود و تلنگر و شوک خیلی خوبی به تیم وارد کرد که باعث شد که تیم جمع و جور شود. بازی آخر هم فقط برای قهرمانی بود چون خیال تیم از صعود به دسته اول راحت بود. بچه ها از ابتدا تا انتهای بازی برای قهرمانی مصم بودند و مسابقه شان در فینال هم خیلی طول کشید. در کل بچه ها دست به کار بزرگی زدند.»