b_Newsرضا یزدانی جمعه در انتخابی مسابقه نمی دهد

به پلنگ جویبار دوباره فرصت می دهند؟!

تاریخ: 1397/02/21
زمان: 10: 14
نوع: گفتگو
وضعیت بازگشت رضا یزدانی قهرمان سابق کشتی آزاد جهان به کشتی همچنان در هاله ای از ابهام قرار دارد.

حامد جیرودی/ وضعیت بازگشت رضا یزدانی قهرمان سابق کشتی آزاد جهان به کشتی همچنان در هاله ای از ابهام قرار دارد. در چند وقت اخیر اعلام شد که این کشتی گیر جویباری که به دلیل مصدومیت و عمل جراحی پس از المپیک 2016 ریو، دیگر به روی تشک نرفته بود و پس از آن هم در اسفند سال 95 پای خود را به تیغ جراحان در آلمان سپرد، بهبودی خود را پیدا کرده و آماده است تا در مرحله نهایی انتخابی تیم ملی در وزن 97 کیلوگرم به میدان برود.

اما پس از آن، دوباره اعلام شد که یزدانی در این مرحله نیز به روی تشک نخواهد رفت تا شاهد مسابقه مجتبی گلیج (مازندران)، اسماعیل نجاتیان (خراسان رضوی)، حسین رمضانیان (مازندران)، علیرضا گودرزی (سیستان و بلوچستان) و دانیال شریعتی نیا (همدان) پنج کشتی گیری باشیم که روز جمعه با یکدیگر برای مشخص شدن نفر برتر وزن 97 کیلوگرم رقابت می کنند.

در این میان مجید ترکان مدیر تیم های ملی کشتی آزاد بزرگسالان و امید، در خصوص وضعیت رضا یزدانی در مورد اخبار متفاوتی که در مورد حضور یا غیبت یزدانی در انتخابی تیم ملی شنیده می شود، چنین واکنشی داشت:«این فرصت ویژه با توجه به مسایلی که در المپیک برایش پیش آمد و سوابق قهرمانی ارزنده این قهرمان عزیز، به وی داده شد که بدون شرکت در مرحله اول، در مرحله نهایی انتخابی شرکت کند. امیدواریم رضا یزدانی بتواند با آسیب دیدگی های فراوانی که دارد و روز به روز هم به دلیل شرایط خاص وی تکرار می‌شود، در مرحله نهایی انتخابی تیم ملی شرکت کند اما در صورتی که به هر دلیل در این مسابقات شرکت نکند، امیدوارم جوانانی که در وزن ۹۷ رقابت‌های انتخابی به موفقیت می‌رسند، در بازی‌های آسیایی و مسابقات جهانی عملکرد خوبی داشته باشند و جانشین شایسته‌ای برای رضا یزدانی محسوب شوند!»

با این حال، خبرهای منتشر شده، حاکی از آن است که پلنگ جویبار در مرحله نهایی کشتی نخواهد گرفت و این بدان معناست که او احتمالا جایی در ترکیب تیم ملی در بازی‌های آسیایی 2018 جاکارتا و مسابقات جهانی مجارستان نخواهد داشت. مگر این که کمیته فنی تیم های ملی کشتی آزاد بخواهد تصمیم تازه ای بگیرد و فرصت دیگری را در اختیار او و کشتی گیران دیگری مانند کمیل قاسمی و حسن رحیمی که آنها هم به دلیل مصدومیت در این مرحله کشتی نمی گیرند، قرار دهد.

 

مربی اختصاصی رضا یزدانی:

پلنگ هم که از کسی نمی ترسد!

اما این موضوع باعث شد تا به سراغ محمود اسماعیل پور مربی اختصاصی رضا یزدانی برویم و با او در خصوص وضعیت کاپیتان سابق تیم ملی کشتی آزاد گفت و گو کنیم. اسماعیل پور که مربیگری بیشتر کشتی گیران معروف جویباری را بر عهده دارد، در خصوص شرایط یزدانی به «گل» چنین توضیح داد:«رضا در این چند وقت تمرینات خوبی را پشت سر گذاشت و به مرز آمادگی 70 درصد رسیده بود اما فوت مادربزرگش حسابی او را به هم ریخت.خصوصا این که بعد از آن حال مادرش هم بد شد و رضا هم که یک پسر بسیار احساساتی است، از لحاظ روحی در شرایط مناسبی قرار نداشت. باور نمی کنید اگر بگویم که رضا چقدر لاغر شده است.او خیلی وزن کم کرده و الان 90 کیلو شده و اگر او را ببینید نمی شناسید!»

وی ادامه داد:«حالا هم رضا مشکلی ندارد و در صورت بازگشت به آمادگی از لحاظ روحی مشکلی برای بازگشت به میادین کشتی نخواهد داشت و مشکلی از لحاظ مصدومیت هم ندارد. او پلنگ جویبار است و پلنگ هم که از کسی نمی ترسد!»

این مربی قدیمی کشتی مازندران یادآور شد:«درست است که من کشتی گیر بزرگی نبوده ام اما حریف تمرینی بزرگان که بوده ام و الان هم 30 سال است که مربی هستم. برای همین بی خود نمی خواهم از شاگردم دفاع کنم. رضا فقط از لحاظ روحی آماده نیست وگرنه در کشتی گرفتن هنوز بی نظیر است.»

اسماعیل پور درباره این که اگر یزدانی کشتی نگیرد، بازی های آسیایی و مسابقات جهانی را از دست خواهد داد، چنین واکنشی داشت:«به نظر من کمیته محترم فنی باید در این خصوص تجدید نظر کنند. استاد منصور برزگر، دکتر رسول خادم بزرگوار و بقیه عزیزان که همه از کارشناسان و اهالی فنی کشتی هستند، می توانند رضا را به فدراسیون دعوت کنند و وضعیت او را ببینند. رضا روحیه اش داغان شده و انگار به یک کشتی گیر وزن 70 کیلوگرم تبدیل شده است. من امیدوارم به رضا فرصت دوباره ای مثل انتخابی درون اردویی در آینده داده شود تا با توجه به فرصتی که تا بازی های آسیایی وجود دارد، او هم بتواند شانس خود را برای پوشیدن دوبنده تیم ملی آزمایش کند.»

این مربی همچنین درباره وضعیت پسرش مسعود اسماعیل پور دیگر ملی پوش سابق کشتی آزاد به «گل» گفت:«مسعود چند وقت پیش دستش را عمل کرد و بعد هم گچ گرفت اما دوباره معلوم شد که دستش مو برداشته است. او 10 روز پیش دوباره دستش را باز کرد و فعلا هم که تمرینی ندارد تا مصدومیتش برطرف شود.»