b_Newsداور زن ایتالیایی از داوران مرد، مردتر بود

علی اشکانی: می خواهم چند کشتی گیر آزادکار را به فرنگی بیاورم

تاریخ: 1397/02/23
زمان: 13: 29
نوع: گفتگو
علی اشکانی سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی درباره درگیری های رخ داده در انتخابی، معتقد است استرس دلیل اصلی اتفاقات بوده است.

حامد جیرودی/ مرحله نهایی رقابت های انتخابی تیم های ملی کشتی در حالی برگزار شد که اتفاقات غیرمنتظره ای در آن رقم خورد. تعدادی از کشتی گیران سرشناس در مسابقات خود شکست خوردند و تعدادی دیگر نیز پیروز شدند. در این میان اتفاقی که ناراحت کننده به نظر می رسید درگیری تعدادی از کشتی گیران با رقیبان شان بود. این موضوع باعث شد تا به سراغ علی اشکانی سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی برویم و با او در این رابطه صحبت کنیم.

اشکانی در گفت و گویی که با «گل» داشت، به این موضوع اشاره کرد که کمیته انضباطی باید با خاطیان برخورد کند.

 

رقابت های انتخابی تیم ملی با هیجان و البته حاشیه زیادی برگزار شد. در این خصوص چه نظری دارید؟

در ابتدا خدا را شکر می کنم که مسایلی که قبل از عید برای کشتی به وجود آمده و خیلی ها را نگران کرده بود، برطرف و دلواپسی ها رفع شد. همه دیدند که کشتی همچنان طرفداران خاص خودش را دارد و همه با شور و هیجان این رشته را دنبال می کنند. اما در خصوص حواشی به وجود آمده باید بگویم که بخشی از این موضوع به دلیل استرس کشتی گیران و فشار ناشی از مسابقات بوده است و خیلی ها چون دوست داشتند به دوبنده تیم ملی برسند، این اتفاقات برای شان رخ داد. اما در کل مسابقات دلچسبی را شاهد بودیم.

 

اما این حاشیه ها کمی بیشتر از همیشه بود و باعث شد مسابقات تحت الشعاع قرار بگیرد.

بله، کلا همه اهالی کشتی این برخوردها را نمی پسندند. کشتی ورزشی است که اخلاق در آن جریان دارد اما همه باید در چهارچوب قوانین و مقررات حرکت کنند و اگر این اتفاق نیفتد آنها مجازات می شوند. البته باید یک جاهایی هم به کشتی گیران حق بدهیم که به خاطر قضاوت نامناسب به امتیازات لازم نرسیده اند. اما در کل این رفتارها پسندیده نبوده و کمیته محترم انضباطی فدراسیون باید به آن رسیدگی و با خاطیان برخورد کند. ضمن اینکه کمیته فنی هم کاملا شرایط را زیر نظر دارد.

 

چرا ورزشکاری مانند سعید عبدولی در اکثر کشتی هایی که می گیرد دچار درگیری می شود؟

به نظرم سعید با دید منفی وارد تشک کشتی می شود و اتفاقی هم می افتد تمرکز خود را از دست می دهد در حالی که او به عنوان یک کشتی گیر باتجربه باید با آرامش و احترام نسبت به سایرین رفتار کند.

 

البته خود سعید هم گفته از حریفانش حلالیت می طلبد ولی همیشه چون داوران به ضرر او رای داده اند ناراحت و عصبانی می شود.

فلسفه کشتی برخورد است. از همان ابتدا دو کشتی گیر با یکدیگر درگیر می شوند و می خواهند روی هم فن اجرا کنند. اما همانطور که خودتان گفتید سعید چون از قبل قضاوت های بدی را دیده با ذهنیت منفی وارد تشک می شود و این موضوع به ضرر او می شود. این موضوع یک بحث روانشناسی است و چون دو، سه بار حقش را خورده اند دچار مشکل می شود.

 

در کل داوران این دوره از رقابت ها به خصوص داوران خارجی که آمده بودند را چطور دیدید؟

داوری ها در کل خوب بود اما می خواهم از خانم ادیت دوزا داور ایتالیایی نام ببرم که در این مسابقات حضور داشت و به قول معروف از همه داورهای مرد، مردتر بود و قضاوت خیلی خوبی داشت.

 

از حواشی که بگذریم، باید به مسایل فنی هم اشاره کنیم. کشتی گیران سرشناسی مانند محمدعلی گرایی و بهنام مهدی زاده مسابقات شان را باختند. در این خصوص چه نظری دارید؟

در خصوص گرایی باید بگویم که او یک وزن بالاتر آمده و هنوز هم جا دارد که خودش را کامل کند اما گاهی اوقات این تلنگرها هم برای کشتی گیر لازم است تا به خودش بیاید اما درباره مهدی زاده نگرانم. او نتوانست بار انداز را اجرا کند یا فنون دیگر را صحیح اجرا نکرد. این ورزشکاران دارند پا به سن می گذارند و این موضوع نگران کننده است. من در فکر این هستم تا از چند نفر از کشتی گیران آزادکار دعوت کنم که به کشتی فرنگی بیایند.

 

می توانیم بپرسیم روی کدام یک از آزادکاران نظر دارید؟

نه فعلا نمی توانم اسمی از آنها بیاورم اما کشتی گیران خوبی هستند که به نظرم می توانند در کشتی فرنگی هم موفق باشند. اما درباره مهدی زاده باید ادامه بدهم که به خاطر اینکه ما در بهمن و اسفند اردوی زیادی نداشتیم و باشگاهی هم نبوده که مهدی زاده بتواند در آن درست و حسابی کار کند، او با مشکل نداشتن حریف تمرینی مواجه بوده است. اما مهدی نوری هم کشتی گیر خوبی است و می تواند به موفقیت برسد.

 

این نفراتی که در مسابقات انتخابی اول شدند تیم اصلی شما را تشکیل می دهند؟

من قبلا هم در این خصوص صحبت کرده ام. اینها نفراتی هستند که در انتخابی اول شده اند اما ما 25 روز مانده به مسابقات ترکیب نهایی تیم ملی را انتخاب می کنیم و شورای فنی هم درباره آنها نظر می دهد تا تیم اصلی به مسابقات اعزام شود.

 

گویا میزبانی مسابقات جام باشگاه های جهان هم به اردبیل داده شده.

به نظر که اینطور می آید. برگزاری مسابقات کشتی در شهرستان ها بسیار مناسب است. همانطور که دیدید در سالن هفتم تیر هم تماشاگران بسیاری از شهرستان های مختلف به تهران آمده بودند و شور و هیجان زیادی به مسابقات داده بودند. حضور آنها باعث گرم شدن مسابقات می شود.

 

شما اردبیلی هستید. پارتی بازی نکرده اید که شهرتان میزبان شود؟

(می خندد) نه پارتی بازی نکرده ام اما چه اشکالی دارد که شهر ما هم میزبان باشد. اردبیل از شهرهای خوب ایران است و می تواند مسابقات را به خوبی برگزار کند.

 

این روزها اخباری مربوط به دوپینگ یکی از کشتی گیران سرشناس شنیده می شود. در این خصوص چه نظری دارید؟

متاسفانه خیلی از قهرمان های ما چوب نداشتن علم کافی می خورند و دانش استفاده از داروهای مکمل را ندارند. من بارها گفته ام که نباید به همه این شرکت های تولید کننده دارو اعتماد کنیم و خودمان باید بودجه ای اختصاص دهیم که ورزشکاران مان از شرکتی که مورد تایید فدراسیون است خرید کنند یا آزمایشگاهی را در این خصوص ایجاد کنیم که مشکلات مان برطرف شود. یقینا کشتی گیران ما استعدادهای زیادی دارند و احتیاجی به استفاده از مواد نیروزا ندارند اما گاهی اوقات نداشتن علم کافی باعث بروز این اتفاقات می شود.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.