b_Newsفرصت داده شده به یعقوبی و حسینی برای این دوره از قهرمانی آسیا نیست

فریبرز عسکری: اگر نتوانم کمک کنم، می‌روم!

تاریخ: 1397/02/23
زمان: 13: 32
نوع: گفتگو
فریبرز عسکری سرمربی تیم ملی تکواندو پیش از اعزام تیم به مسابقات قهرمانی آسیا با «گل» صحبت و از این میدان به عنوان یک مسابقه تدارکاتی یاد کرد.

نگار رشیدی/ هفته اول خرداد تیم ملی تکواندو راهی مسابقات قهرمانی آسیا به میزبانی ویتنام می شود. میدانی که اولین اعزام فریبرز عسکری به عنوان سرمربی تیم ملی است. عسکری در حالی اردوی پرنشاطی را برای شاگردانش ترتیب داده که به قهرمانی آسیا صرفا نگاه تدارکاتی دارد.

او در گفت و گویی که با «گل» داشت، نشان داد که حواسش به همه چیز هست تا سال پر مدالی را برای تکواندوی ایران رقم بزند. عسکری حتی گفت که نگران نتیجه گرا بودن ورزش کشور نیست و هر جا ببیند ثمره ای برای تکواندوی ایران ندارد، خودش عزم رفتن می کند.

عسکری از حالا شرایط تیمش را هم گفت تا میزان توقعات را کنترل کند. او در حالی از اعزام تیمش با آمادگی 80 درصدی حرف زد که دو هدف اصلی را دنبال می کند و می خواهد شاگردانش در دو میدان بازی های آسیایی و فینال گرندپری با صددرصد آمادگی روی شیاپ چانگ بروند.

 

اردوی تیم ملی بسیار پرنشاط برگزار می شود. خودتان شرایط اردو را چطور می بینید؟

خدا را شکر شرایط خیلی خوبی در اردو حکمفرماست. بچه ها بسیار با انگیزه کار می کنند. اما از آنجایی که اردوی ما دیر تشکیل شد ما با آمادگی 80،85 درصد راهی قهرمانی می شویم. البته از سوی دیگر اوج آمادگی بچه ها را برای میدان مهم بازی های آسیایی گذاشته ایم. به عبارتی قهرمانی آسیا صرفا برای ما یک میدان تدارکاتی است ولی با این حال با تمام توان تلاش مان را می کنیم که با توجه به زمان بندی اردوها با انگیزه بچه ها فعل خواستن را صرف کنیم و با بهترین نتیجه به کشور برگردیم.

 

شرایط فنی بچه ها در حال حاضر چطور است؟

بچه ها واقعا روز به روز دارند بهتر می شوند و پیشرفت می کنند. اتفاق مهم این است که بچه ها همه همدل هستند و با یکدلی دارند تمرین می کنند.

 

ملی پوشان تکواندو اغلب در بحث روانی حساس بودند. با توجه به در پیش بودن بازی های آسیایی نگران این آسیب در مسابقات پیش رو نیستید؟

بحث روانی نه تنها برای تکواندو، بلکه برای همه رشته هاست. مسابقات تکواندو میدان رزم است و بچه ها باید بروند و بجنگند. ما مثل گذشته روال را ادامه دادیم و دو نوبت تمرین صبح و عصر که فنی و بدنسازی است را اجرا می کنیم. جدای از آن همیشه از ساعت 9 تا 10 شب دور هم جمع می شویم و فقط کارمان تحلیل و آنالیز و صحبت درباره اتفاقاتی که خواهد افتاد، است. بچه ها هم از تجربیات شان می گویند و آنها را با هم به اشتراک می گذارند. اما در کل یکی از عوامل استرس زاد ورود به فضای ناشناخته است. شما المپیک ریو را ببینید، بچه ها با وجود مدال های متعدد راهی میدانی شدند که برای شان ناشناخته بود. ما به همین خاطر کلاس هایی می گذاریم که این استرس به کمترین حد خود برسد. اما درباره قهرمانی آسیا ما چون اردو را دیر شروع کردیم رساندن بچه ها به نقطه اوج مقدور نبود و نباید نگران این مساله باشند. من اطمینان دارم آنها با روحیه خوبی که دارند این موضوع را جبران می کنند. همچنین باید به این نکته توجه کرد که ما فصل طولانی در پیش داریم و قرار نیست در همه مسابقات بچه ها به اوج برسند.

 

مهم ترین مسابقات پیش روی تان چیست؟

یکی بازی های آسیایی و دیگری فینال گرندپری که 80 امتیاز دارد و برای مان بسیار پراهمیت است. به این ترتیب سایر میدان ها آمادگی صددرصد نمی خواهد چون در این شرایط خطر آسیب دیدگی شان هم بالا می رود.

 

سال گذشته تکواندو با داشتن تیم دوم و اعزام آن به مسابقات نتیجه گرفت. با توجه به تقویم امسال لزوم داشتن تیم دوم را چطور می بینید؟

در آن مقطع مسابقاتی بود که می شد از تیم دوم استفاده کرد. اما امسال فکر نمی کنم چنین سیاستی مناسب باشد. چون به جز بازی های آسیایی در سایر مسابقات مثل گرندپری فقط کسانی می توانند شرکت کنند که در رنکینگ باشند.

 

در انتخابی تیم ملی امیرمحمد بخشی با شکست دادن ابوالفضل یعقوبی و میرهاشم حسینی چهره یک پدیده را رونمایی کرد.

واقعیت همین است که شما می گویید. بخشی در انتخابی بسیار خوب بود و یک بار هم قهرمانی را شکست نداد که بگوییم شانسی بوده. او چندین بار موفق به شکست دادن قهرمانان شد تا نشان دهند شایسته حضور در ترکیب تیم هست.

 

گویا شما هم فرصت مشروطی به یعقوبی و حسینی دادید تا شایستگی شان را ثابت کنند.

بله اما این فرصت برای این دوره نیست. بچه ها در حال حاضر در اردو حضور دارند اما ابوالفضل که کمی مشکل جسمی دارد و باید به بحث درمانش نیز بپردازد و میرهاشم هم فوق العاده با انگیزه تمرین می کند تا بتواند عنوانی که از دست داده را بار دیگر به دست بیاورد.

 

مشکل یعقوبی همان درد معده اش است؟

بله ابوالفضل عفونت شدید معده دارد که چند باری هم خون ریزی داشته.

 

بیماری اش که خطرناک نیست؟

نه خوشبختانه این موضوع قابل درمان است و خودش هم باید حواسش باشد تا هرچه زودتر بتواند سلامتش را بار دیگر به دست بیاورد.

 

قهرمانی آسیا اولین اعزام شما به عنوان سرمربی تیم ملی بعد از بازگشت تان است. از آنجایی که ورزش کشور همیشه نتیجه گرا بوده، نگران نیستید این طرز تفکر دامن تیم تان را بگیرد؟ حتی با اینکه نگاه تدارکاتی به این میدان دارید...

صحبت شما کاملا درست است. اما من هیچ نگرانی از این بابت ندارم. ما جوان های پر اراده و سرشار از انگیزه ای داریم که توانایی این را دارند در میادین مختلف بدرخشند. از طرفی ما همه سرباز تکواندو هستیم و هر تصمیمی که فدراسیون بگیرد را تبعیت می کنیم. من خودم زمانی که ببینم نمی توانم کمکی به تکواندو بکنم می روم. اما خوشبختانه فعلا که تمرینات به خوبی برگزار می شود و بچه ها هم شرایط بسیار خوبی دارند. ان شاءا... بتوانیم با کمک همدیگر نتیجه خوبی را رقم بزنیم.

توجه:کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد.